Rekuperacja - oszczędność i komfort nie tylko w nowych budynkach

Decyzja o zakupie systemu wentylacji podjęta, ale warunki techniczne naszego budynku nie pozwalają na montaż centrali rekuperacyjnej i/lub rozprowadzenia kanałów. Czy w związku z tym skazani jesteśmy na wentylację grawitacyjną? Niekoniecznie - od kilku lat na rynku dostępne są rekuperatory decentralne, nazywane również wewnątrzściennymi lub rekuperatorami ściennymi "mini", które montujemy bezpośrednio w ścianie, bez konieczności rozprowadzania sieci kanałów wentylacyjnych w całym domu.

Rekuperacja - oszczędność i komfort nie tylko w nowych budynkach
Alnor Systemy Wentylacji Kompletne systemy wentylacji
Dane kontaktowe:
22 737 40 00
Al. Krakowska 10 05-552 Wola Mrokowska
Zobacz firmę w innym dziale: Rekuperatory

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rekuperator mini, czyli…?

Dlaczego "mini"? Po pierwsze, w porównaniu do tradycyjnych central rekuperacyjnych są po prostu znacznie mniejsze, a po drugie dzięki swojej jednorurowej konstrukcji nie wymagają rozprowadzenia kanałów (np. na poddaszu lub w wylewce) od jednostki rekuperacyjnej do każdego pomieszczenia w domu.

Decydując się na decentralną jednostkę oszczędzamy dużo miejsca, jednocześnie uzyskując porównywalne parametry do standardowych, centralnych rekuperatorów.

Jak działa rekuperator?

Rekuperatory decentralne mają kompaktowe wymiary (Ø100 lub Ø150), jeden wentylator działający naprzemiennie (zmiana kierunku przepływu powietrza co 70 s) oraz najważniejszy element - ceramiczny wymiennik o wysokiej sprawności. Zasada działania jest prosta: energia cieplna z powietrza wywiewnego z pomieszczenia jest akumulowana w wymienniku, następuje zmiana kierunku obrotów i powietrze nawiewane odbiera energię (ogrzewa się) z wymiennika.

Rekuperatory ALNOR HRU-WALL są ciche, ich instalacja jest szybka i nieskomplikowana, a maksymalna wydajność to 60 m3/h – obsłuży małe i średnie pomieszczenia. Ponadto, można zsynchronizować pracę kilku urządzeń pod jednym sterownikiem i stworzyć bezkanałowy system wentylacji z odzyskiem ciepła z centralnym sterowaniem.

W najnowszym modelu z serii HRU-WALL, zdalnie sterujemy pracą rekuperatora za pomocą pilota (pilot posiada wbudowany wyświetlacz LCD).

Komfort użytkowania

Zastosowane w urządzeniu materiały pozwalają na jego bezawaryjną pracę w szerokim zakresie temperatur, od -20 do nawet 50°C doskonale sprawdzając się w naszym klimacie. Konstrukcja wentylatora pozwala natomiast na niezwykle ciche i komfortowe użytkowanie.

Poziom hałasu wynosi zaledwie 35 dB dla jednostki o wydajności 25 m3/h oraz 38 dB przy wydajności nominalnej 60 m3/h (dla porównania lodówka emituje ok. 45 dB). Jednostka może zostać zainstalowana w pomieszczeniu o dowolnym przeznaczeniu, bez negatywnego oddziaływania na mieszkańców.

Dla kogo rekuperator decentralny?

Ze względu na kompaktową, jednorurową budowę, montaż w istniejących budynkach jest niezwykle prosty i nie wymaga prowadzenia rozległych prac budowlanych. Nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję budynku i rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, prace ograniczają się do wykonania odpowiednich otworów wewnątrz ściany.

Rekuperatory decentralne dzięki prostemu montażowi i obsłudze są idealnym rozwiązaniem dla remontowanych, modernizowanych budynków mieszkalnych i użytkowych, w których montaż tradycyjnej jednostki rekuperacyjnej jest niemożliwy lub zbyt kosztowny.

źródło i zdjęcia: Alnor