Ruszyły przygotowania do charytatywnego spektaklu na rzecz budowy szkoły w Ghanie

Omenaa Mensah, pomysłodawczyni unikatowego komediowego spektaklu o tolerancji, podzieliła się szczegółami o sztuce oraz zaprezentowała tworzący go zespół złożony z plejady polskich gwiazd. Reżyserem jest Ewa Kasprzyk, a koordynatorem artystycznym projektu został Olaf Lubaszenko. Dochód ze sprzedaży biletów trafi na konto budowy szkoły dla dzieci ulicy, którą fundacja Omeny Mensah buduje w Ghanie.

Ruszyły przygotowania do charytatywnego spektaklu na rzecz budowy szkoły w Ghanie
Termo Organika Styropian
termoorganika.pl
Dane kontaktowe:
12 427 07 40
Bolesława Prusa 33 30-117 Kraków
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy ocieplania i termorenowacji

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Sztuka "Czarno to widzę"

Termo Organika została jednym z głównych partnerów artystycznego przedsięwzięcia. Sztuka w zabawny sposób ma poruszyć ważne zagadnienia dotyczące tolerancji w Polsce. W amatorskiej grupie pieśni i tańca spotykają się osoby o kompletnie odmiennych światopoglądach, co prowadzi do konfliktów, które tworzą dramatyczno- komediowe sytuacje. Autorem sztuki pod roboczym tytułem "Czarno to widzę" jest Marcin Szczygielski.

Wprawdzie spektakl będzie o rzeczach ważnych i poważnych, ale będzie to komedia, na której wszyscy będziemy się dobrze bawić - zapowiada Omenaa Mensah, która do współpracy zaprosiła doskonałych twórców i aktorów. - Sztukę wyreżyseruje Ewa Kasprzyk. Olaf Lubaszenko, który był przy narodzinach tekstu sztuki, został koordynatorem artystycznym.

W spektaklu zagrają: Ewa Kasprzyk, Dorota Stalińska, Katarzyna Glinka, Laura Samojłowicz, Patricia Kazadi, Ifi Ude, Piotr Zelt, Bartosz Obuchowicz, Lesław Żurek, Damian Kulec, Stefano Terrazzino i Wojciech Medyński.

Od ponad dwóch lat wspieramy naszą ambasadorkę Omenę Mensah w budowie szkoły w Ghanie. Angażujemy się w najważniejsze charytatywne projekty organizowane przez Omenaa Fundation - mówi Witold Rams, vice - prezes i członek zarządu Termo Organiki. - Liczymy, że tak jak zapowiadała Omenaa, sztuka będzie łączyć ludzi i choć w niewielkim stopniu pozytywnie wpłynie na zwiększenie świadomości oraz tolerancji u osób, które zechcą ją obejrzeć.

Spektakl będzie miał premierę 23 stycznia 2020 roku w nowej sali teatralnej DOMU KULTURY ŚWIT w Warszawie. Po premierze zespół będzie jeździł ze sztuką po całej Polsce. Na początku odwiedzi Sosnowiec, Oświęcim, Częstochowę, Płock, Poznań, Wrocław, Gdynię i Łódź. Zagości również w wybranych miastach Europy. 11 października 2020 roku odbędzie się premiera w Londynie.

Producentem spektaklu jest firma TEATR MY. Autorem projektu scenografii jest Piotr Stachurski,  za kostiumy odpowiada Ewa Gdowiok. Bilety na spektakle, z których znaczna część dochodu zostanie przeznaczona na budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie, dostępne będą w sprzedaży od początku października.

O szkole w Ghanie

Omenaa Mensah od dwóch lat jest zaangażowana w budowę szkoły w Ghanie dla dzieci, które z ulicy trafiają do ośrodka "Don Bosco" w Temie. W Ghanie dzieci z biednych rodzin właśnie na ulicy szukają jedzenia i pracy. Zdarza się tak, że już kilkulatki, zamiast chodzić do szkoły, niemalże niewolniczo pracują na plantacjach, czy przy połowie ryb, gdzie za swoją pracę otrzymują tylko skromny posiłek.

Specjalna jednostka policji stara się dotrzeć do największej liczby takich dzieci, aby im pomóc. Trafiają one pod opiekę ośrodka "Don Bosco", gdzie znajdują schronienie i regularny posiłek. Celem ośrodka jest również zapewnienie dzieciom dostępu do edukacji, tak aby mogły zdobyć wykształcenie, co w dorosłym życiu pozwoli im otrzymać pracę i wyrwać się z biedy. Aktualnie dzieci uczą się w prowizorycznych pomieszczeniach ośrodka, gdzie na co dzień śpią, jedzą i spędzają cały pozostały czas.

Ponad 4 lata temu, gdy Omenaa trafiła do ośrodka i poznała przebywające tam dzieci, zdecydowała, że zrobi wszystko, żeby wybudować dla nich szkołę z prawdziwego zdarzenia.

W tym właśnie celu powstała fundacja Omenaa Foundation. Omenaa rozpoczęła żmudny proces pozyskiwania finansów na budowę szkoły, organizując wiele aukcji charytatywnych oraz projektów specjalnych, z czego kolejny stanowi spektakl o roboczym tytule "Czarno to widzę". Sztuka nie tylko wesprze szczytną inwestycję, ale też szeroko wpłynie na świadomość i tolerancję społeczeństwa.

źródło i zdjęcia: Termo Organika