Podgrzewanie wody przy pomocy kotła centralnego ogrzewania
Jednym z najprostszych i najefektywniejszych sposobów podgrzewania wody jest zastosowanie kotła centralnego ogrzewania. W tym systemie woda w zasobniku CWU jest podgrzewana przez wodę kotłową, przepływającą przez wężownicę lub płaszcz. Aby zapewnić ciepłą wodę poza sezonem grzewczym, warto wybrać model z mufą na grzałkę elektryczną.
Instalacje solarne
Dla instalacji solarnych idealnym rozwiązaniem są zasobniki z dwiema wężownicami. Jedną z nich podłącza się do kolektora słonecznego, a drugą do innego źródła ciepła, zazwyczaj kotła CO.
Pompy ciepła
Zbiorniki do pomp ciepła muszą być dedykowane temu źródłu ciepła, ponieważ czynnik grzewczy ogrzewany przez pompę ciepła osiąga niższą temperaturę niż w przypadku ogrzewania kotłem. Dlatego powierzchnia wężownicy w takim zbiorniku powinna być większa, aby zapewnić odpowiednią wydajność.
Energia elektryczna i fotowoltaika
Konwencjonalne grzanie CWU przy użyciu energii elektrycznej jest kosztowne, dlatego traktuje się je pomocniczo. Jednak dzięki ogniwom fotowoltaicznym sytuacja uległa zmianie.
Wybierając zasobnik do instalacji fotowoltaicznej, można zdecydować, czy grzanie będzie autonomiczne (wyłącznie przy użyciu energii z ogniw), czy zasilane z sieci (taki zasobnik wymaga przynajmniej dwóch grzałek) lub innych źródeł ciepła (np. wymiennik z wężownicą lub płaszczowy z dodatkową mufą na grzałkę).
Materiał wykonania i klasa energetyczna
Niezależnie od źródła ciepła, przy wyborze wymiennika CWU należy uwzględnić materiał jego wykonania, co wpływa na jego trwałość i odporność na korozję, oraz klasę energetyczną urządzenia. Ważne jest także sprawdzenie warunków gwarancji.
źródło i zdjęcia: Termica