Mniejsze koszty, czyli dom energooszczędny z pompą ciepła

Wznoszenie domu energooszczędnego jest droższe, niż domu o standardowych parametrach, ale przy odpowiednim doborze materiałów i technologii uzyska dobrą relację nakładów inwestycyjnych do parametrów obiektu. Z czasem poniesione wydatki będą zrekompensowane przez niższe koszty eksploatacyjne, a obniżyć comiesięczny rachunek za ogrzewanie pomoże pompa ciepła.

Mniejsze koszty, czyli dom energooszczędny z pompą ciepła
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu, bardzo często obniżali koszty inwestycyjne, zapominając o jego przyszłym użytkowaniu.

Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że wybierając nowoczesne technologie, materiały i urządzenia, można wpłynąć na comiesięczne wydatki związane z utrzymaniem domu.

Budowa domu energooszczędnego przy odpowiednim doborze poszczególnych elementów opłaci się w kolejnych latach jego utrzymania. W domu energooszczędnym, poza dopasowaniem projektu czy zastosowaniem materiałów o wysokich parametrach, bardzo ważna jest nowoczesna instalacja grzewcza.

Koszty inwestycyjne domu energooszczędnego

Sporo osób uważa, że budowa domów energooszczędnych wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Tymczasem one nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Wprowadzenie nowych Warunków Technicznych w 2014 roku, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie, zaostrzających minimalne wartości parametrów wpływających na energochłonność budynków (kolejny etap zaostrzający miał miejsce w 2017 roku) sprawiło, że różnica w kosztach budowy domu standardowego, a energooszczędnego spadła do kilku procent.

Należy wspomnieć, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2021 roku (WT 2021). W domach energooszczędnych każdy z zastosowanych elementów ma ograniczyć straty ciepła do otoczenia, co wiąże się z zastosowaniem warstwy termoizolacji o odpowiedniej grubości i użyciem materiałów budowlanych o wysokich parametrach.

Skutecznie izolujące przegrody nie wymagają stosowania skomplikowanych technologii, a ceny dodatkowego ocieplenia nie są wysokie, co w przyszłości pozwoli ograniczyć koszty utrzymania domu.

Warto też wziąć pod uwagę odpowiednie okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych oraz technologie zastosowane wewnątrz obiektu. W tak przygotowanych warunkach świetnie sprawdzą się nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła, jako źródło ogrzewania w obiekcie.

Poznaj ofertę pomp ciepła De Dietrich

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Instalacje grzewcze w domu energooszczędnym muszą mieć wysoką sprawność. Charakterystyka przegród budowlanych powoduje, że moc grzewcza zamontowanych urządzeń odpowiedzialnych za komfort cieplny w budynku nie musi być duża.

Bardzo dobra termoizolacja oraz idące za tym ograniczone straty ciepła do otoczenia sprawiają, że idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła.

Wykorzystują one darmową energię z gruntu lub powietrza i wpływają na obniżenie kosztów użytkowania domu. Ograniczenie wydatków nie polega tylko na korzystaniu z naturalnej energii, ale też m.in. z braku konieczności wykonania przyłącza gazowego, budowy komina spalinowego, czy posiadania kotłowni.

Niektóre z urządzeń, np. gruntowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich, oprócz centralnego ogrzewania i podgrzania ciepłej wody użytkowej, pozwala też chłodzić pomieszczenia dzięki funkcji chłodzenia aktywnego w standardzie. Poza tym pompy ciepła to niezależność od cen nośników energii i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie - zasilane są energią elektryczną i dostarczają więcej ciepła do budynku, niż zużywają prądu. Ok. 80% energii cieplnej czerpana jest ze źródeł odnawialnych, co obniża koszty ogrzewania nawet do 70% w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami.

Pompy ciepła gwarantują też większą estetykę i oszczędność miejsca, ponieważ najefektywniej pracują w połączeniu z niskotemperaturowym systemem grzewczym tj. ogrzewaniem podłogowym i ściennym, dlatego zbędna jest instalacja grzejników.

źródło i zdjęcia: BDR Thermea Poland