Powierzchnia zewnętrzna, wewnętrznej rury kolektora została pokryta specjalną warstwą wysoko absorbującą energię słoneczną zarówno promieniowanie bezpośrednie jak i rozproszone.
Wewnątrz rury szklanej zamontowana jest rurka miedziana w kształcie litery U która następnie jest połączona w górnej części z kolektorem zbiorczym. Dzięki temu ciepło z warstwy absorpcyjnej przekazywane jest za pośrednictwem specjalnie ukształtowanych profili aluminiowych do rury miedzianej, a następnie przekazywane do czynnika solarnego.
Specjalna konstrukcja zwierciadła parabolicznego CPC (Compound Parabolic Concentrator) wykonana została z materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Optymalnie dobrana geometria zwierciadła pozwala na efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego w długim okresie dnia jak i w szerokim zakresie kata padania promieni słonecznych na powierzchnię kolektora.
Konstrukcję nośną kolektora słonecznego CPC stanowi sztywna, stabilna rama wykonana z aluminium, pokryta specjalną warstwą zabezpieczającą przed wpływem warunków zewnętrznych. Uniwersalne przyłącza kolektorów umożliwiają wykonanie podłączenia zarówno z lewej jak i prawej strony kolektora oraz proste tworzenie tzw. pól kolektorowych o większej powierzchni.
Zalety:
- Bardzo wysoka efektywność systemu dzięki zastosowaniu wysoko skutecznej warstwy absorpcyjnej, specjalnej konstrukcji zwierciadła parabolicznego oraz wykorzystania próżni jako izolacji termicznej.
- Kolektor z wbudowanym zwierciadłem parabolicznym zawsze ukierunkowany jest optymalnie do padających promieni słonecznych, co znacząco podwyższa jego sprawność oraz wydłuża czas efektywnej pracy w ciągu doby.
- Optymalne uzysk energii w porównaniu z kolektorami płaskimi, nadmiar energii w okresie letnim jest mniejszy a zimą znacznie wyższy uzysk.
- Możliwość prostego łączenia w pola kolektorowe.
- Brak połączeń metalu i szkła gwarantuje długą żywotność kolektora. Prosty i szybki montaż dzięki gotowym zestawom montażowym, prosta wymiana rur próżniowych bez konieczności prac demontażowych.
źródło i zdjęcia: EWFE Polonia