Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Każdy inwestor stara się wybrać najkorzystniej jak tylko to możliwe, gdy ma do wyboru kilkanaście rodzajów urządzeń i technologii. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła przyciągają wieloma zaletami, ale dla wielu wciąż stanowią zagadkę. Niepotrzebnie, bo to sprawdzone systemy i z pewnością warto na nie postawić.

Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Powietrzne pompy ciepła są doskonałym wyborem nie tylko dla fanów ekologii. Ich główną zaletą jest niezależność od wahających się na rynku cen nośników energii, np. cen gazu. Zaletą są także niskie koszty użytkowania.

Mimo, że pompy ciepła zasilane są energią elektryczną, to większą część energii – nawet ok. 80%, czerpią ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu redukcja kosztów ogrzewania sięga nawet 70% w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami. Powietrzne pompy ciepła mają do zaoferowania jeszcze dużo więcej.

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana będzie w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną zastąpione nowymi warunkami technicznymi. Przygotowując się do budowy domu, warto więc zapoznać się z nowymi regulacjami, biorąc pod uwagę także urządzenia grzewcze, także pompy ciepła.

Łatwy montaż

W przypadku powietrznych pomp ciepła moduł zewnętrzny można zainstalować wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu. Urządzenia więc dobrze sprawdzą się zarówno w domach nowych, jak i modernizowanych. Dostępność na rynku dwóch rodzajów pomp powietrznych, split lub monoblok, daje jeszcze większe możliwości zastosowania.

Urządzenie typu split składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej zainstalowanej w budynku. Oba moduły trzeba połączyć ze sobą przewodami, w których przepływa czynnik chłodniczy. Pompa typu monoblok składa się z jednej jednostki zawierającej wszystkie elementy układu i montuje się ją na zewnątrz budynku.

W przypadku domu modernizowanego istotny może być fakt, że urządzenia te dobrze współpracują z dodatkowym źródłem w postaci kotła, który może być wspomaganiem przy szczytowym zapotrzebowaniu ciepła w najzimniejszych okresach roku.

Co do zasady nie ma przeciwwskazań, aby pompa ciepła współpracowała z grzejnikami, jednak najefektywniejsze działanie osiąga w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, podłogowym lub ściennym.

Niewielkie gabaryty urządzenia ograniczają  do minimum miejsce niezbędne do instalacji, a jednostka wewnętrzna w wersji ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. zajmuje mniej niż 1m2 powierzchni.

Ciepło w zimie

Przy ogrzewaniu domu powietrzną pompą ciepła trzeba pamiętać, że jej działanie uzależnione jest od warunków zewnętrznych. Obecnie urządzenia te pracują bez problemu w temperaturach sięgających aż do -20°C.

- Oczywistym jest, że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, rośnie zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń, a efektywność urządzeń powietrznych spada. Ta zasada działania dotyczy wszystkich powietrznych pomp ciepła. Oznacza to, że urządzenia pracując samodzielnie w skrajnie niekorzystnych warunkach mogą nie zapewnić pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach. Do tego pojawia się jeden z najczęściej popełnianych błędów, czyli dobór zbyt małego urządzenia. Efektem niedowymiarowania powietrznej pompy ciepła są zwykle zbyt wysokie koszty eksploatacyjne i/lub niedogrzanie budynku - mówi Natalia Sitkowska z działu OZE w De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z.o.o.

Warto dodać, że tak niskie temperatury to rzadkość i w wielu regionach Polski praktycznie nie występują. Przy prawidłowym doborze pompy ciepła i zastosowaniu dodatkowego wsparcia w postaci grzałki elektrycznej, kotła, a nawet kominka z płaszczem wodnym, nie trzeba się obawiać, że dom będzie źle ogrzany.

Łatwe i wygodne sterowanie

Łatwy dostęp do najważniejszych funkcji i intuicyjna obsługa to kluczowe czynniki przy zakupie konkretnego urządzenia. Nowoczesny termostat pokojowy SMART TC firmy De Dietrich, pozwala na bardzo łatwe sterowanie instalacją powietrznej pompy ciepła Alezio evolution oraz Alezio S V200.

Termostat zapewnia łączność z domową siecią Wi-Fi i zdalną kontrolę pracy instalacji przy udziale smartfonu lub tabletu. Dodatkowo wyróżnia się atrakcyjną stylistyką. Urządzenie na pewno docenią też nieco starsi użytkownicy dzięki temu, że łatwo zarządza się wszelkimi ustawieniami, ponieważ termostat wyposażono w pomoc ułatwiającą programowanie.

źródło i zdjęcia: BDR Thermea Poland