Bezpiecznym rozwiązaniem jest dopasowanie żaluzji do materiału i koloru okien, na przykład, jeśli w domu jest biała stolarka okienna wykonana z PCV, najlepiej wybrać osłony o gładkiej powierzchni drewna, utrzymane w tonacjach bieli.
Jednolita faktura lamel sprawdzi się również w przypadku okien stalowych i aluminiowych. Gdy ramy okienne są drewniane, najlepiej wybrać fakturę lamel, w najbardziej zbliżonym odcieniu. Tak dobrane żaluzje będą zawsze komponowały się z architekturą domu. Żaluzje mogą być też zgodne ze stylem w jakim jest urządzone mieszkanie, a wtedy nie muszą pokrywać się z kolorem okien.
Warunkiem jest zestawienie drewnianej osłony z innym elementem dekoracyjnym we wnętrzu, np. kolorem ściany lub jego wyposażeniem. Popularnym trendem jest łączenie żaluzji z meblami lub detalami, np. w kuchni.
Rozważając kolor żaluzji warto zwróć uwagę na wielkość wnętrza. Biele oraz jasne szarości optycznie powiększą małe pomieszczenia, zaś ciemniejsze barwy wprowadzą do wnętrz intymny i ciepły charakter. Pozwoli stworzyć to przytulny charakter nawet w dużym pokoju.
Kolory lamel mają wpływają też na oświetlenie pomieszczeń. Utrzymane w jasnych barwach sprawią, że wnętrze będzie widne, a stonowane kolory zatrzymają część światła przedostającego się przez lamele.
Lamele ustawione w pozycji uchylonej lub zamkniętej są widoczne również po stronie elewacji. Ujednolicona kolorystyka żaluzji poprawi estetykę domu od zewnątrz.
źródło i zdjęcia: ANWIS