Osłony okienne bezpieczne dla dziecka

Przy urządzaniu wnętrza warto zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność i estetykę, ale również na bezpieczeństwo, szczególnie jeśli jest to pokój dziecka. Rozwiązania warte uwagi proponuje firma ANWIS.

Osłony okienne bezpieczne dla dziecka
ANWIS Sp. z o.o. Systemy żaluzjowe i roletowe ANWIS
Dane kontaktowe:
54 412 88 00
Smocza 16/18 87-800 Włocławek

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Osłony okienne z zabezpieczeniami Child Safety

Największe zagrożenie dla dzieci stanowią osłony okienne obsługiwane ręcznie przy użyciu sznurków lub koralików. Ich układ sprawia, że mogą utworzyć niebezpieczną dla dziecka pętlę. Dlatego w pokoju dziecięcym powinny być zamontowane rolety i żaluzje wyposażone w specjalne zabezpieczenia, takie jak: napinacz sznurka (uniemożliwiający jego swobodne opadanie), zrywalny łącznik sznurka lub łańcuszka (samorozpinający się podczas działania siły nacisku) lub wypinający się mechanizm sterujący (Fly Wheel).

Elementy te dostępne są w podstawowym wyposażeniu produktów ANWIS i stosowane są w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci. W produktach sterowanych przy użyciu sznurka, takich jak żaluzje poziome, napinacz pełni funkcję uchwytu. Wokół niego owija się nadmiar sznurka, który pozostanie po uniesieniu osłony. W  systemie z koralikami napinacz pełni rolę zaczepu, w który można wpiąć swobodnie opadający łańcuszek. Ten typ zabezpieczenia stosowany jest m. in. w roletach materiałowych, rzymskich oraz żaluzjach plisowanych.

W zależności od rodzaju osłony oraz sposobu jej montażu, napinacz może być mocowany do ściany lub do ramy okna. Osłony wewnętrzne wyposażone w łańcuszek lub sznurek powinny także posiadać zrywalny łącznik, który uniemożliwi przerwanie pętli w przypadku działania siły nacisku. Rozczepioną końcówkę szybko można połączyć ponownie i nie wpłynie to na dalszą obsługę rolet oraz żaluzji. W przypadku opcji Child Safety klient otrzyma także odpowiednio dopasowaną długość mechanizmu sterującego. Dzięki temu końcówka pętli będzie znajdowała się poza zasięgiem dziecka.

Można również wybrać mechanizm „Fly Wheel”. W sytuacji, gdy sznurek kulkowy zostanie nadmiernie obciążony, wypięta zostanie część operacyjna łańcuszka. Element ten zapewni bezpieczne korzystanie z rolet w otoczeniu dzieci. W przypadku jego rozłączenia można szybko zamontować go ponownie.

Osłony bez koralika i sznurka ​

W ofercie ANWIS znaleźć można też osłony, które obsługiwane są bez użycia sznurka oraz łańcuszka. Jednym z przykładów mogą być plisy wyposażone w mechanizm sprężynowy, których konstrukcja zapewnia cichą i szybką pracę osłony, bez wykorzystania zewnętrznych elementów sterujących. Są więc bardzo bezpieczne dla najmłodszych i odpowiadają standardom Child Safety. Równie praktyczne rozwiązanie stanowią osłony sterowane przy pomocy uchwytów, zlokalizowanych na rynnach łączących tkaninę.

Przy wyborze osłon okiennych trzeba sprawdzić, czy ich konstrukcja jest dostosowana do obowiązujących norm prawnych. Tylko odpowiednio dobrane rolety i żaluzje będą bezpieczne i dostosowane do pomieszczeń, w których bywają dzieci.

źródło i zdjęcia: ANWIS