Projektowanie
To jeden z ważniejszych etapów procesu produkcyjnego. Projekt konstrukcji wykonywany jest przy użyciu specjalistycznej inżynierskiej aplikacji RoofCon TrussCon (najlepszy na rynku program do obliczeń konstrukcji wiązarowych z użyciem płytki kolczastej). Program dysponuje dużą ilością bibliotek, wspierając pracę konstruktora i zwiększając jego możliwości projektowe.
Konstruktor tworzy projekt i dokonuje jego optymalizacji. W programie może stworzyć symulację w zakresie obciążeń, dzięki czemu tworzy wariant najbardziej niebezpieczny dla konstrukcji - symulacja maksymalnego dociążenia, w celu obliczeń wytrzymałościowych tarcicy oraz łączników i węzłów. Program dokonuje analizy sił wewnętrznych, dobiera odpowiedni rodzaj płytki (jej wielkość i długość kolca) oraz oblicza jej optymalne ułożenie.
Następnie konstruktor przygotowuje dla klienta dokładną wycenę zrealizowania projektu. Po akceptacji projektu przez inwestora tworzy się dokumentację do pozwolenia na budowę i szczegółową dokumentację produkcyjną.
Docinanie elementów wiązara
Dokumentacja produkcyjna (tzw. lista cięć) zostaje zdalnie albo za pomocą elektronicznego nośnika przekazana do piły, zintegrowanej z systemem RoofCon TrussCon. Piła poprzeczna obrotowa sama ustawia się pod odpowiednim kątem i precyzyjnie docina wszystkie elementy wiązara, także z długości.
Prasowanie wiązara
Prasowanie to łączenie wyciętych elementów wiązara w całość przy użyciu płytki kolczastej oraz wysokotonowej prasy hydraulicznej, która wtłacza pod naciskiem płytkę kolczastą w ułożone na styk drewniane elementy, tworząc w ten sposób węzły.
Współrzędne węzłów są ściśle określone w przygotowanej przez konstruktora dokumentacji.
Transport i montaż wiązarów na placu budowy
Ze względu na swoje duże rozmiary wiązary najczęściej są przenoszone na obiekt za pomocą dźwigu. Montaż na jednorodzinnym domu lub stosunkowo niedużym obiekcie gospodarczym trwa zwykle kilka dni.
źródło i zdjęcia: Hantverkrapoolen