Nie bez znaczenia pozostaje fakt, ile osób będzie korzystać z pomieszczenia, czy wśród nich są dzieci i czy poza przestrzenią do gotowania, powinno znaleźć się miejsce do spożywania posiłków, odrabiania lekcji czy kącik dla relaksującej kawy o poranku i spotkań z przyjaciółmi. Kiedy już określimy, bez jakich aspektów nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w naszej wymarzonej kuchni, na szczególną uwagę zasługuje wybór i układ elementów jej wyposażenia.
Rozplanowanie stref roboczych w kuchni
Kuchnie mogą być zaprojektowane w różnych układach zabudowy, w kształcie liter: L, U, w dwóch rzędach i w linii prostej z wyspą. Tak naprawdę, bardzo wiele zależy od formatu przestrzeni, jaką dysponujemy. Niezależnie od wybranej konfiguracji, w funkcjonalnej kuchni zawsze powinien znaleźć się trójkąt roboczy, składający się z trzech stref: mycia, gotowania i przechowywania. Mowa tutaj o "ścieżce", jaką każdorazowo pokonujemy w trakcie przygotowywania posiłków między zlewem, blatem roboczym z kuchenką, a lodówką. Trzy obszary, bez których nie powstanie żadna potrawa. Dobrze zaplanować ich usytuowanie. To ułatwi poruszanie się i usprawni pracę w kuchni.
Zlewozmywak czy zmywarka?
Nawet jeśli nasza kuchnia nie jest duża, warto zastanowić się nad zasadnością umieszczenia w niej zmywarki. Dlaczego? To oszczędność wody, czasu i energii. Niezależnie od podjętej decyzji w tym zakresie, dobry zlewozmywak, w którym umyjemy wysokie naczynia i szybko opłuczemy sztućce jest niezbędny. I tu pojawia się dylemat: stal czy granit?
Zlewozmywaki stalowe są popularniejsze. Być może ze względu na lekkość i odporność na wysokie temperatury oraz odbarwienia. A może dlatego, że po prostu dłużej występują na rynku. Granity przede wszystkim cieszą oko. Są bardziej wymagające, bo bez regularnego impregnowania ani rusz, ale zdecydowanie rekompensują wysiłek swoją urodą i trwałością.
Świetnie współgrają z wkomponowanymi dozownikami na płyn do mycia naczyń czy mydło. Aplikatory, takie jak Libra i Staś pozwalają na dyskretne oraz higieniczne dozowanie środków czystości. Poręcznym i estetycznym pomocnikiem jest także dozownik ceramiczny z miejscem na gąbkę lub szczotkę.
Funkcjonalne akcesoria kuchenne
Funkcjonalne akcesoria są niezastąpione w kuchni. Stojak na papierowy ręcznik ułatwi odrywanie listków zarówno w trakcie regularnego sprzątania, jak i w sytuacjach awaryjnych. Silikonowy durszlak z rozsuwanymi uchwytami pozwoli na wygodne przecedzenie makaronu oraz opłukanie warzyw i owoców. Pojemniki na przyprawy, podwieszone na relingu albo przytwierdzone za pomocą magnesów na okapie będą zawsze pod ręką, gotowe do użycia. I wiele, wiele innych… Tak naprawdę przy okazji urządzania kuchni warto powołać się na dotychczasowe doświadczenie. Dobrze zadać sobie pytanie, jak wyglądała do tej pory przestrzeń kulinarna i co należałoby w niej zmienić, aby ją udoskonalić. Zadbajmy o nasz czas, komfort i higienę pracy w kuchni.
źródło i zdjęcia: Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k.