Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zlewu?

Funkcjonalność zlewu wpływa na komfort wykonywania wielu kuchennych czynności. To w nim myjemy naczynia i żywność, musi zatem gwarantować odpowiedni poziom higieny. Łatwość utrzymania go w czystości wynika m.in. z materiału, z jakiego został wykonany. Do tego należy pamiętać o tym, aby pasował do stylu, w którym jest zaprojektowana kuchnia. Jakie elementy należy wziąć pod uwagę wybierając zlew?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zlewu?
Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k. Armatura łazienkowa
kuchinox.pl
Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k. Armatura łazienkowa
Dane kontaktowe:
42 715 41 33
Al. Kościuszki 3, 90-418 Łódź
Zobacz firmę w innym dziale: Meble i akcesoria kuchenne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Z jakiego materiału wybrać zlewozmywak?
  • Ilu komorowy zlew wybrać?
  • Zlewy naszafkowe lub wpuszczane, który wybrać?

Po pierwsze - materiał

Wśród oferowanych na rynku zlewów królują te wykonane z ceramiki, stali lub granitu. Najtańsze wśród nich są zlewy stalowe – jednak decydując się na ich zakup, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału.

Wart uwagi jest np. dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem z serii ORION. Zlewy tego typu są najbardziej odporne na środki chemiczne.

Spośród wymienionych, zlewozmywaki granitowe są najbardziej odporne na zarysowania. Zlewy z serii Hunter są dodatkowo odporne na temperaturę nawet 250°C. Ich walorem jest także ponadprzeciętna estetyka.

Zlew jednokomorowy z ociekaczem Hunter zaprojektowany został tak, by spełniał wymagania klienta ceniącego wygodę i nowoczesny design
Zlew jednokomorowy z ociekaczem Hunter zaprojektowany został tak, by spełniał wymagania klienta ceniącego wygodę i nowoczesny design

Po drugie - liczba komór

To, ilu komorowy zlew wybierzemy zależy zarówno od dostępnego miejsca, jak i tego, czy dysponujemy zmywarką do naczyń. W tym drugim przypadku może wystarczyć zlew jednokomorowy, choć wielu z użytkowników nie wyobraża sobie pracy w kuchni bez dodatkowej komory.

Z pewnością zlewozmywak jednokomorowy MINI będzie dobrym wyborem, gdy na blacie brakuje miejsca. Jego kompaktowe rozmiary - 350 mm długości i 480 mm szerokości, a przy tym głęboka na 160 mm komora są zupełnie wystarczające nawet dla mycia garnków i patelni.

Nieco więcej miejsca potrzebuje zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem, taki jak granitowy model SHIRE. Jego zaletą jest jednak to, że oferuje miejsce na odciekanie wody, dzięki czemu przemieszczając umyte naczynia do szafek kuchennych nie nachlapiemy na kuchenną podłogę.

Zlewozmywak SHIRE wyposażony jest także w praktyczny syfon, pozwalający na zaoszczędzenie miejsca w szafce. Pod względem kolorystyki, mamy do wyboru wersje beżową, szarą lub czarną.

Użytkownicy większych kuchni mogą sobie pozwolić na zlew dwukomorowy. Dodatkowa komora przyda się zwłaszcza przy dużej rodzinie. Dwukomorowe zlewozmywaki również mogą mieć dodatkowy ociekacz.

Przykładem takiego rozwiązania jest model ORION. Warto zwrócić uwagę na komfort, jaki daje druga komora – w jednej mogą się znajdować brudne naczynia, a w drugiej można bez narażenia na kontakt z nimi myć żywność.

Swoistym kompromisem pomiędzy zlewem jedno- i dwukomorowym, jest zlew posiadający 1,5 komory. Nie jest duży, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić miejsce, a z drugiej posiada dodatkową mniejszą komorę, którą można wykorzystać na nalanie wody z płynem lub mycie owoców i warzyw.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest zlewozmywak JUNAK, wyposażony w dużą komorę o głębokości 160 mm i mniejszą - 145 mm. Zlewozmywak ten wykonany jest z wysokiej jakości stali, odpornej na działanie środków chemicznych, kwasów i wysokiej temperatury.

Zlewozmywak z serii Kuchinox JUNAK
1-komorowe z półociekaczem, 1,5-komorowe bez ociekacza, 1,5-komorowe z półociekaczem – takie modele zlewozmywaków znajdują się w serii Kuchinox JUNAK

Po trzecie - sposób montażu

Do wyboru mamy zlewy naszafkowe lub wpuszczane. Wybierając spośród nich należy wziąć pod uwagę rozmiar mebli. Nakładane zlewy mogą wystawać poza blat lub być z nim na równi. Trzeba pamiętać, że mogą się pod nimi zbierać okruchy.

Zlewy naszafkowe najczęściej produkowane są ze stali. Stylistycznie pasują właściwie do każdej aranżacji kuchni. Natomiast zlewy wpuszczane mogą być wykonane z granitu i mieć kolor czarny, szary lub beżowy, dzięki czemu łatwiej go dopasować do barw mebli i do wystroju kuchni.

źródło i zdjęcia: Kuchinox