Skąd pochodzi glina do produkcji cegieł klinkierowych Engels Klinkier?

Engels Klinkier to firma o ponad 100 letniej tradycji w produkcji cegły klinkierowej ręcznie formowanej na całym świecie. Jedna z największych producentów na rynku europejskim.

Skąd pochodzi glina do produkcji cegieł klinkierowych Engels Klinkier?
ENGELS KLINKIER Sp. z o.o. Cegły i płytki klinkierowe
Dane kontaktowe:
502 574 152, 607 800 331, 667 581 444
Fabryczna 71 66-400 Gorzów Wielkopolski
Zobacz firmę w innym dziale: Kamień dekoracyjny

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pozyskiwanie gliny

Glina pozyskiwana przez Steenfabriek Engels do produkcji cegieł klinkierowych na terenach zalewowych m.in. Mozy pochodzi częściowo z własnych glinianek producenta. Glina z Mozy zawiera żelazo, dzięki czemu po wypaleniu przybiera ona charakterystyczny czerwony kolor. Kilka razy do roku dowożona jest nowa glina, co umożliwia budowanie kolejnych warstwy składowanego zapasu. Hałda gliny jest systematycznie przekopywana, co pozwala osiągnąć możliwie jednolity skład. Podczas tworzenia zapasu codziennie pobierane są próbki gliny z każdej warstwy, bada się je w laboratorium i kontroluje ich skład.

Etapy przetwarzania gliny

Glina używana w procesie produkcyjnym jest przewożona ze składu. Proces ten jest całkowicie zautomatyzowany, a jego kolejne etapy to przygotowanie gliny, urządzenie do ręcznego formowania cegieł w Helden lub prasa maszynowa w Oeffelt, suszarnia komorowa, maszyna do układania w stosy, piec tunelowy i rozładunek z wykorzystaniem automatycznego systemu do układania w pakiety.

Wydobywanie gliny a środowisko naturalne

Holenderski przemysł cegieł poświęca dużo uwagi sposobowi pozyskiwania surowców i środowisku. Niedawne badania instytutu Deltares wykazało, iż glina jest surowcem odnawialnym, a tym samym ekologicznym. Po zakończeniu wydobywania gliny teren wydobycia zostaje oddany naturze w ramach akcji przestrzeń dla rzeki. Krajowa Służba Leśna wspomaga rozwój przyrody na obszarach wilgotnych, gdzie panują  warunki dla swobodnego rozwoju fauny i flory.

źródło i zdjęcia: ENGELS KLINKIER Sp. z o.o.