Elegancka i nowoczesna łazienka jest marzeniem każdego z nas, jednak nie każdy może przeznaczyć dużą sumę pieniędzy na jej remont i nie zawsze też dysponuje odpowiednią przestrzenią do jej zaaranżowania. Nie wyklucza to jednak możliwości zaprojektowania swojego domowego spa.
Zacznijmy od początku
Na samym początku naszej przygody z renowacją łazienki należy uporać się ze wszystkimi instalacjami, by uniknąć późniejszego niszczenia już ułożonej posadzki czy też odnowionych ścian. Jeszcze kilka lat temu rury, chociażby te doprowadzające wodę do urządzeń sanitarnych, były dostrzegalne, a nawet celowo eksponowane. Aktualne trendy nakazują precyzyjne ukrywanie wszystkich instalacji oraz montaż baterii podtynkowych, których części zewnętrze są ograniczone do minimum, czyli do natynkowej baterii i wylewki. Poza modą na minimalistyczne wnętrze, takie rozwiązanie ma dużą zaletę w przypadku niewielkich łazienek, gdyż pozwala nam zaoszczędzić powierzchnię. Co więcej, coraz powszechniejsza staje się armatura dopływowa, której dopływ jest usytuowany w przelewie, a całe urządzenie jest niewidoczne. Wanna wyposażona w ten mechanizm wypełnia się bardzo cicho równomiernym strumieniem, a to z uwagi na armaturę ukrytą pod lustrem wody. Takie rozwiązanie jest możliwe w wannach z otworem odpływowym o średnicy około 90 mm.
Trzymanie się jednego stylu
Wydaje się oczywiste, że wszystko powinno do siebie pasować pod względem kształtu, koloru i stylistyki, jednak w praktyce często mamy z tym kłopot. Dlatego wybierając wannę, miejmy na uwadze także umywalkę, ponieważ mogą być swoim uzupełnieniem. Podobnie przedstawia się sytuacja wyboru baterii łazienkowych - najlepiej, by pochodziły z tej samej kolekcji. Małą łazienkę na pewno optycznie powiększy ceramika podwieszana, która nada wrażenie przestronności. Wpuszczenie w blaty umywalki szafek dostarczy natomiast więcej miejsca do przechowywania. Jeśli zdecydujemy się na geometryczne i proste desenie w jednym stylu, otrzymamy estetyczne oraz harmonijne wnętrze.
Funkcjonalność ponad wszystko
Łazienka, poza miejscem relaksu oraz regeneracji, powinna być także pomieszczeniem funkcjonalnym. Najlepiej, jeśli pełni kilka zadań równocześnie, czyli zmieści się w niej pralka, suszarka czy też toaletka z dużym lustrem. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze i spróbować użytecznie obejść problemy. Chodzi tutaj o optymalne zaplanowanie przestrzeni oraz rozkład poszczególnych elementów w taki sposób, by po prostu było nam wygodnie. Troska o właściwe rozmieszczenie wszystkich przedmiotów daje nam w rezultacie łatwiejszy do nich dostęp. Często pomaga nam w tym rozkład architektoniczny - na przykład wnękę zazwyczaj wykorzystuje się do aranżacji prysznica lub sedesu. Dodatkowo warto wyposażyć nasze wnętrze w przenośne szafki na kółkach lub też modne ostatnio regały łazienkowe. Takie rozwiązanie pełni nie tylko funkcję wizualną ale zagwarantuje również, że wszystko będziemy mieć pod ręką w chwili, kiedy tego potrzebujemy, co jest niezwykle istotne przy aranżacji małych powierzchni.
Małe może wiele
Bardzo często łazienki posiadają niewielki metraż i trudno jest w nich wyeksponować dodatkową przestrzeń na zaspokojenie własnych potrzeb. Jednak również taka sytuacja nie jest bez wyjścia. Przede wszystkim jasne wnętrza wyglądają na obszerniejsze, dlatego warto wybierać białe lub kremowe barwy. Podobny efekt dają lustra, w związku z czym przy zamontowaniu większej ich ilości lub też po prostu dzięki zastosowaniu przeźroczystych powierzchni (typu parawan prysznicowy) nasze pomieszczenie optycznie nabierze przestrzeni. Jeśli natomiast w naszych łazienkach liczy się każdy centymetr, zamontujmy praktyczne półki oraz schowki przeznaczone do powieszenia na ścianach. Zaleca się również nie uleganie kolorowym nowinkom i dekoracjom, pod ciężarem których uginają się wystawy sklepów, gdyż najczęściej ich wykorzystanie sprowadza się do umiejscowienia w szafce, wyrzucenia lub zburzenia efektu końcowego.
źródło i zdjęcia: CERAMIKA NOWA GALA