W jednym z lokali użytkowych przy ulicy Mokotowskiej w warszawskim Śródmieściu przez wiele lat mieścił się sklep spożywczy. Nowym najemcą jest ogólnopolska sieć drogerii, która wkrótce otworzy tam swój kolejny salon. Za prace remontowe i wykończeniowe odpowiedzialna jest ekipa firmy Remonciarze.pl, która przy tym zleceniu skorzystała z elektronarzędzi Bosch Professional.
Lokal długo nie był modernizowany, więc prace rozpoczęły się od usunięcia wszystkich elementów poprzedniego wystroju. Do skucia starych płytek ściennych i podłogowych wykorzystano młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 5-40 DCE Professional. To szybkie i uniwersalne narzędzie przeznaczone do zaawansowanych zastosowań "heavy duty" wymagających kucia i wiercenia w twardych materiałach. Wyposażone jest w silnik o mocy 1150 W, który w połączeniu z wydajnym mechanizmem udarowym zapewnia szybkie tempo wiercenia. W tym przypadku młot pracował w trybie podkuwania.
- "To bardzo mocne narzędzie, które nic nie traci ze swojej ergonomii." – mówi Andrzej Sen, pracownik ekipy.
- "Mam dużo płytek do skucia, więc korzystam z automatycznej blokady włącznika. Nie muszę już szukać pod palcem ręcznej blokady i mogę od razu skupić się na pracy. Płytki podłogowe są wyraźnie twardsze i wciąż mocno trzymają się posadzki. Wystarczy jednak zwiększyć częstotliwość udarów i dopasować ją do bardziej wymagających warunków. Izolacja rękojeści naprawdę bardzo dobrze tłumi drgania. Dzięki temu mogę pracować dłużej bez przerw i bez zmęczenia." - dodaje Andrzej Sen po dłuższej pracy młotem Bosch.
To zasługa systemu Vibration Control, który skutecznie minimalizuje poziom drgań. System jest stosowany w młotach udarowo-obrotowych Bosch. Kolejnym etapem po skuciu płytek było usunięcie starych desek poprzybijanych do imitacji belek stropowych. Cała konstrukcja musi być usunięta, bo zastąpi ją sufit podwieszany wykonany we współczesnej technologii. W takiej sytuacji priorytetem jest szybkość i wydajność cięcia, zaś jego precyzja ma mniejsze znaczenie. Dodatkowo w tym przypadku prace demontażowe prowadzone są na drabinach i wymagają częstej zmiany pozycji roboczej. Dlatego Michał Szlachcic, właściciel firmy Remonciarze.pl, wybrał do testów akumulatorową piłę szablastą GSA 18V-32 Professional – narzędzie bez przeszkadzającego w tym przypadku kabla. To piła o mocy porównywalnej z narzędziem sieciowym, bo napędza ją wydajny bezszczotkowy silnik EC zasilany akumulatorem litowo-jonowym Bosch 18 V o pojemności aż 5 Ah.
Efektywne cięcie drewna z elementami metalowymi to trudne zadanie, dlatego do prac realizowanych przez ekipę Michała Szlachcica użyto brzeszczotów Bosch Progressor for Wood and Metal Carbide Technology. To specjalne brzeszczoty z węglików spiekanych zaprojektowane z myślą o wymagających pracach demontażowych i wyburzeniowych. Dzięki zwiększonej szerokości i grubości, brzeszczoty Bosch zachowują stabilność nawet podczas najtrudniejszych cięć. Warto też wspomnieć o zastosowanym w pile systemie SDS, który zapewnia łatwą i bezpieczną wymianę brzeszczotów.
- "Ich wymiana nie wymaga nawet zdejmowania rękawic ochronnych. Przy pracy na drabinie im mniej zbędnych ruchów, tym lepiej – dzięki temu zmniejszamy ryzyko wypuszczenia narzędzia z ręki. W pile Bosch wystarczy przekręcić element mocujący i zwolnić blokadę, aby szybko wymienić brzeszczot lub włożyć go w odwrotnej pozycji, by wykonać podcięcie. A gdy muszę na chwilę odłożyć piłę, mogę ją bezpiecznie zawiesić na specjalnym haku. W sumie niewielka rzecz, ale bardzo praktyczna." - podsumowuje Andrzej Sen testujący piłę Bosch.
Ekipa Remonciarzy właśnie kończy etap prac demontażowych. Już wkrótce lokal zacznie wyglądać tak, jak przewidziano w projekcie architekta, a nowy najemca może już odliczać dni do otwarcia nowego sklepu.
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.