Okpol: Wypoczynek pod gołym niebem, czyli kilka słów o zaletach płaskiego dachu

Bryły domów zwieńczone nowoczesnym stropodachem szturmem podbijają serca projektantów i inwestorów, coraz śmielej uzupełniając i urozmaicając krajobraz tradycyjnego budownictwa. Takie rozwiązanie to nie tylko doskonały sposób na wyróżnienie budynku spośród zwyczajowych dachów skośnych, ale cały szereg wartości dodanych – zwłaszcza jeśli włożymy nieco wysiłku w projekt i aranżację tej dodatkowej przestrzeni użytkowej. Co zyskujemy inwestując w dach płaski?

Okpol: Wypoczynek pod gołym niebem, czyli kilka słów o zaletach płaskiego dachu
Okpol Okna dachowe
Dane kontaktowe:
77 404 66 60, 77 411 57 34
Topolowa 24 49-318 Skarbmierz-Osiedle

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Inwestycja, która się opłaca

Cały urok dachu płaskiego kryje się w jego możliwościach funkcjonalnych Obowiązujące od 1 stycznia nowe przepisy dotyczące warunków budowlanych jasno określają wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nadrzędnym celem projektu jest ograniczenie strat energii, co zmniejszy konieczną do dostarczenia do obiektu ilość ciepła. Inwestycja w energooszczędne budownictwo ma w domyśle przynosić zwrot w postaci niższych rachunków za  ogrzewanie, a konstrukcja dachu ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Myśląc o połaci dachowej w kontekście nowych warunków technicznych należy pamiętać, że im prostsza, pozbawiona licznych załamań budowa dachu, tym lepszy bilans energetyczny całego budynku, a co za tym idzie ulga dla portfela związana z mniejszymi rachunkami, zwłaszcza w okresie grzewczym. Idąc krok dalej i wpisując swój dom w trend eko – budownictwa, decydując się na dach plaski zyskujemy znacznie większą mobilność związaną z instalacją kolektorów słonecznych, które w przypadku dachu skośnego warto zamontować w zasadzie tylko na południowej, najbardziej nasłonecznionej stronie. Dodatkowo, stropodach daje duże możliwości dostosowywania położenia kolektorów, w zależności od panujących warunków pogodowych. Szacuje się, że odpowiednio dobrane instalacje solarne pozwalają zaoszczędzić całorocznie ok. 60% energii potrzebnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ok. 30 % do ogrzewania budynku – a to tym, że słońce jest największym i najtańszym źródłem energii nie trzeba przecież nikogo przekonywać.

Rada eksperta OKPOL: Istotną rolę w kontekście płaskiego dachu odgrywa również odpowiedni dobór energooszczędnych i bezpiecznych okien. Najważniejszym zadaniem dekarza montującego stolarkę dachową jest prawidłowe osadzenie okna w konstrukcji oraz precyzyjna obróbka połączeń okna z pokryciem dachu. Jest to tym bardziej istotne, im mniejszy kąt pochylenia posiada dany dach. Odpowiednia izolacja dachu oraz wybór okna o niskim współczynniku Uw to pierwsze kroki do sukcesu przy budowie energooszczędnego budynku.

Kolacja pod gwiazdami, wypoczynek w słońcu

Bryły domów zwieńczone nowoczesnym stropodachem szturmem podbijają serca projektantów i inwestorów, coraz śmielej uzupełniając i urozmaicając krajobraz tradycyjnego budownictwa Cały urok dachu płaskiego kryje się w jego możliwościach funkcjonalnych – decydując się na taką konstrukcję zyskujemy ciekawą przestrzeń użytkową, która odpowiednio zaaranżowana, zamieni się w ulubione miejsce spędzania wolnego czasu. Możliwości są niemal nieograniczone. Miłośnicy natury z powodzeniem zaaranżują tam wymarzony ogród – podniebna zieleń cieszyć będzie nie tylko oko, ale i portfel inwestora – takie rozwiązanie stanowi bowiem doskonałą powłokę izolacyjną i sprawi, że zimą ciepło nie będzie uciekało z ogrzanego domu, z kolei latem skutecznie ochroni wnętrza przed upałami. Dodatkowo, zieleń to doskonała bariera akustyczna szczególnie, gdy dom stoi w samym sercu miasta, poza tym oczyszcza powietrze i zwiększa odpływ wody deszczowej z dachu.

Dach płaski to również doskonałe miejsce spotkań w gronie najbliższych – z łatwością zmienimy go w jadalnię podczas niedzielnych obiadów, romantyczny taras, który wyczaruje niezwykłą atmosferę kolacji pod gwiazdami, domowe planetarium, kącik czytelniczy, a jeśli budżet i wyobraźnia są nieograniczone zaaranżujemy tam również domowy salon odnowy biologicznej z basenem i jacuzzi w roli głównej.

O aranżacji dachu płaskiego należy myśleć już na etapie projektu domu - takie rozwiązanie pozwoli nam również na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni i rozbudowanie domu w pionie np. gdy zamarzymy o sypialni tuż pod niebem.

Korzyści dla wnętrza

Stropodach, a właściwie stolarka okienna zamontowana na dachu płaskim ma również ogromny wpływ na projektowanie wnętrza. Dlaczego? Okna dostosowane do tego typu przestrzeni potrafią doskonale doświetlić znajdujące się tuż pod nimi pomieszczenia, stając się tym samym ważnym elementem aranżacyjnym. Jednak estetyka, jakkolwiek ważna, musi iść w parze z wysokimi wymaganiami technicznymi. Pamiętajmy, że okno musi sprostać zmiennym warunkom atmosferycznym, jakie stawia polski klimat, wymaganiom nowych warunków technicznych obowiązujących od stycznia tego roku oraz posiadać doskonałe parametry termoizolacyjne, wytrzymałościowe i akustyczne.

– "Z myślą o tych, którzy cenią sobie zarówno jakość, jak i estetykę , zaprojektowaliśmy PGX A1 – okna do dachów płaskich, które charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, spełniającymi docelowe warunki techniczne na rok 2021 (Uw = 1,1 W/m2K), ale też wysoką odpornością na wilgoć. Okna PGX A1 zostały skonstruowane tak, aby dostarczały optymalną ilość światła naturalnego o każdej porze dnia i roku - powłoka niskoemisyjna umożliwia uzyskanie wysokich zysków z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu strat cieplnych. Im większe przeszklenie, tym więcej światła – w myśl tej zasady okna PGX A1 dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów – od kompaktowych wariantów kwadratowych, aż po opcje prostokątne, o długości ościeżnicy powyżej 2 metrów". – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.

Estetyczne wykończenie stolarki okiennej sprawia, że PGX A1 idealnie sprawdzi się w roli wykończenia stylowo zaaranżowanego wnętrza na poddaszu

Wybierając rozwiązania do dachu płaskiego nie ma miejsca na kompromisy – ani wizualne ani funkcjonalne. Decydując się na tak niebanalny projekt, spójrzmy na niego w sposób całościowy – a wymarzony ogród, taras czy strefa relaksu "między niebem a ziemią" będzie przez długi czas cieszyć oko domowników.

źródło i zdjęcia: Okpol