Takie wyzwanie zostało postawione przed Krzysztofem Czyżniewskim, szefem ekipy remontowej i właścicielem firmy budowlanej Pabud. Inwestorom, właścicielom domu jednorodzinnego w podwarszawskim Józefosławiu, zależało, aby jak najszybciej się do niego wprowadzić. Dlatego wykonanie prac powierzyli zaufanej firmie, która używa profesjonalnego sprzętu, zapewniając terminowość i wysoką jakość wykonanych prac.
Laser GTL 3 Professional
Stosowanie lasera do prac płytkarskich to już standard, ale ekipa Pabudu po raz pierwszy użyła lasera do układania płytek Bosch z linii profesjonalnej. GTL 3 Professional to obsługiwany zaledwie jednym przyciskiem laser, umożliwiający szybkie układanie płytek dzięki dodatkowej, trzeciej linii nachylonej pod kątem 45 stopni.
- "Sprawdzenie i wyznaczenie kątów na dużych odległościach laserem GTL 3 w porównaniu z tradycyjnymi metodami trwa dosłownie moment. Potem można od razu zabrać się za układanie płytek, co dzięki dodatkowej, trzeciej linii lasera jest wyjątkowo precyzyjne i bardzo szybkie. To ważne zwłaszcza w przypadku coraz popularniejszych dużych płytek." - potwierdza szef ekipy.
Projekt zakładał ułożenie płytek w kilku sąsiednich pomieszczeniach na parterze, co wymagało dokładnego rozplanowania.
- "W porównaniu do lasera, którego wcześniej używałem, GTL 3 Professional ma większy zasięg . Dzięki temu mogłem bez problemu przedłużyć linię odniesienia do kolejnych pomieszczeń." - dodaje.
Laser GTL 3 Professional przydał się także na styku pokoju dziennego i kuchni, gdzie panele podłogowe miały sąsiadować z podłogą wyłożoną płytkami.
- "Wystarczy ustawić laser na granicy płytek, a prostopadły promień lasera wyznaczy linię wzdłuż której należy ułożyć panel." - pokazuje Czyżniewski.
Ukośnica GCM 8 SJL Professional
Gdy przyszedł czas na układanie paneli, ekipa sprawnie rozłożyła ukośnicę i podłączyła ją do odkurzacza. Ukośnica to podstawowe narzędzie używane podczas układania podłóg drewnianych. Pozwala na szybkie i precyzyjne przycięcie pod wymiar paneli, drewnianych desek podłogowych i listew dekoracyjnych. Tym razem ekipa Pabudu korzystała z ukośnicy do paneli Bosch GCM 8 SJL Professional. To narzędzie o największej w swojej klasie szerokości cięcia w poziomie wynoszącej aż 312 mm.
- "To model stworzony do takich prac. Ukośnicą Bosch można ciąć nawet najszersze panele i to pod dowolnymi kątami – zarówno w pionie, jak i poziomie. Spodobały mi się również wysuwane podpory boczne, które ułatwiają precyzyjne cięcie nawet najdłuższych paneli, oraz laser wskazujący linię cięcia tarczy." - uśmiecha się szef ekipy.
- "Warto wspomnieć także o wydajnym odsysaniu pyłu. Gdy ukośnicę podłączy się do profesjonalnego odkurzacza, nie ma żadnego problemu z pracą nawet w pomieszczeniach, w których już ktoś zamieszkał." - dodaje.
Narzędzie wielofunkcyjne GOP 40-30 Professional
W każdym pomieszczeniu znajdą się jednak miejsca wymagające nietypowego przycięcia paneli, np. narożniki, okolice słupów stropowych, czy drzwi balkonowych.
- "Ukośnica jest doskonała do prostych i podłużnych cięć, ale nie sprawdzi się do prac w trudno dostępnych miejscach. Czasami nawet wyrzynarka niewiele pomoże." - kręci głową Czyżewski.
Tym razem do precyzyjnego docięcia paneli ekipa użyła narzędzia wielofunkcyjnego GOP 40-30 Professional. Dzięki szerokiej gamie osprzętu z systemem mocowania Starlock po docięciu paneli narzędzie wielofunkcyjne zostało przejęte przez kolejnego pracownika właśnie wycinającego otwory w suficie podwieszanym. Wystarczył moment, aby po zwolnieniu blokady zdjąć brzeszczot segmentowy i założyć inny, przystosowany do cięcia wgłębnego.
- "Narzędzia GOP używam od niedawna, ale już doceniam wielość jego zastosowań. Przekonuję się, że warto być na czasie z nowinkami technicznymi, bo pozwalają one zwiększyć tempo prac przy zachowaniu ich wysokiej precyzji." - podsumowuje Krzysztof Czyżewski.
Podłogi domu są gotowe, a inwestorzy o krok bliżej do upragnionej przeprowadzki.
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.