CES® 2017: inteligentne rozwiązania które zaprezentuje Bosch w Las Vegas

Integracja za pośrednictwem internetu ułatwia życie i sprawia, że przedmioty towarzyszą ludziom na co dzień.

CES® 2017: inteligentne rozwiązania które zaprezentuje Bosch w Las Vegas
Robert Bosch Sp. z o.o. Alarmy Bezprzewodowy systemu alarmowy EASY SERIES
www.boschsecurity.com
Robert Bosch Sp. z o.o. Alarmy Bezprzewodowy systemu alarmowy EASY SERIES
Dane kontaktowe:
22 715 41 00 (01)
Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Narzędzia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na targach CES 2017 w Las Vegas, które odbędą się w dniach 5 - 8 stycznia 2017, koncern Bosch pokaże, jak dzięki integracji przedmioty mogą stać się towarzyszami i asystentami we wszystkich obszarach życia. Przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe zademonstruje innowacyjne rozwiązania w dziedzinach Smart Home, Smart City, Connected Mobility, Przemysł 4.0 oraz technologia czujników, dzięki którym codzienne życie staje się łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze. Ekspozycję Bosch mogą Państwo znaleźć w Central Hall, stoisko nr 14128.

Nowa aplikacja Vivatar to cyfrowy anioł stróż dla osób przebywających poza domem

Smart Home: mieszkać wygodniej i bezpieczniej

Rozszerzenie systemu Smart Home: system Bosch Smart Home umożliwia sterowanie zintegrowanymi urządzeniami w domu lub mieszkaniu za pomocą jednej aplikacji. Na targach CES Bosch zaprezentuje rozszerzone funkcje systemu na przykładzie czujki dymu i ruchu oraz managera scenariuszy. Na przykład dzięki managerowi scenariuszy zintegrowany dom staje jeszcze bardziej intuicyjny w obsłudze. Ponadto ułatwia on życie mieszkańcom: użytkownik wychodząc z domu nie musi sam sprawdzać, czy wyłączył ogrzewanie, urządzenia elektryczne lub światło. Manager scenariuszy dla aplikacji Bosch Smart Home przejmuje rutynowe czynności – wystarczy go aktywować jednym dotknięciem palca.

Bezpieczniejszy dom: Bosch zaprezentuje także trzy nowe rozwiązania, które zapewnią mieszkańcom wyższy standard bezpieczeństwa. Dzięki kamerze wewnętrznej 360° oraz kamerze zewnętrznej Eyes użytkownik ma zawsze i z każdego miejsca na świecie podgląd na to, co się dzieje w domu. Lokalna, zaszyfrowana metoda nagrywania umożliwia śledzenie wszystkich najważniejszych zdarzeń. Chyba że użytkownik sobie tego nie życzy: obiektyw kamery wewnętrznej 360° można wsunąć za pomocą palca do obudowy, co pomaga chronić prywatność. Także kamera zewnętrzna Eyes pełni więcej funkcji niż standardowa kamera – w inteligentnym urządzeniu są zintegrowane dodatkowo czujniki światła i ruchu oraz interkom. Wyższy standard bezpieczeństwa oferuje także Twinguard firmy Bosch – czujka dymu klasy premium z czujnikiem jakości powietrza. Dzięki profesjonalnej technologii Dual Ray wykrywa ona sytuacje zagrożenia w sposób bardziej jednoznaczny i zapobiega fałszywym alarmom. Ponadto dzięki syrenie może posłużyć do odstraszenia nieproszonych gości.

Osobisty asystent w kuchni: "My kitchen elf" – w skrócie Mykie – to realizacja koncepcji osobistego asystenta, który służy użytkownikom pomocą w kuchni. Urządzeniem steruje się głosowo – Mykie słucha użytkowników, odpowiada na ich pytania i pomaga w domowych obowiązkach. Na przykład Mykie zawsze wie, jakie produkty znajdują się w lodówce, ile czasu musi piec się ciasto w piekarniku albo czy po południu będzie świecić słońce. Dzięki zintegrowanemu asystentowi Mykie użytkownik może sterować całą gamą urządzeń AGD Home Connect.
 
Zintegrowane elektronarzędzia: Bosch oferuje profesjonalnym użytkownikom elektronarzędzi kompleksowy system obejmujący wszystkie elementy – od produktu do zarządzania sprzętem – który optymalizuje proces pracy i zwiększa wydajność. Każdy, kto posiada zintegrowane elektronarzędzie Bosch może je np. spersonalizować za pomocą aplikacji, indywidualnie skonfigurować ustawienia i zapisać je na przyszłość. Użytkownicy otrzymują ponadto informacje dotycząc statusu narzędzia oraz porady dotyczące usuwania błędów, np. w sytuacji, gdy narzędzie wyłączy się z powodu przegrzania. Ponadto aplikacja umożliwia śledzenie, kiedy i jak długo urządzenie było używane. W niektórych przypadkach aplikacja działa jak pilot zdalnego sterowania, dzięki czemu użytkownik oszczędza czas.

Smart City: lepsza jakość życia w miastach, energooszczędność i bezpieczeństwo

Rozwiązania dla inteligentnych miast: Bosch pokaże na targach CES rozwiązania w obszarach takich, jak mobilność, energetyka, budynki, bezpieczeństwo oraz cyfrowe zarządzanie miastem. W obszarze mobilności będą to: monitoring środowiska, zintegrowane parkowanie, zarządzanie flotą, e-mobilność oraz transport intermodalny, czyli powiązanie różnych środków transportu. W obszarze energetyki w ofercie znajdują się wirtualne elektrownie, energooszczędne systemy grzewcze, podgrzewacze wody oraz systemy chłodzenia, a także akumulatory energii. Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa obejmują systemy ochrony przeciwpożarowej, kontroli dostępu i dozoru wizyjnego. Dla budynków mieszkalnych Bosch przygotował inteligentną technikę Smart Home oraz zintegrowane urządzenia AGD.
 
Inteligentna technika w nowych dzielnicach San Francisco: jako przykład udanego projektu Smart City firma Bosch pokaże, jak na terenach po starej stoczni marynarki wojennej oraz niewykorzystywanym stadionie futbolu amerykańskiego w San Francisco powstały nowe, atrakcyjne dzielnice  The San Francisco Shipyard oraz Candlestick Point. Bosch pełni funkcję tam partnera technologicznego organizatora projektu FivePoint w dziedzinie inteligentnych rozwiązań dla nowoczesnych dzielnic miejskich.

Dzielnica San Francisco Shipyard: technologia Smart City Bosch pomaga w rozwoju nowych terenów miejskich
 
Vivatar: nowa aplikacja Vivatar to cyfrowy anioł stróż zapewniający spokój podczas przebywania poza domem – na przykład gdy trzeba wieczorem wrócić pieszo do domu lub podczas uprawiania sportów terenowych. Użytkownicy mogą połączyć się za pomocą GPS-u i czatu z przyjaciółmi lub rodziną oraz skorzystać z ich wskazówek, jeśli poczują się zagubieni. W razie potrzeby mogą także wezwać pomoc, korzystając z usługi Bosch Emergency Service.

Parkowanie społecznościowe (Community-based Parking): miejsca parkingowe przy ulicy cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców, szczególnie w dzielnicach mieszkaniowych i w centrach miast. Community-based Parking firmy Bosch odciąża kierowców przy szukaniu wolnego miejsca do zaparkowania samochodu: przejeżdżający samochód wyposażony w czujniki ultradźwiękowe rozpoznaje i dokonuje pomiaru przestrzeni pomiędzy zaparkowanymi pojazdami. Pozyskane w ten sposób informacje są nanoszone na cyfrową mapę. Zaawansowane algorytmy Bosch analizują dane i przygotowują prognozę sytuacyjną. Samochody znajdujące się w pobliżu mogą skorzystać z cyfrowej mapy aktualizowanej w czasie rzeczywistym. Kierowcy mają dzięki temu możliwość szybszego zaparkowania pojazdu. Na rok 2017 planowane są w USA działania pilotażowe związane z tą koncepcją. Obecnie przy współpracy z koncernem Mercedes-Benz Bosch testuje parkowanie społecznościowe w rejonie Stuttgartu.

Zintegrowana mobilność: samochód w roli osobistego asystenta

Jak będzie wyglądała jazda samochodem w przyszłości? Bosch zaprezentuje na targach CES 2017 nowy samochód koncepcyjny. Dzięki integracji w internecie samochód stanie się dla człowieka równie ważną przestrzenią życiową jak dom czy miejsce pracy. Dzięki spersonalizowanej komunikacji pomiędzy samochodem a kierowcą możliwa stanie się bezpieczna obsługa coraz bardziej zaawansowanych funkcji. Ponadto zautomatyzowana jazda to także więcej czasu na inne czynności. Kierowca może wykorzystać ten czas bardziej produktywnie, np. odpowiadając na e-maile lub słuchając muzyki czy oglądając filmy. W nowym samochodzie koncepcyjnym Bosch zaprezentuje m.in. następujące innowacje:
 
Technologia rozpoznawania twarzy oraz inteligentna personalizacja: Driver Monitor Camera umożliwia szybkie rozpoznawanie twarzy i personalizację ustawień, gdy tylko kierowca zajmie miejsce w samochodzie. Samochód automatycznie dopasuje pozycję kierownicy i lusterek, ustawi temperaturę w kabinie i przełączy radio na stację preferowaną przez kierowcę. Podczas jazdy działa system rozpoznawania kondycji kierowcy, który zwiększa bezpieczeństwo jazdy: jeśli kierowcy grozi zaśnięcie lub jest on nadmiernie rozkojarzony, samochód wygeneruje ostrzeżenie, pomagając uniknąć krytycznych sytuacji.

Wyświetlacz neoSense reagujący na dotyk: dzięki ekranowi dotykowemu aktywnie reagującemu na dotyk, kierowca może poczuć przyciski, tak jakby miał do czynienia z rzeczywistymi przyciskami. Obsługa funkcji Infotainment jest dzięki temu możliwa nawet bez odwracania wzroku. Dzięki temu kierowca może w większym stopniu skoncentrować się na sytuacji na drodze, co także przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Technologia ta otrzymała nagrodę CES Innovation Award podczas ubiegłorocznych targów CES, a w ciągu roku osiągnęła stan gotowości do produkcji seryjnej.

Czujniki elektromechaniczne Bosch (MEMS)
 
Krystalicznie czysty obraz dzięki OLED: samochód koncepcyjny prezentuje po raz pierwszy zintegrowane w kokpicie wyświetlacze OLED (organic light emitting diode; organiczna dioda elektroluminescencyjna), które zapewniają krystalicznie czysty obraz.
 
Cyfrowe lusterko zewnętrzne – teraz także w samochodzie osobowym: Mirror Cam System to oparte na kamerze rozwiązanie, które zastępuje obydwa lusterka zewnętrzne. Czujniki wideo można zintegrować w kabinie pojazdu, obraz z kamery pojawia się na wyświetlaczach w pobliżu słupków A nadwozia po prawej i lewej stronie. Technologia cyfrowa umożliwia także prezentację obrazu dopasowaną do sytuacji. Na przykład podczas jazdy autostradą kamera zapewnia dalekie pole widzenia, a podczas jazdy w mieście możliwie szeroki kąt, co zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy. Wyższy kontrast poprawia widoczność podczas jazdy nocą.
 
Komunikacja pomiędzy samochodem a kierowcą: interfejs HMI (Human Machine Interface) będzie odgrywał coraz większą rolę w samochodach przyszłości – przede wszystkim podczas zautomatyzowanej jazdy. Interfejs HMI informuje kierowcę o możliwości rozpoczęcia automatycznej jazdy. Aby samochód mógł przejąć kierowanie, kierowca musi nacisnąć równocześnie dwa przyciski na kierownicy i przytrzymać je przez kilka sekund. W trybie zautomatyzowanej jazdy interfejs HMI pokazuje kierowcy, jakie informacje wykrywają czujniki samochodu i ile czasu zostało do ponownego przejęcia kierowania przez kierowcę.
 
Komunikacja pomiędzy samochodem a domem: w automatycznym trybie jazdy kierowca za pomocą centralnego wyświetlacza ma dostęp do większej liczby funkcji Infotainment, niż gdyby sam prowadził samochód. Dzięki połączeniu z internetem może np. sprawdzić swój kalendarz zajęć lub zaplanować zakupy. Aplikacja Smart Home firmy Bosch umożliwia mu także obsługę rolet w domu, sprawdzenie, czy wszystko w porządku, a nawet zajrzenie do lodówki. Trzeba uzupełnić zapasy żywności? Żadwn problem: aplikacja przygotuje listę zakupów, które szybko można zamówić z dostawą do domu.
 
Komunikacja pomiędzy samochodem a rowerem: dzięki komunikacji Vehicle-to-Vehicle samochody będą w przyszłości otrzymywać informacje także o innych uczestnikach ruchu, na długo przed tym, zanim pojawią się oni w zasięgu wzroku kierowcy. Szczególnie rowery stają się w ruchu niezauważalne, zwłaszcza że często są zasłonięte przez samochody ciężarowe lub autobusy. Na targach CES firma Bosch pokaże możliwości komunikacji pomiędzy swoim nowym samochodem koncepcyjnym a rowerem. Obydwa pojazdy będą mogły wymieniać się informacjami o lokalizacji i kierunku jazdy. Obniży to ryzyko kolizji.

Zintegrowane w sieci elektronarzędzia Bosch

Bosch Integrated Payment Solutions: autorskie rozwiązanie ePayment oferuje nowe usługi oferowane w ekosystemie IoT, w tym funkcję ujednoliconej opłaty. W tym celu zostały już zawarte umowy ramowe z operatorami płatności, takimi jak np. PayPal.
 
Komunikacja pomiędzy samochodem a warsztatem: na targach CES Bosch pokaże także, w jaki sposób działa zintegrowany warsztat ("Connected Workshop") wykorzystujący usługi internetowe oraz aplikacje typu Augmented Reality. Kierowcy i właściciele warsztatów będą mogli lepiej planować wizyty. Nowe technologie usprawnią także procesy pracy w warsztacie.
 
Retrofit eCall: Bosch pokaże także adapter samochodowy do samodzielnego montażu, który umożliwia automatyczne wezwanie pomocy. Urządzenie nosi nazwę Retrofit eCall. Adapter wystarczy włożyć do gniazda zapalniczki w samochodzie: czujnik przyspieszenia wykryje kolizję i urządzenie automatycznie wezwie pomoc. Za pomocą aplikacji w smartfonie co centrum operacyjnego zostaną przekazane istotne dane, np. dotyczące lokalizacji pojazdu. Analizowana jest także siła zderzenia i w zależności od tego inicjowane są odpowiednie działania: w przypadku umiarkowanie poważnego wypadku zgłasza się centrum operacyjne, aby omówić z kierowcą, czy konieczne jest wysłanie na miejsce tylko pomocy drogowej czy także karetki pogotowia. Jeśli kierowca nie odbierze połączenia, powiadomione zostanie pogotowie.
 
Aktualizacje oprogramowania firmowego "over the air" (FOTA): zintegrowane funkcje, a w szczególności wysoce zautomatyzowane funkcje jazdy wymagają sprawnego funkcjonowania w całym okresie eksploatacji pojazdu. Wymaga to aktualizowania oprogramowania, które może zostać wgrane za pośrednictwem chmury danych. Bosch oferuje do tego celu konieczne sterowniki komunikacyjne oraz centralny komputer Gateway, ETAS i ESCRYPT (spółki należące do Grupy Bosch) dostarczają wymaganych technologii do transmisji i szyfrowania danych. Gwarantują one prawidłowe działanie wszystkich funkcji po każdej aktualizacji (Functional Safety), a także odporność na ataki z zewnątrz (Data Security).

Przemysł 4.0: integracja ludzi, maszyn i obiektów w czasie rzeczywistym

IoT Gateway: dzięki rozwiązaniu IoT Gateway Bosch może zaoferować zalety przemysłu zintegrowanego także operatorom starszych maszyn, które nie są wyposażone w komponenty, których wymaga produkcja zintegrowana, takie jak czujniki, oprogramowanie czy połączenie z systemem IT przedsiębiorstwa. System zintegrowany łączy w sobie technologię czujników, oprogramowanie oraz system sterowania produkcją przystosowany do IoT. Umożliwia on nadzorowanie statusu maszyn.
 
Roboty asystujące (APAS): na targach CES Bosch zaprezentuje robota APAS, automatycznego asystenta produkcji, umożliwiającego osiągnięcie większej elastyczności i wydajności produkcji. Robot przejmuje zadania forsowne, niebezpieczne lub monotonne. Jest zazwyczaj stosowany w produkcji, a jego specjalnością jest ścisła współpraca z człowiekiem. Podczas targów robot będzie serwował kawę i watę cukrową na głównym stoisku Bosch w Sands Expo. Dzięki specjalnej powłoce wyposażonej w czujniki robot rozpoznaje zbliżanie się człowieka, a gdy ten podejdzie zbyt blisko, robot przerywa wykonywane czynności.

Asystent produkcji APAS serwuje kawę uczestnikom konferencji
 
Możliwości wykorzystania Augmented Reality i Live Streaming w produkcji: podczas serwisowania maszyn takich, jak APAS, pracownicy otrzymają wsparcie, które zapewniają nowe rozwiązania w dziedzinie Augmented Reality (rzeczywistość rozszerzona), jakie oferuje firma Bosch. Informacje cyfrowe, np. prezentacja danych technicznych, będą uzupełniać nagrania na żywo. Serwisant nie musi otwierać automatycznego asystenta produkcji, aby zobaczyć jego wnętrze, obejrzy je na szczegółowym obrazie – podczas targów pokazana zostanie symulacja usterki wskutek zerwania przewodu. Animacje z instrukcjami dotyczącymi naprawy prowadzą użytkownika krok po kroku przez proces naprawy. Dzięki temu nawet serwisanci nieposiadający specjalistycznej wiedzy będą mogli szybko wykryć i usunąć usterkę. Dzięki usługom Video Analysis Services firmy Bosch pracownicy będą mogli zwizualizować procesy produkcyjne także zdalnie. Nagrania można wykorzystać później w procesie Data Mining, np. do analizy długoterminowej sporadycznie pojawiających się usterek.
 
Smart Sensor Technology: małe czujniki umożliwiają integrację za pośrednictwem internetu
Czujniki MEMS: małe czujniki elektromechaniczne (Micro-Electro-Mechanical-Systems) firmy Bosch są instalowane w pojazdach, smartfonach, konsolach do gier, tabletach oraz wielu innych urządzeniach i umożliwiają liczne zastosowania w elektronice użytkowej, ale także w motoryzacji. Czujniki te są bardzo małe, ale pełnią wiele ważnych funkcji: pomagają ratować życie, oszczędzają energię i poprawiają komfort jazdy samochodem. Czujniki MEMS firmy Bosch to oczy i uszy miliardów urządzeń elektronicznych na świecie. Na targach CES 2017 Bosch pokaże najmniejszy i najbardziej wydajny czujnik ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu urządzenia takie, jak drony, smartfony, tablety i osobiste urządzenia elektroniczne (Wearables) mogą w łatwiejszy sposób wykrywać zmiany wysokości.

Platforma XDK dla nowych rozwiązań IoT: platforma XDK firmy Bosch to kompleksowe rozwiązanie sprzętowe i programistyczne ze zintegrowanymi najróżniejszymi typami czujników oraz opcjami komunikacyjnymi Bluetooth i WLAN. Platforma jest wyposażona w czujnik przyspieszenia i czujnik momentu obracającego, magnetometr oraz czujniki do pomiaru wilgotności powietrza, ciśnienia i temperatury, a także głośności oraz natężenia światła. Dzięki tej platformie firmy mogą opracowywać własne rozwiązania IoT – na dużą lub na małą skalę. Platforma XDK jest prosta w instalacji i można ją dopasować do danego zastosowania.

System Bosch Smart Home
 
ODWIEDŹ STOISKO BOSCH NA TARGACH CES 2017 w Las Vegas, Nevada, USA: na tegorocznych targach CES 2017 firma Bosch pokaże, jak wykorzystać Internet rzeczy w codziennym życiu. Technologie zintegrowane zapewniają pomoc we wszystkich aspektach życia – poprawiają mobilność, przyczyniają się do powstawania miast przyszłości, wprowadzają inteligentne funkcje do
 
OBSERWUJ firmę Bosch na targach CES 2017 na Twitterze: #BoschCES
 
STOISKO BOSCH: od czwartku do niedzieli, 5 – 8 stycznia 2017 w Central Hall, stoisko nr 14128
 
PANELE DYSKUSYJNE Z UDZIAŁEM EKSPERTÓW BOSCH:

czwartek, 5 stycznia 2017; godz. 11:30 – 12:30 (wg czasu lokalnego): Konferencja "MEMS & Sensors: Personalizing Consumer Technology", sesja "Where are Consumer Electronics Taking the Sensors Industry?" z udziałem dr. Stefana Finkbeinera, CEO i dyrektora generalnego spółki Bosch Sensortec; Venetian, poziom 4, Marcello 4501
 
piątek, 6 stycznia; godz. 15:30 – 16:30 (wg czasu lokalnego): Konferencja "Vehicle Technology"; sesja "Redefining the Automotive Infotainment Experience" z udziałem Pana Torstena Mlasko, Las Vegas Convention Center N258.

źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o. I Security Systems