Sposób działania aplikacji
Za pośrednictwem aplikacji do obsługi kamer Wi-Fi ustanawiane jest połączenie pomiędzy urządzeniem mobilnym (smartfonem lub tabletem) a kamerą za pomocą sieci bezprzewodowej (Wi-Fi). Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym użytkownik może zdalnie monitorować obraz z kamery oraz korzystać z dostępnych w danej aplikacji funkcji sterowania.
Aplikacje umożliwiają użytkownikowi podgląd na żywo, co oznacza, że może on na bieżąco obserwować na ekranie urządzenia mobilnego to, co dzieje się w monitorowanym miejscu. Dodatkowo niektóre aplikacje pozwalają na nagrywanie obrazu z kamery i przechowywanie nagrań na urządzeniu mobilnym lub w chmurze.
Większość aplikacji wyposażona jest w funkcję wysyłania powiadomień w przypadku wykrycia ruchu lub innych zdarzeń, zakwalifikowanych jako alarmowe. Przez aplikacje można również zdalnie sterować kamerą. Użytkownik może ją obracać, regulować zoom, a także włączać i wyłączać nagrywanie.
Ponadto możliwa jest konfiguracja różnych ustawień kamery, takich jak jakość obrazu, czułość ruchu czy harmonogram nagrywania. Aplikacje można zakupić zarówno w sklepie dedykowanym systemowi Android, jak i IOS. Tam też dostępne są 3 aplikacje stworzone przez firmę Bosch.
DIVAR Mobile Viewer
Aplikacja DIVAR Mobile Viewer przeznaczona jest do wyświetlania obrazów z kamer bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym na urządzeniu mobilnym. Po podłączeniu się do rejestratora sieciowego / hybrydowego lub analogowego Bosch DIVAR, można wyświetlić obrazy na żywo lub odtwarzać je.
Można także użyć interfejsu aplikacji do kontrolowania ostrości, przesuwania, pochylania i powiększania obrazu z dowolnej wybranej kamery PTZ, sterując funkcjami dotykowo. Aplikacja wyposażona została w tryb wieloekranowego wideo na żywo.
Może odtwarzać wiele ekranów jednocześnie, wyświetlając obrazy z wielu rejestratorów i kamer. W połączeniu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami DVR i kamer, ta aplikacja DIVAR Mobile Viewer umożliwia oglądanie domu lub firmy z dowolnego miejsca na świecie. Co istotne, aplikację można poprać i użytkować bezpłatnie.
Bosch Video Security
Za pośrednictwem aplikacji Bosch Video Security można połączyć się z kamerami sieciowymi i nadajnikami Bosch z całego świata. Aplikacja pozwala na natychmiastowe odtwarzanie wideo i pełen dostęp do nagrań. Kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza w środowisku szczególnie narażonym na działania przestępcze, jest funkcja wyszukiwania kryminalistycznego w kamerach z obsługą analizy wideo firmy Bosch oraz płynnego sterowania kamerami PTZ.
Bosch Video Security skonstruowana została w oparciu o technologię dynamicznego transkodowania, która umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnej przepustowości, a tym samym płynne odtwarzanie wideo, z jakością nawet na poziomie rozdzielczości 4K.
Aplikacja umożliwia intuicyjne sterowanie kamerami Bosch AUTODOME i MIC PTZ z wykrywaniem dotyku i ruchu. Dzięki mapom geograficznym łatwiej jest zarządzać pozycją i widokiem z kamery. Przydatną funkcją może się okazać także możliwość wysyłania i eksportu migawek wideo pocztą elektroniczną.
Jeśli użytkownik korzysta z rodziny Bosch DIVAR IP, otrzyma też wgląd do prezentacji alarmów bezpośrednio na osi czasu, dzięki zintegrowanemu podglądowi miniatur. Aplikacja obsługuje obecnie rodzinę sprzętową DIVAR IP, kamery DINION, AUTODOME, FLEXIDOME i MIC IP oraz kodery VIDEOJET (wersja oprogramowania sprzętowego 6.0 i nowsze).
Bosch Project Assistant
Bezpłatna aplikacja Bosch Project Assistant daje użytkownikowi pełny przegląd projektu kamery do monitoringu wideo, dzięki czemu takie działania, jak planowanie, wstępna konfiguracja, uruchamianie i raportowanie są wydajniejsze, bardziej przejrzyste, łatwiej dostępne i pozwalają oszczędzić aż do 30% czasu.
Producent zapewnił możliwość przeprowadzenia wstępnej konfiguracji podstawowych ustawień kamery nawet bez połączenia z nią. Dzięki funkcji importu danych z pliku i automatycznego uzupełniania adresów IP (w zakresie zdefiniowanym przez użytkownika), znacznie zredukowana zostaje ilość danych, które trzeba wprowadzić ręcznie.
Aby dopasować ustawienia konfiguracyjne do aparatu, wystarczy zeskanować kod QR lub macierz danych. Identyfikacja adresu MAC w kodzie QR gwarantuje połączenie z odpowiednią kamerą.
Za pomocą samej aplikacji można przeglądać i dostosowywać pole widzenia kamery oraz inne ustawienia obrazu. Automatycznie generowany jest kompleksowy raport z uruchomionych kamer, w tym migawki wideo. Eksport danych projektu wykonywany jest do pliku lub Dropbox, skąd można go udostępnić współpracownikom.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Anna Chrystyna
Zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o. Alarmy