Zadbaj przed sezonem o swój piec Jøtul

Wakacje w pełni i nie ma lepszego sposobu, aby solidnie podziękować swojemu kominkowi za ciepło podczas zimy. Trzeba oczyścić piec i dokonać jego przeglądu aby był gotowy na jesień.

Zadbaj przed sezonem o swój piec Jøtul
Jøtul Polska Piece, wkłady kominkowe
Dane kontaktowe:
58 340 38 88
Budowlanych 65 80-298 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Piece i kominki należy serwisować przynajmniej raz na rok. Jest to nieodzowny element w procesie palenia drewnem. Prace te najlepiej powierzyć doświadczonym serwisantom.

1. Używaj dobrego opału

Jeżeli podczas sezonu grzewczego pali się jakościowym, suchym drewnem, życie będzie łatwiejsze gdy przyjdzie pora na czyszczenie. Trzeba się wystrzegać palenia wilgotnym lub impregnowanym drewnem, które może spowodować osadzanie się smoły i pozostawienie czarnych śladów na szybie kominka.

2. Wyczyść komin

Ustawodawca nakazuje czyścić komin palenisk na drewno cztery razy na rok lub częściej gdy jest taka potrzeba. Niezbędne jest czyszczenie po i przed sezonem grzewczym. W pierwszym przypadku pozbywamy się zanieczyszczeń gromadzących się podczas używania kominka, a w drugim usuwamy pozostałości po letniej działalności ptaków i pająków.

Podczas czyszczenia komina należy upewnić się, że rura wylotu spalin i komin są w dobrym stanie technicznym i bezpieczne.

Jøtul zaleca, aby komin był czyszczony przez profesjonalistę, który posiada odpowiednią wiedzę i sprzęt.

3. Wykonaj przegląd pieca

Należy sprawdzić cały piec- w szczególności wewnętrzne części, dokonać przeglądu uszczelek i  wymienić uszkodzone. Szczególną uwagę należy poświęcić uszczelce pomiędzy drzwiami a szybą. Musi ona być elastyczna i wolna od uszkodzeń mogących powodować niekontrolowany przepływ powietrza. Należy upewnić się, że ruchomy ruszt porusza się swobodnie i sprawdź czy kratka rusztu nie ma uszkodzeń.

Jeżeli należy wymienić części zamienne, można zlecić tę czynność lokalnemu dealerowi Jøtul.

4. Wyczyścić w środku

Aby zapewnić doskonałe warunki spalania drewna, jest istotne aby zadbać o wnętrze pieca. Szczotki druciane są najlepszym środkiem w dostaniu się do trudnych miejsc. Należy pamiętać aby oczyścić spodnią powierzchnię ściany górnej, ale zostawić warstwę popiołu na dnie paleniska. Pełni ona rolę izolacji i ochroni podłogę pod kominkiem przed nagrzewaniem.

5. Jeżeli trzeba, wyczyść szyby

Produkty Jøtul posiadają systemem "Air-wash", który pomaga w utrzymaniu czystej szyby podczas spalania drewna.

Jeżeli stwierdzimy, że szyba wymaga czyszczenia, można użyć środka do czyszczenia szyb kominkowych. Stosujmy go z umiarem, chroniąc uszczelki przed zamoczeniem.

6. Bądź dumny ze swojego pieca Jøtul

Wisienką na torcie zadbanego pieca jest wygląd jego powierzchni zewnętrznej. W przypadku powłoki malarskiej należy użyć suchej, niepozostawiającej włókien, miękkiej ściereczki. Mocno zabrudzony piec można zregenerować przy pomocy specjalistycznej pasty. Piece emaliowane czyścimy suchą, miękką ściereczką.

źródło i zdjęcia: Jotul Polska