Proponowane urządzenia posiadają wiele zalet, które mają służyć dla nas i infrastruktury indywidualnego budownictwa mieszkaniowego. Najważniejszymi zaletami są :
- niski koszt zakupu urządzeń
- bezawaryjna eksploatacja
- prosty montaż i obsługa
Działanie systemu polega na dopływie ścieków do osadnika wstepnego gdzie ulegają sedymentacji i skąd są cyklicznie porcjowane do komory reaktora w celu napowietrzania za pomocą dyfuzora do którego doprowadzane jest powietrze z dmuchawy membramowej. W komorze odbywa sie naprzemiennie proces nitryfikacji i denitryfikacji w strefach tlenowych i beztlenowych.
Po komorze reaktora ścieki trafiają do osadnika wtórnego, gdzie mieszanina osadu czynnego osadza sie na dnie stożka, skąd nagromadzony osad jest zawracany do komory reaktora a nadmiar cyklicznie do osadnika wstępnego. Ostatecznie ścieki można odprowadzić bezpośrednio do cieku wodnego.
- z odprowadzeniem do cieku wodnego.
- z odprowadzeniem do oczka wodnego-brzeg od strony wlotu powinien być ułożony w formie złoża żwirowego obsadzonego trzciną i dopiero po takiej formie wstepnej wykonane oczko wodne.
- z odprowadzeniem do studni chłonnej na działce użytkownika-nadmiar wody ze studni może być okresowo wykorzystany do nawadniania działki za pomocą pompy umieszczonej na płycie lub w małym pojemniku.
- z odprowadzeniem do drenażu rozsączającego.
Oczyszczalnia biologiczna powinna być usytuowana nie bliżej jak 5m od budynku. W miejscu nie narażonym na obciażenia ruchem kołowym np. droga przejazdowa. Pokrywy muszą wystawać ponad powierzchnią terenu i być dostapne dla wozu asenizacyjnego podczas okresowego wypompowywania osadu.Wielkość wykopu jest uzależniona od gabarytów i kształtu osadników. Zbiorniki mają konstrukcję samonośną i nie wymagają fundamentów przy typowej głębokości posadowienia liczoną od powierzchni terenu do górnej części zbiornika 0,60m.
Wstępnie oczyszczona woda, może być zagospodarowana jako oczko wodne, gromadzona w zbiornikach retencyjnych lubo odprowadzona do gruntu. Urządzenie drenarski typu tunele,pakiety,studnia chłonna nie tylko zastepują tradycyjną warstwe rozsączającą ze żwiru i rur PVC, ale zapewniają kilkakrotnie wiekszą powierzchnie i pojemność magazynowania. Rozdział ścieków nad warstwą filtracyjną jest równomierny, co ma pozytywny wpływ na efekt koncowy. Konsekwencją wymienionych powyżej właociwooci urządzeń jest to, że wymagana powierzchnia terenu może być od 2 do 5 razy mniejsza niż wprzypadku żwiru czy kamieni.
Czytaj więcej
źródło i zdjęcia: Gama Plastic