Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Stropy

Konbet Poznań: Parametry, szybkość montażu, koszt ostateczny najważniejsze przy wyborze stropu - wyniki Badania Rynku Stropowego 2015-2016

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2016-12-12

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Dobrze dobrane rozwiązanie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i późniejszy komfort użytkowania domu, ale także pozwala na szybsze zakończenie budowy oraz znaczne ograniczenie kosztów całej inwestycji.

W okresie od października 2015 do lutego 2016 roku przeprowadzone zostało badanie pt. "Polski rynek systemów stropowych" dotyczące wybranych aspektów rynku rozwiązań stropowych  w Polsce. Głównym celem badania była wnikliwa ocena tego sektora polskiego rynku, ze szczególnym uwzględnieniem postrzegania różnych rodzajów stropów oraz kryteriów decydujących o ich wyborze.

Wysokie parametry stropu

Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie ¼ biorących respondentów za najważniejszy wyznacznik  podczas wyboru systemu stropowego uważa parametry konstrukcyjne.

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku

- "Wybór odpowiedniego stropu jest ważną decyzją, wiąże się bowiem z przewidywaną wielkością inwestycji w chwili obecnej oraz parametrami, które odgrywają ważną rolę w jego późniejszym użytkowaniu. Dzięki dobrej decyzji inwestor może zaoszczędzić nie tylko pieniądze i czas w fazie budowy, ale też energię konsumowaną w czasie eksploatacji domu". - dr inż. Artur Kisiołek z Wydziału Ekonomicznego Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej, autor i inicjator badania.

Na wybór stropu wpływa przede wszystkim kształt budynku oraz rozmieszczenie ścian działowych. Stropy charakteryzujące się dużą rozpiętością, pozwalają na uzyskanie pomieszczeń o dużej powierzchni, bez konieczności ustawiania dodatkowych słupów i podpór. Konstrukcja modułowa umożliwia natomiast szybką adaptację do niemalże każdego projektu. Ponadto wysokie parametry techniczne wpływają także na późniejszy komfort użytkowania budynku.

Szybki montaż stropu

Nie bez znaczenia przy wyborze stropu dla uczestników badania były także czas trwania i koszty całej inwestycji.  Łącznie ponad 30 procent ankietowanych zwraca uwagę na szybkość montażu oraz ostateczny koszt wykonania stropu. Jest to szczególnie widoczne w sektorze mieszkaniowym. Przy budowie domu większość inwestorów poszukuje przede wszystkim rozwiązań szybkich i niedrogich w realizacji.

Na wybór stropu wpływa przede wszystkim kształt budynku oraz rozmieszczenie ścian działowych

- "To ważne cechy, zarówno z punktu widzenia oczekiwań inwestorów, których zasadniczo interesuje jak najkrótszy cykl robót budowlanych, jak i samych wykonawców z uwagi na coraz mniejszą dostępność wykwalifikowanych pracowników budowlanych oraz wysokie koszty pracy" - podsumowuje dr inż. Artur Kisiołek.

Optymalnym wyjściem z sytuacji wydaje się zatem zastosowanie elementów prefabrykowanych, które można montować bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wynajmem ciężkich dźwigów i znacznie ogranicza czas realizacji.

Stropy charakteryzujące się dużą rozpiętością, pozwalają na uzyskanie pomieszczeń o dużej powierzchni

Wkrótce więcej danych na temat polskiego rynku stropów

Wymienione wyżej zagadnienia to jedynie najważniejsze kryteria techniczno-ekonomiczne wyboru stropów. Szczegółowy opis problematyki ukaże się w publikacji dr. inż. Artura Kisiołka  pt. "Rynek systemów stropowych w Polsce w latach 2015-2016 – analiza ogólna wybranych rozwiązań".

Doc. dr inż. Artur Kisiołek jest Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej oraz Prezesem Zarządu KONBET Poznań Sp. z o.o.


źródło i zdjęcia: Konbet Poznań Sp. z o.o., Sp. k.

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum