Nad komorą paleniska automatycznego znajduje się ruszt tradycyjny wodny wykonany z rur bezszwowych ze stali kotłowej P 265 GH o grubości ścianki 8 mm. Komora zasypowa paleniska tradycyjnego posiada pojemność ponad 30 l. Zastosowany sterownik mikroprocesorowy ST-48 firmy TECH ma za zadanie kontrolować i sterować pracą poszczególnych podzespołów w kotle tj. podajnik, nadmuch, pompa C.O., pompa C.W.U , pompa podłogowa, pompa cyrkulacyjna.
Grubości blach zastosowanych w kotle:
- rury ruszt wodny : 8 mm !!!
- Komora spalania (wymiennik): 6 mm STAL KOTŁOWA P 265 GH
- Płaszcz wodny zewnętrzny: 4 mm S235
- Zasobnik na opał: 3 mm S235
Zwiększona żywotność kotła poprzez zastosowanie grubych rur w miejscach najbardziej narażonych na działanie substancji chemicznych podczas spalania węgla oraz drewna.
Zasada działania kotła:
Opał znajdujący się w zasobniku za pomocą podajnika ślimakowego jest dostarczany do paleniska retortowego wewnątrz kotła. Ilość opału jaka jest dostarczona na palenisko precyzyjnie można wyregulować na sterowniku. Proces spalania opału odbywa się w kielichu żeliwnym do, którego doprowadzone jest powietrze za pomocą wentylatora nadmuchowego. Siłę pracy wentylatora także precyzyjnie możemy ustawić na sterowniku. Paliwo spalone na retorcie zamienia się w popiół i spychane jest na boki pierścienia otaczającego palenisko do szuflady popielnika ,poprzez kolejną dawkę opału dostarczoną przez podajnik. Szuflada popielnika znajduje się w dolnej części kotła, do której trafia popiół oraz sadza, którą usuwamy z paneli wymiennika ciepła podczas czyszczenia kotła wewnątrz.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
źródło i zdjęcia: STAL-MAX Sławomir Łobozek