Idealne miejsce na odwrócone graffiti
Technologia powstawania odwróconego graffiti zakłada, ze niczego nie dodajemy, lecz część brudu po prostu usuwamy. Zasada jest jedna: im brudniej, tym lepiej. Jest to ważne ponieważ im brudniejsza powierzchnia, tym widoczniejszy będzie obraz. Powierzchnia powinna być tak gładka i płaska jak to możliwe, dzięki temu osiągniemy lepsze wyniki na kamiennych lub betonowych nawierzchniach. Trzeba też pamiętać, że inaczej niż ma to miejsce w przypadku normalnego graffiti, odwrócone graffiti znika po kilku tygodniach. Mimo tego trzeba zawsze pamiętać o uzyskaniu zgody w przypadku działań w przestrzeni publicznej. Na własnej elewacji możemy za to eksperymentować do woli puszczając wodze naszej fantazji.
Odpowiedni sprzęt
Myjka wysokociśnieniowa jest idealnym narzędziem do wykonania odwróconego graffiti. Trzeba działać delikatnie dlatego warto wykorzystać specjalne środki czyszczące Kärcher, które nie uszkodzą czyszczonej powierzchni. Nowa linia Full Control posiada pistolet z piktogramami, które wskazują do jakiego rodzaju powierzchni jest odpowiednie wybrane ciśnienie.
Powstaje dzieło sztuki
Jeśli mamy dość pewności siebie możemy stworzyć graffiti "malując" ręcznie jednak warto rozważyć skorzystanie ze specjalnego szablonu. Można taki szablon stworzyć samemu, drukując motyw a następnie przenosząc go na kawałek sklejki czy plastikowej płyty a następnie wycięcie go. Szablon można następnie przymocować do powierzchni i wymywać go za pomocą płaskiego strumienia. Aby osiągnąć dobry rezultat musimy stale kontrolować pracę urządzenia. Gdy skończymy usuńmy szablon. Rezultat naszych prac będzie widoczny jak powierzchnia wyschnie.
Inspiracja Kärcher
Ekspert w dziedzinie czyszczenia – firma Kärcher, ma bogate doświadczenie w tworzeniu odwróconego graffiti. We współpracy z artystą Klausem Dauvenem powstały imponujące, ogromne dzieła sztuki.
Pierwszym obiektem, na którym przy pomocy technologii wysokociśnieniowej wykonano mural, była zapora wodna Oleftal w Hellenthal w niemieckich górach Eifel. Artysta Klaus Dauven zaprojektował grafikę "Wildlife Variations" przedstawiającą motywy zwierzęce. Mural powstał w 2008 r. ciągu dwóch tygodni i miał 282 m długości oraz 59 m szerokości. Klaus Dauven motyw zwierzęcy wykorzystał świadomie tłumacząc, iż idealnie współgra z otaczającą przyrodą parku i jeziora.
Kolejnym celem okazała się japońska zapora wodna Matsudagawa niedaleko miasta Ashikaga. Do współpracy ponownie został zaproszony artysta Klaus Dauven. W tym procesie przy pomocy dysz wysokociśnieniowych wykonano zarys kwiatów "Hanazakari" z 12-letniej warstwy brudu na ścianie. Przy pomocy lin i platform wspinaczkowych oraz sprzętu wysokociśnieniowego – 4 urządzeń HD 1050 B, specjaliści byli w stanie usunąć brud i wykonać grafikę o długości 228 m i szerokości 56 m. W 2012 roku po raz kolejny ruszył międzynarodowy projekt artystyczny, tym razem artysta Klaus Dauven wraz z zespołem koreańsko-niemieckim stworzył na ścianach zapory Chungiu w Korei Południowej, grafikę tygrysa "Horang-ee". Zapora Chungiu znajduje się ok. 100 km od Seulu. Zapora powstała w 1985 r. na zbiorniku zaopatrującym w wodę, miasto oraz region. Grafika tygrysa długa na 447 m i szeroka na 98 m, podobnie jak pozostałe projekty artystyczne została wyryta przy pomocy urządzeń wysokociśnieniowych, które bez udziału środków chemicznych musiały poradzić sobie z usunięciem materii organicznej np. mchów, alg czy porostów. W celu przeniesienia rzutu projektu artysty na ścianę zapory, zastosowano technologie laserową. Ponad 1 300 punktów zostało naniesionych na ścianę zapory by
w następstwie stworzyć grafikę metodą "łączenia kropek".
źródło i zdjęcia: Kärcher