Cechą wyróżniającą pompy ciepła generacji H jest łatwy w użyciu panel sterowania, wyposażony w 3,5-calowy wyświetlacz LCD z dużymi, czytelnymi przyciskami. Zapewnia on użytkownikom kontrolę nad systemem i wprowadza szereg nowych funkcji, m.in. tryb basenowy. Ponadto panel oferuje możliwość wyświetlenia współczynnika COP, monitorowanie zużycia energii w skali dnia, tygodnia i roku. Do jego podstawowych funkcji należą również automatyczne przełączanie trybów ogrzewania i chłodzenia, automatyczna regulacja wydajności ze względu na temperaturę panującą w pomieszczeniu, a także możliwość konfiguracji trybu wakacyjnego czy też suszenia betonu. Nowy panel z czujnikiem temperatury można odłączyć od urządzenia i zamontować w dowolnym pomieszczeniu, tak by zdalne sterować systemem. Do jednostki wewnętrznej wystarczy wówczas dołączyć element maskujący zapewniający estetyczny wygląd. Co ważne, panel umożliwia sterowanie i kontrolę nad dwoma niezależnymi obiegami grzewczymi, a jego menu dostępne jest w języku polskim.
Jednostka wewnętrzna pomp ciepła Aquarea H uległa modernizacji, w wyniku czego jest mniejsza od poprzednich modeli i łatwiejsza w instalacji. Filtr wody wraz z nowymi, skuteczniejszymi zaworami odcinającymi dopływ został umieszczony w przedniej części jednostki, dzięki czemu dostęp do niego jest ułatwiony. Dodatkowo pompa została wyposażona w nowy czujnik przepływu wody, który mierzy jej prędkość i pozwala kontrolować pracę urządzenia. Układ orurowania także został zoptymalizowany pod kątem jak najprostszej instalacji. Wszystkie przyłącza zostały umieszczone w przedniej części urządzenia w jednym rzędzie, by zapewnić do nich łatwy dostęp. Dodatkowym atutem jest umiejscowienie płyty sterującej - z przodu jednostki, a nie z boku, jak w większości modeli. Aby się do niej dostać, wystarczy odkręcić 6 śrub. To wszystko sprawia, że zarówno sama instalacja, jak i wszystkie prace konserwacyjne są prostsze i zajmują mniej czasu.
Na efektywność i elastyczność modeli Aquarea H wpływa szereg opcji dodatkowych. Użytkownicy mogą zainstalować opcjonalną płytkę sterującą PCB (CZ-NS4P), która umożliwia zarządzanie takimi funkcjami, jak: przełącznik solarny i zewnętrzny pomiędzy ogrzewaniem a chłodzeniem oraz sygnał 0-10 V sterujący poborem mocy. Ponadto konstrukcja pomp zaprojektowana została do zastosowania z zaworem trójdrogowym, który posiada dwie rury wylotowe, dając instalatorom większą elastyczność podczas projektowania systemu i zwiększoną moc wyjściową. Nowa generacja jest kompatybilna z Aquarea Smart Cloud, która po połączeniu z siecią WiFi lub LAN daje użytkownikom o wiele bardziej elastyczną kontrolę nad systemem ogrzewania.
Pompy ciepła generacji H wyróżniają sie najwyższą klasą efektywności energetycznej A++ zarówno przy temperaturze 35°C, jak i 55°C. To oznacza, że nowe modele spełnią przede wszystkim oczekiwania właścicieli domów jednorodzinnych lub budynków komercyjnych, którym zależy na ograniczeniu zużycia energii.
Więcej informacji na temat systemów klimatyzacji i ogrzewania Panasonic można znaleźć na stronie: https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.
źródło i zdjęcia: Panasonic