Warstwy płaskich pokryć dachowych
Niezależnie od tego, czy mowa o nowym budynku, czy też remontowanym, na płaskim dachu muszą zostać wykonane warstwy, zapewniające prawidłową wentylację i odpowietrzanie. Na właściwą konstrukcję pokryć dachowych, składają się: warstwa konstrukcyjna, paroizolacja, izolacja termiczna oraz izolacja wodoszczelna.
Paroizolacja
Najpopularniejszym rozwiązaniem paroizolacyjnym jest stosowanie folii PE, której zadaniem jest zabezpieczenie leżących powyżej warstw przed przenikaniem pary wodnej. Folie paroizolacyjne należy umieszczać pod materiałem termoizolacyjnym w sposób zgodny z zasadami ich układania na dachach spadzistych.
Izolacja termiczna
Decydując się na konkretny system obudowy płaskiego dachu, inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię właściwej izolacji termicznej. Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do ociepleń są: pianka PUR lub PIR, styropian, a także wełna mineralna.
W sytuacji, gdy płyty mają zmienną wysokość, ocieplenie może stanowić warstwę spadkową. Coraz częściej stosowane są również systemy izolacyjno-uszczelniające, w których to warstwa izolacji termicznej jest z jednej strony oklejona paroizolacją, z drugiej zaś papą bitumiczną.
Do krycia dachów płaskich z powodzeniem można wykorzystywać tradycyjne już papy bitumiczne. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań są wolniej zużywające się papy asfaltowe, modyfikowane polimerami odpornymi na najbardziej ekstremalne temperatury.
Systemy obudowy dachów płaskich
Najpopularniejszym systemem, wykorzystywanym do obudowy płaskich dachów w halach przemysłowych jest układ, składający się z następujących warstw:
- PCV lub dwie warstwy papy termozgrzewalnej;
- izolacja termiczna (EPS, PIR, wełna);
- paroizolacja;
- blacha trapezowa.
Membrany PCV to powłoki izolacyjne, produkowane z polietylenu twardego i miękkiego, polipropyleny, a także poliestru. Funkcja, jaką pełni membrana to ochrona dachu przed wilgocią lub kondensacją pary w warstwie termoizolacyjnej. To właśnie dzięki niej, ocieplenie nie nasiąka wodą i nie zmniejsza tym samym swoich właściwości termoizolacyjnych.
Płyty warstwowe
Jedną z popularniejszych metod obudowy dachów płaskich jest stosowanie płyt warstwowych, w których izolacja zamknięta jest pomiędzy arkuszami okładzin metalowych. Rdzeniem izolacyjnym jest w tym przypadku styropian, wełna mineralna lub poliuretan.
Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć łatwość oraz stosunkowo krótki czas montażu, a także dobrą izolacyjność, pozbawioną mostków termicznych. Istnieje wiele rozwiązań systemowych, stosowanych do obudowy dachów płaskich.
Wybór najbardziej optymalnej metody w halach przemysłowych, uzależniony jest przede wszystkim od charakterystyki produkcji, indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego możliwości finansowych.
Więcej informacji znajduje się na stronie MCM Project
źródło i zdjęcia: MCM Project