Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Domy i konstrukcje

MCM Project: ogrzewanie hali produkcyjnej – przegląd rozwiązań

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2016-01-07

Odpowiednie ogrzewanie hal produkcyjnych nie jest łatwym procesem. Wielkopowierzchniowe parametry konstrukcji, duża wysokość, specyfika budynku, jak również indywidualne wymagania Inwestora mają istotny wpływ na projekt ogrzewania obiektu. Prawidłowo dobrany system grzewczy odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu korzyści eksploatacyjnych, m.in. mniejszym zużyciu energii. W poniższym artykule przedstawiamy Wam kilka przydatnych rozwiązań w tym temacie.

Każdy czynnik ma znaczenie
Ze względu na specyfikę funkcjonowania hali produkcyjnej, charakteryzującą się dużą emisją hałasu spowodowanego przez m.in. pracę zatrudnionych pracowników oraz specjalistycznych maszyn, niezwykle istotny jest dobór właściwego układu wentylacyjnego i grzewczego. Zatem system ten powinien funkcjonować cicho, tak by nie stanowić dodatkowego źródła dyskomfortu dla przebywających w obiekcie ludzi.

Warto zaznaczyć, iż w hali ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry, a zimne napływa do tzw. strefy roboczej. Aby utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz budynku, należy po pierwsze pokryć straty ciepła, następnie zaś zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, np. poprzez częste otwieranie wrót do hali lub dobór i właściwe umiejscowienie nawiewników i wywiewników. Organizacja tego typu punktów ma ogromne znaczenie, również w przypadku efektywnego usuwania zanieczyszczeń chemicznych. Dlatego też, należy pamiętać, aby przed wyborem i instalacją układu grzewczego uwzględnić w planowanej inwestycji strefę stanowisk pracy, strefę obsługi urządzeń i tzw. strefę czystości.

Praktyczne rozwiązania ogrzewania hali
Obecnie rynek instalacyjny jest bogaty w maszyny i narzędzia, które w efektywny sposób można wykorzystać w celu ogrzewania wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych. Do takich urządzeń zaliczamy: tradycyjne grzejniki wodne; promienniki wodne, elektryczne lub gazowe; nagrzewnice powietrzne wodne, gazowe lub olejowe; kurtyny powietrzne oraz generatory ciepłego powietrza.

Tradycyjne grzejniki wodne
Umieszczane są na ścianach zewnętrznych pod oknami, powodując, iż ogrzewane przez nie powietrze unosi się do góry wzdłuż okien, tworząc kurtynę powietrzną. Zastosowanie grzejników wodnych ma mały wpływ na strefy znajdujące się wewnątrz hali. Dlatego też, idealnie nadają się do tzw. ogrzewania dyżurnego, zapewniając odpowiednią temperaturę w okresie, gdy hala jest nieczynna.

Promienniki wodne
Ich działanie jest najbardziej efektywne, gdy pracownicy przebywają w określonych strefach hali. Nie ma zatem potrzeby zapewniać właściwej temperatury w pozostałych przestrzeniach, co w korzystny sposób przekłada się na dużą oszczędność energii.

Nagrzewnice powietrzne
Stojące w hali, zawieszone na słupach albo pod stropem, działają podobnie niezależnie od źródła ciepła. Mogą pracować wyłącznie na powietrze wewnętrzne, zewnętrzne albo z recyrkulacją. Nawet prawidłowo zaprojektowana nagrzewnica zlokalizowana zgodnie z zaleceniem producenta, w praktyce może nie spełnić swojej funkcji. Ma to ścisły związek z przeciągami powstającymi w trakcie otwierania i zamykania bram oraz ruchu pojazdów - ważne by o tym pamiętać decydując się na ten rodzaj dogrzewania.

Kurtyny powietrzne
Należą do specyficznych urządzeń grzewczych. Ich rolą jest ograniczenie wypływu ciepłego powietrza z hali (albo zmniejszenie napływu zimnego powietrza). Ogrzewane w ten sposób powietrze charakteryzuje się najmniejszą bezwładnością. Kurtyny są zatem wykorzystywane w sytuacji, gdy trzeba ogrzać halę w krótkim czasie.

Generatory ciepłego powietrza
Generatory ciepłego powietrza opalane biomasą lub ekogroszkiem węglowym należą do bardzo skutecznych metod ogrzewania hal. Zbudowane są tak, by wymienić energię cieplną ze spalania paliwa na ciepłe powietrze w sposób bezpośredni, czyli bez udziału wody jako czynnika grzewczego. Mechanizm działania generatora polega na tym, iż płomień i spaliny pochodzące z procesu spalania biomasy podgrzewają powietrze, które następnie jest wtłaczane do generatora za pomocą wentylatora o dużej wydajności. W wyniku pracy urządzenia, powstaje ciepłe powietrze, które wydostaje się na zewnątrz przez specjalną kierownicę. Ciepłe powietrze wychodzi na trzy strony lub kierunkowo, a kolejno jest rozprowadzane po hali za pomocą rękawów lub rur powietrznych.

Właściwie zaprojektowany układ wentylacyjny i grzewczy w hali produkcyjnej, zapewnia wymagane parametry mikroklimatu dla pracy ludzi oraz maszyn w obiekcie. Odpowiednio dobrany system grzewczy przekłada się na prawidłową skalę produkcji oraz magazynowanie i przechowywanie produktów.

Firma MCM Project jest do Państwa dyspozycji od momentu rozpoczęcia realizacji kontraktu, aż do etapu odbioru i rozpoczęcia użytkowania hali. Zapraszamy do kontaktu: http://www.mcmproject.com.pl.

źródło i zdjęcie: https://www.mcmproject.com.pl/strefa-inwestora/ogrzewanie-hal-produkcyjnych-przeglad-rozwiazan

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum