Bateria umywalkowa Grupy Armatura dla każdego

Jak informuje WHO, aż 70% zatruć pokarmowych jest powodowanych przez bakterie przenoszone na brudnych rękach. Aby uniknąć tego zagrożenia, konieczne jest nie tylko systematyczne dbanie o higienę, ale i dobór odpowiedniego wyposażenia. Z okazji obchodzonego w październiku Światowego Dnia Mycia Rąk podpowiadamy, jaka bateria umywalkowa spełni nasze wymagania.

Bateria umywalkowa Grupy Armatura dla każdego
KFA Armatura Zawory
Dane kontaktowe:
12 25 44 200
Zakopiańska 72 30-418 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ustanowione przez ONZ święto ma na celu propagowanie regularnego i prawidłowego mycia rąk. Jak wynika z analiz organizacji, ta z pozoru błaha czynność ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Na brudnych dłoniach możemy przenosić nawet od 40 tysięcy do 5 milionów drobnoustrojów.

Wiele z nich może powodować groźne dla organizmu choroby układu pokarmowego. Zagrożenie to można znacząco zmniejszyć dzięki systematycznemu myciu rąk z wykorzystaniem mydła. Wykonywanie tej czynności przez zaledwie 15 sekund pozwoli nam pozbyć się 90% bakterii. By dbanie o higienę było komfortowe, warto wybrać odpowiedni model baterii umywalkowej. Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

Baterie jednouchwytowe – oszczędność wody i miejsca
Modele stojące, czyli najpopularniejsze baterie umywalkowe, wyróżniają się wysokim stopniem oszczędności wody. Dzięki możliwości ustawienia temperatury i intensywności strumienia tylko jednym uchwytem, skracany jest czas potrzebny na uzyskanie optymalnych parametrów. Co równie ważne, tego typu baterie charakteryzują się zwykle zwartą budową. Sprawdzą się więc z powodzeniem w łazienkach o ograniczonym metrażu.

- Armatura jednouchwytowa występuje w różnych formach – z wydłużonym korpusem, dostosowanym do umywalek nablatowych czy z obrotową wylewką - do ceramiki o większym rozmiarze. Wybierając dany model, warto wziąć pod uwagę nie tylko dopasowanie do wystroju wnętrza, ale i do parametrów wyposażenia strefy umywalkowej – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Chcąc zminimalizować zużycie wody, należy sprawdzić również, czy bateria jest wyposażona w oszczędzający wodę napowietrzacz i gwarantujący trwałą pracę regulator ceramiczny – dodaje ekspert.

Baterie dwuuchwytowe – ponadczasowa klasyka
Armatura dwuuchwytowa do uzyskania pożądanej temperatury i intensywności strumienia wody wymaga użycia dwóch kurków. Z związku z taką specyfiką obsługi, jest uznawana za mniej ekonomiczne rozwiązanie niż modele jednouchwytowe. Ze względu na swoją konstrukcję jest jednak chętnie stosowana we wnętrzach o klasycznym wystroju. Uchwyty, dzięki wyszukanej formie, mogą pełnić rolę dyskretnej ozdoby.

Baterie bezdotykowe – higiena i oszczędność
Choć zwykle kojarzona z przestrzeniami publicznymi, armatura bezdotykowa jest doskonałym sposobem na zwiększenie poziomu higieny również w naszych domowych łazienkach. – W sterowanej przy pomocy fotokomórki baterii, strumień wody uruchamiany jest poprzez podsunięcie dłoni. Po umyciu rąk jest on automatycznie wyłączany – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Co równie ważne, sterowanie baterią bezdotykową nie wymaga bezpośredniego kontaktu z uchwytem.

Eliminowane jest więc ryzyko przenoszenia groźnych dla organizmu drobnoustrojów – dodaje ekspert. Ze względu na łatwość obsługi, modele bezdotykowe polecane są do łazienek, z których korzystają osoby mające trudność z użytkowaniem tradycyjnych uchwytów, np. dzieci czy osoby starsze. Automatyczne wyłączanie przepływu wody eliminuje także negatywne konsekwencje złych nawyków – marnowanie wody w wyniku przypadkowego pozostawienia otwartego strumienia.

Baterie specjalne – do zadań specjalnych
Z myślą o osobach, które mają trudność z manipulowaniem tradycyjnymi kurkami, stworzono baterie specjalne, wyposażone w wyprofilowane, wąskie uchwyty. Wydłużona forma zakończona ergonomicznym wgłębieniem, ułatwia sięganie i sterowanie strumieniem, np. osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Jednocześnie, taka konstrukcja ogranicza kontakt z bryłą baterii, minimalizując w ten sposób przenoszenie drobnoustrojów na dłoniach.

Baterie fryzjerskie lub z natryskiem bidetta – wielofunkcyjność łazienkowego wnętrza
Ciekawym rozwiązaniem, które zwiększa funkcjonalność łazienkowego wnętrza są baterie tak zwane fryzjerskie lub modele z natryskiem typu bidetta. Pierwsze z nich wyróżniają się wylewką w formie wyciąganego natrysku. Dzięki wyposażeniu w elastyczny wąż o długości ok. 15 cm, armatura ta umożliwia łatwe umycie włosów czy napełnienie dużego wiadra. Bateria z natryskiem typu bidetta stanowi alternatywę dla tradycyjnego bidetu. W tego typu modelu natrysk montowany jest osobno jako uzupełnienie wylewki. Taka konstrukcja pozwala zarówno na wygodne umycie rąk, jak i podmycie się, wyczyszczenie butów czy wykąpanie domowych zwierząt.

źródło i zdjęcia: Grupa Armatura