Nagroda "Powierzchnia roku 2015" dla StoColor Dryonic firmy Sto

Ponad 20 zgłoszeń, pięć nominacji, trzy nagrody i firma Sto jako zwycięzca nagrody "Powierzchnia 2015" przyznawanej przez niemiecki Instytut Fraunhofera. Laurem zwycięstwa uhonorowano StoColor Dryonic, farbę fasadową wykorzystującą zasady bioniki.

Nagroda "Powierzchnia roku 2015" dla StoColor Dryonic firmy Sto
Sto Sp. z o.o. STODECO - profile i detale VEROFILLU®
Dane kontaktowe:
22 511 61 00 (02)
Zabraniecka 15 03-872 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nagroda Powierzchnia roku 2015 dla StoColor Dryonic firmy Sto Co roku, począwszy od 2012 Instytut Fraunhofera przyznaje nagrodę "Powierzchnia roku" za innowacyjne zastosowanie i technologię z zakresu techniki powierzchniowej. W tegorocznej edycji po raz pierwszy nagrodzona została farba elewacyjna.

Głównymi kryteriami, które zadecydowały o przyznaniu nagrody były: innowacyjność, zrównoważony rozwój, jakość oraz możliwość zastosowania w przemyśle.

StoColor Dryonic to najnowsza farba z generacji farb Sto IQ-Intelligent Technology. Inspiracją dla jej stworzenia stał się jeden z gatunków chrząszcza żyjącego na pustyni Namib. Powierzchnia jego pancerza składa się z maleńkich hydrofilnych guzków i hydrofobowych wyżłobień, którymi woda może spływać w dół. 

Nowatorska, farba elewacyjna StoColor Dryonic posiada podobnie jak namibijski chrabąszcz hydrofilno hydrofobową mikrostrukturę, dzięki której woda po deszczu, rosie i mgle, gromadząca się na elewacji zostaje błyskawicznie odprowadzona. Woda spływa w rekordowym tempie, dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych powierzchni elewacyjnych. W efekcie farba szybciej schnie, przez co glony i grzyby nie mają żadnych szans a elewacja znacznie dłużej zachowuje trwałość i swą wizualną atrakcyjność. Wyjątkowość tego procesu polega też na tym, ze sprawdza się nie tylko w przypadku deszczu, ale także w warunkach mgły.

Skuteczność z jaką StoColor Dryonic czerpie z natury idzie w parze z łagodnością, z jaką farba oddziałuje na środowisko naturalne. Farba nie tworzy biobójczej warstwy ochronnej, stanowi także barierę dla CO2.

Rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku nowych budynków, jak i renowacji. Powłokę z powodzeniem można zastosować na tynkach elewacyjnych, metalu, klinkierze, tworzywach sztucznych, betonie. Sprawdzi się też na nachylonych płaszczyznach elewacyjnych. Wszystko to w dowolnej kolorystyce.

Zobacz film, czyta - Krystyna Czubówna.
 
(od lewej) Dr. Andreas Weier (Sto), Dr. Martin Metzner (Fraunhofer IPA), Walter Weh, Reiner Schmid, Dr. Christian Schaller, Stefan Basler (Sto). (Źródło: Fraunhofer IPA)

źródło i zdjęcia: Sto-ispo