Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Domowe sposoby AQUAPHOR na sprawdzenie jakości wody kranowej

Najprostszy sposób na sprawdzenie jakości wody kranowej to analiza wody na podstawie wyglądu zewnętrznego oraz zapachu. Woda powinna być przezroczysta, pozbawiona osadu (soli wapnia i magnezu występujących pod postacią popularnego kamienia) oraz zapachu zarówno chemicznego,jak i każdego innego.

Domowe sposoby AQUAPHOR na sprawdzenie jakości wody kranowej
Aquaphor Poland Sp. z o.o. Domowe stacje uzdatniania wody, filtry do wody, zmiękczacze, odżelaziacze, odmanganiacze do wody
www.aquaphor.pl
Aquaphor Poland Sp. z o.o. Domowe stacje uzdatniania wody, filtry do wody, zmiękczacze, odżelaziacze, odmanganiacze do wody
Dane kontaktowe:
22 250 23 33
Marszałkowska 80, 00-517 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przezroczystość

W celu sprawdzenia stopnia przejrzystości wody należy nalać ok. 20cm wody do przezroczystej szklanki, a następnie wziąć kawałek papieru i spróbować przeczytać tekst przez szklankę. Jeżeli tekst można łatwo przeczytać, oznacza to, że woda jest przezroczysta

Kolor

Zabarwienie wody określa się identycznym sposobem. Należy nalać ok. 100ml wody do przezroczystej szklanki i przejrzeć się jej na tle białego papieru. Związki organiczne, rozpuszczane w wodzie, nadają wodzie ciemniejszy odcień.

Twardość

W warunkach domowych można sprawdzić twardość poprzez namydlanie i właściwości pieniące. W twardej wodzie mydło słabo się pieni. Inny sposób to obserwacja kamienia osadzającego się np. na dnie czajnika podczas gotowania wody.

Zapach

Zapach wody również może nam dużo powiedzieć o jej jakości. Najpierw należy podgrzać wodę do 20°С, a następnie do 60°.  Czysta i zdatna do picia woda nie powinna mieć żadnego zapachu, ale np. zgniły zapach świadczy o zawartości siarkowodoru w wodzie.

Smak

Aby przeanalizować jakość wody na podstawie smaku, należy gotować ok. 5 minut wodę w czystym naczyniu, a następnie ją ostudzić do 20°- 25 °С. Jeżeli woda posiada lekko słodkawy smak, oznacza to, że w wodzie występuje gips, w przypadku gorzkiego smaku – w wodzie występują sole wapnia, natomiast cierpki smak oznacza zawartość soli żelaza. Zgniły smak nadają wodzie rozkładające się  produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Dlatego woda powinna odstać przez jakiś czas, po czym powinna zostać przefiltrowana.  

Plamotwórczość

Na szkle albo lustrze należy umieścić niedużą kroplę wody. Następnie odczekać, aż woda wyparuje. Na podstawie powierzchni można określić jakość wody: jeżeli nie będzie na niej plam, oznacza to, że woda jest czysta, natomiast, jeśli natomiast pojawią się plamy, będzie to oznaczało, że woda jest niskiej jakości. W przypadku akwarium, można obserwować zachowanie jego mieszkańców, ponieważ większość z nich jest bardzo wrażliwa na jakość wody.

Warto mieć jednak na uwadze, że żaden z wymienionych sposobów na oczyszczanie wody nie jest idealny i każdy z nich posiada swoje wady. Najpełniejsze i najbardziej wiarygodne  informacje o stanie wody można uzyskać na podstawie badania wody, przeprowadzonego przez specjalistów.  
 
źródło i zdjęcie: Aquaphor