Technologie Schüco zasilają pawilony EXPO 2015 w Mediolanie!

1 maja rozpoczyna się Światowa Wystawa EXPO 2015 w Mediolanie. Tegorocznej ekspozycji kulturowego i technicznego dorobku krajów świata będzie towarzyszyć hasło „Żywienie planety, energia dla życia”. Firma Schüco, która w pełni podpisuje się pod ideą zrównoważonego rozwoju, dostarczyła swoich energooszczędnych rozwiązań fasad i drzwi do realizacji aż 10 pawilonów narodowych!

Technologie Schüco zasilają pawilony EXPO 2015 w Mediolanie!
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Dane kontaktowe:
46 858 32 00
Żelechowska 2 96-321 Siestrzeń

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Odwiedzający wystawę EXPO 2015 w Mediolanie będą mogli zetknąć się z technologiami Schüco już przy bramie targowej. Ustawiony naprzeciwko Zamku Sforzów w Mediolanie niezwykły projekt Scandura Studio powstał na planie kwadratu z dwoma przeszklonymi pawilonami w kształcie ściętego stożka. Aby osiągnąć efekt lekkiej, bardzo transparentnej konstrukcji bez kompromisu związanego z energooszczędnością, architekci wykorzystali fasadę strukturalną Schüco AOC SG, której profile są widoczne tylko od strony wewnętrznej.

Technologie Schüco pozwoliły również na realizację 14 budynków usługowych stanowiących funkcjonalny, a zarazem reprezentacyjny akcent wystawy. Oryginalna architektura nawiązująca do pól ryżowych bazuje na drewnie i wodzie. Za kurtynami wodnymi pełniącymi funkcję fasad budynków nie widać ścian, lecz długie cienie. Właściwe elewacje zostały wykonane z lekkich przeszkleń w systemie fasad aluminiowych serii Schüco FW 50+, w które wstawiono drzwi Schüco ADS 65. Na terenie wystawy można będzie obejrzeć również między innymi pawilony Włoch, Kuwejtu czy Stanów Zjednoczonych, w których udało się pogodzić energooszczędność i transparentny design właśnie dzięki technologiom Schüco.

Włoski wymiar technologiczny
W symbolicznym sercu wystawy EXPO 2015 powstanie budynek stanowiący odbicie włoskiego geniuszu architektonicznego, a zarazem bramę dla spodziewanych 7 milionów gości – Palazzo Italia. Pawilon zaprojektowany przez biuro Nemesi & Partners przyjął formę miejskiego lasu. Podział bryły został oparty na czterech sekcjach połączonych komunikacyjnie łącznikami. Oglądane od wewnątrz struktury podpierające sekcje budowli otwierają się ku górze, przywodząc na myśl potężne korzenie i smuklejsze gałęzie formujące baldachim z koron drzew.

Transparentna architektura została zaprojektowana w niemal pasywnym standardzie energetycznym. Dla zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej wybrano systemy fasadowe serii Schüco FW 50+. Ze względu na dużą powierzchnię oszkleń i skośne podziały elewacji, w laboratoriach Schüco Italy powstały specjalne rozwiązania opracowane na potrzeby projektu. Powłokę budynku uzupełniają wielkowymiarowe certyfikowane drzwi Schüco ADS HD (Heavy Duty) odporne na wysokie obciążenia użytkowe.

Dynamiczna przejrzystość
Pawilon narodowy Kuwejtu swoja formą przypomina tradycyjny statek z tego regionu i ma na celu zilustrowanie bezustannej walki o przemienienie pustyni w żyzny i przyjazny dla człowieka ląd, przy pomocy nauki, technologii i edukacji. Z tego powodu kluczowym wymogiem było nadanie mu zrównoważonego charakteru. Odpowiedzialne za projekt konstrukcji fasadowych, systemów i struktur Studio Progetto CMR wybrało system energooszczędnych nakładkowych fasad strukturalnych Schüco AOC SG na podkonstrukcji stalowej.

Było to podyktowane specjalnymi wymaganiami architektów odnośnie przejrzystości, lekkości i dobrego doświetlenia budowli o powłoce zbudowanej głównie z dużych lustrzanych powierzchni. Profile nośne fasady są widoczne tylko od wewnątrz, mogą przenosić duże obciążenia szkłem i oferują dobrą termoizolacyjność. W maksymalnie przejrzystą, harmonijną powłokę fasady serii Schüco FW 50+ wkomponowano drzwi aluminiowe Schüco ADS 65 i równolegle wysuwane okna Schüco AWS 102, które dodatkowo podnoszą efektywność energetyczną budynku.

Transparentna idea żywności 2.0
Pawilon Stanów Zjednoczonych to przyszłościowy projekt w hołdzie dla tradycji rolnych tego kraju. Ekspozycja pod hasłem „Amerykańska żywność 2.0 – zjednoczeni w żywieniu planety” przybrała formę innowacyjnej budowli, która ma produkować żywność przez cały czas trwania EXPO. Budynek zaprojektowany przez Jamesa Bibera to otwarta struktura ograniczona przez duże, wertykalne płaszczyzny pokryte ziemią, z których każdego dnia ma być zbierane zboże. Goście będą zwiedzać pawilon chodząc po platformie stworzonej z drewnianych bali pochodzących z promenady na Coney Island.

Prowadzi ona od interaktywnych wystaw poprzez panoramiczny taras aż po sklepy. Wymogi energooszczędności również w tym przypadku nie mogły zaburzać dialogu pomiędzy nauką i naturą. Te dwie pozornie sprzeczne kategorie udało się zgodnie połączyć w jednej koncepcji architektonicznej przy zastosowaniu systemu nakładkowego Schüco FW 75 AOC na podkonstrukcji stalowej. Dzięki spójnej estetyce fasady uzyskano efekt harmonijnego przejścia ze środka na zewnątrz budynku, który również podkreśla ideę zbliżenia architektury i środowiska naturalnego.

źródło i zdjęcia: Schüco