Jeden wentylator połączony jest kanałami o małych średnicach z pomieszczeniami, z których usuwa jest zużyte powietrze (łazienki, kuchnia, WC lub garderoba) i wyrzuca je jednym kanałem na zewnątrz.
Niektóre modele mają wbudowane automatyczne „ograniczniki” przepływu, dostosowane do rodzaju pomieszczenia ( łazienka, kuchnia,) dzięki czemu instalator nie musi nawet wyregulować systemu po podłączeniu kanałów. Są też urządzenia z wbudowanym układem automatyki, który zwiększa intensywność wentylacji gdy wzrośnie poziom wilgoci w usuwanym powietrzu.
Niektóre urządzenia posiadają dwustopniową regulację wydajności, polegającą na tym, że w okresach gdy domowników nie ma w domu lub w porze nocnej, wentylator pracuje w trybie „czuwania” lub na niskich obrotach, przez co nie wentyluje domu kiedy nas w nim nie ma, a wentyluje skutecznie kiedy jest to potrzebne-stosownie do aktywności domowników.
Zastosowanie w wentylatorze niskoenergetycznych silników prądu stałego sprawia, że zużywa on już od 9 W energii!
W połączeniu z wymiennikiem gruntowym, centralny wentylator wyciągowy jest wprost idealnym rozwiązaniem dla tych, których nie stać na inwestycję w system z rekuperacją ciepła.
więcej na: zdrowa wentylacja w twoim domu
źródło i zdjęcia: Flop System