Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Nawiewniki ciśnieniowe czy higrosterowane?

Ekspert firmy FLOP SYSTEM Janusz Kopecki opowiada o rodzajach nawiewników i podpowiada które z nich wybrać.

Nawiewniki ciśnieniowe czy higrosterowane?
Flop System SPIDERvent wentylacja stropowa, rekuperatory
flopsystem.pl
Flop System SPIDERvent wentylacja stropowa, rekuperatory
Dane kontaktowe:
71 325 14 20
Kiełczowska 64, 51-315 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jaka jest największa zaleta nawiewnika ciśnieniowego w usprawnianiu wentylacji?

Dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte w wymaganej ilości NIEZALEŻNIE od poziomu wilgotności powietrza wewnętrznego, jednocześnie chroni przed "nadmierną wentylacją" w okresie zimowym, a co za tym idzie przechłodzeniem pomieszczenia i nadmiernym zużyciem energii na jego ogrzewanie.

Jakie cechy sprawiają, że nawiewnik ciśnieniowy sprawdza się w warunkach polskich?

Największym problemem w krajach znajdujących się w podobnej strefie klimatycznej jak Polska, są relatywnie wysokie koszty ogrzewania i, co za tym idzie, wentylacji.

Stąd nawiewniki ciśnieniowe sprawdzają się u nas dzięki następującym cechom:

  • zdolności do ograniczania strat energetycznych przez zabezpieczenie przed nadmierną wentylacją - z nadmierną wentylacją (ucieczką ciepłą) mamy do czynienia najczęściej wskutek znaczącego spadku temperatury zewnętrznej, wówczas ciąg w kominie wentylacyjnym (podciśnienie) jest większy niż zakładany przez projektanta. Dla "typowych" warunków pracy nawiewnika wg. polskich standardów przyjmuje się poziom różnicy ciśnienia pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku 10 Pa, dla porównania w Holandii są to tylko 2 Pa!
  • zdolności nawiewników ciśnieniowych do samoczynnego dostosowywania ilości powietrza nawiewanego (i usuwanego) do miejsca lokalu mieszkalnego w danym budynku wielopiętrowym - chodzi o to, aby we wszystkich lokalach o podobnej architekturze, usytuowanych przy w tej samej klatce schodowej zapewnić podobny komfort wentylacyjny i uniknąć np. ich przechłodzenia.

Obowiązkowe w Polsce budowanie kanałów wentylacji grawitacyjnej w łazience i w kuchni umożliwia stosowanie i skuteczne działanie tych urządzeń po zamontowaniu w istniejącej stolarce okiennej.

Jakie są ograniczenia w montażu nawiewnika ciśnieniowego?

W zasadzie nie ma ograniczeń innych niż te, które dotyczą pozostałych rodzajów nawiewników okiennych.

W niektórych produktach wysokość czerpni powietrza nie pozwala na montaż ich w skrzydle okna drewnianego i wymusza usytuowanie kompletnego urządzenia (czerpnia + regulator nawiewu) w ościeżnicy okna.

Jakie parametry akustyczne zapewnia nawiewnik ciśnieniowy?

W zależności od modelu, u dostępnych na polskim rynku jest to zakres od 32 dB do 41 dB.

Czy i jak temperatura powietrza zewnętrznego wpływa na poprawną pracę nawiewnika ciśnieniowego?

Temperatura powietrza zewnętrznego nie ma bezpośredniego wpływu na poprawną pracę nawiewnika ciśnieniowego.

Natomiast uwzględniając współdziałanie nawiewnika z kanałem wentylacji grawitacyjnej - im niższa temperatura powietrza zewnętrznego tym bardziej zauważalne ochronne i energooszczędne działanie nawiewnika (bardziej ograniczy nawiew niechcianego - nadmiarowego powietrza).

Jaka jest największa przewaga nawiewnika ciśnieniowego nad higrosterowanym?

  • Zapewnia STABILNE warunki mikroklimatu wewnętrznego niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego. Nie dopuszcza bowiem do powstawania i utrzymywania się nadmiernego poziomu wilgotności i złej jakości powietrza w pomieszczeniu ( braku tlenu, nadmiaru dwutlenku węgla, tlenku węgla, zapachów, dymu papierosowego i produktów przemiany materii itp.).
    Mówiąc wprost zapobiegają pojawianiu się negatywnych skutków złej wentylacji zamiast je usuwać po fakcie.
  • Z uwagi na konieczność usytuowania elementu regulującego przepływ w nawiewnikach higrosterowanych po stronie wewnętrznej okna i jego reaktywność – regulatory nawiewu tych w takich konstrukcjach są dość pokaźnych rozmiarów i szpecą okno w przeciwieństwie do nawiewników ciśnieniowych, gdzie element automatyki stanowi część czerpni powietrza.
Poznaj ofertę nawiewników Flop System

Trendy stosowania nawiewnika ciśnieniowego w krajach Europy Zachodniej

Z uwagi na strategiczne znaczenie polityki ekologicznej w Unii Europejskiej oraz wymóg oszczędzania energii wszelkie nowe akty normatywne Unii zorientowane są na ochronę tych zasobów.

"EU Energy Performance of Building Directive (EPDB)" stanowi podstawę dla państw-członków do zorientowania tworzonych własnych regulacji prawnych. Systemy wentylacji mieszkań i obiektów publicznych oparte na rozwiązaniach sprzyjających oszczędzaniu energii są tym lepsze im bardziej bezpośrednio i niższym kosztem przyczyniają się do tych oszczędności.

W tym aspekcie nawiewniki ciśnieniowe są rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od higrosterowanych, czego dowodem jest chociażby praktyczny brak tych ostatnich w budownictwie skandynawskim czy brytyjskim (wilgoć to przecież największy problem wyspiarzy).

Jest faktem niezaprzeczalnym, że to w tych obszarach Europy powstawały standardy wentylacyjne i tam określany jest też kierunek dalszego rozwoju. U jednych bowiem zawsze było wyjątkowo zimno, a u drugich wyjątkowo wilgotno - oba te czynnika stanowią istotę problemu wentylacji mieszkań.

źródło i zdjęcia: Flop System