Działanie i wymiana cieplna płytowego GWC GEOSTRONG

Powietrze poprzez czerpnię z filtrem dostaje się kanałem wentylacyjnym do kolektora rozdzielającego. Z kolektora rozdzielającego powietrze dostaje się do poszczególnych połówek kanałów, gdzie zachodzi wymiana termodynamiczna. Po przejściu przez całą długość wymiennika powietrze dostaje się do kolektora zbiorczego skąd transportowane jest rurociągami do miejsca przeznaczenia.

Działanie i wymiana cieplna płytowego GWC GEOSTRONG
Global Tech Gruntowe wymienniki ciepła GEOSTRONG, GLOBAL
Dane kontaktowe:
32 264 86 86, 696 065 201
Armii Krajowej 1C 42-520 Dąbrowa Górnicza

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak dochodzi do wymiany ciepła w GWC GEOSTRONG?

Każda z połówek rur o długości 210 cm ma na swojej długości przetłoczenia spiralne do wewnątrz wokół swojego półkola. Oprócz przetłoczeń spiralnych są przetłoczenia (karby) do wewnątrz od góry. Celem przetłoczeń spiralnych jest uzyskanie zawirowania powietrza wokół osi przepływu, czyli zmuszenie powietrza do zejścia na podłoże, gdzie następuje największa wymiana cieplna poprzez zjawisko dyfuzji.

Celem przetłoczeń (karbów) od góry jest maksymalne zakłócenie laminarnego przepływu powietrza. Dzięki takim z pozoru prostym rozwiązaniom przepływ powietrza laminarny jest zaburzony i zamienia się w turbulentny co owocuje bardzo dobrą wymianą cieplną. Oprócz wymiany cieplnej z podłożem następuje wymiana cieplna ze wszystkich stron wymiennika, gdyż poprzez wylane stopy betonowe, które na całej powierzchni otaczają każdy kanał transportujący powietrze zachodzi przepływ temperatur od podłoża.

Zalety wymiennika ciepła GEOSTRONG

Zaletą i szczególną cechą wymiennika GEOSTRONG, której nie posiadają inne systemy jest bezpośrednia wymiana cieplna poprzez dyfuzję z podłożem z możliwością dodatkowego odzysku ciepła poprzez betonową ściankę konstrukcji od góry wymiennika. Podobna wymiana poprzez przenikanie ciepła przez ściankę rury zachodzi w wymiennikach rurowych. Skuteczność, sprawność oraz ogromna wytrzymałość na nacisk z góry systemu GEOSTRONG jest tak duża, że nie dorównują temu rozwiązaniu na obecny czas inne systemy GWC zarówno przeponowych jak i bezprzeponowych.

Temperatura w pomieszczeniach z wymiennikiem ciepła

Podczas pomiarów w okresie zimowym nawet przy temp. od -17ºC do -20ºC utrzymujących się przez kilka dni, powietrze na wyjściu z wymiennika nigdy nie miało temperatur ujemnych. Dla wymienników montowanych w obrysie fundamentów temperatury za wymiennikiem wynosiły od +1ºC do +4ºC. W okresie letnim przy temperaturach w ciągu kilku kolejnych dni od +32ºC do + 35ºC powietrze na wyjściu z wymiennika osiągało temp od 14ºC do max 17ºC.

W okresie letnim w wymienniku następuje wytrącanie wilgoci z powietrza i skropliny samoczynnie odprowadzane są do podłoża wymiennika. W okresie zimowym przy niskich temperaturach następuje samoczynne dowilżanie powietrza z gruntu. Obniżenie wilgotności powietrza latem i dowilżenie zimą w zdecydowany sposób poprawia komfort wewnątrz pomieszczeń do których jest ono doprowadzane.

Na zdjęciu: GWC GEOSTRONG o wydajności 21 000 m3/h w płycie podłogowej hali produkcyjnej, Wrocław.

źródło i zdjęcia: GLOBAL-TECH