EP – zapotrzebowanie domów na energię pierwotną
We własnym laboratorium prowadzimy szereg prac badawczych mających dalej zredukować energetyczne potrzeby naszych domów. Badania realizujemy we współpracy Politechniką Warszawską (szczególnie z Instytutem Techniki Cieplnej) i Instytutem Technicznym w Delft w Holandii. Obecnie realizujemy program zejścia poniżej poziomu 15 kWh/m² (od którego zaczynają się domy pasywne) przy zachowaniu cen domów dostępnych. Cel ten osiągniemy zapewne już w następnym osiedlu. Następny program będzie polegał na budowaniu domów niezależnych od państwowej sieci energetycznej.
Źródła oszczędności energii:
20% urbanistyka – zwarta, oszczędna zabudowa;
5% architektura – zwarte bryły, orientacja na słońce: układu funkcjonalnego domów, rozmieszczenia i wielkości przeszkleń;
15% szkieletowa konstrukcja, bardzo dobra izolacja cieplna;
20% układ CO bazujący na biopaliwie – kominek z płaszczem wodnym współpracujący z wodnym zbiornikiem ciepła;
15% urządzenia do odzyskiwania ciepła ze zużytej wody współpracujące z kolektorami słonecznymi;
10% - przegrody zewnętrzne o bardzo małym oporze dyfuzyjnym (przenikanie gazów). Naturalna wymiana gazów przez przegrody istotnie zmniejsza potrzeby wentylacyjne domu.
Przy budowaniu domów wybitnie energooszczędnych najpoważniejsze problemy nie leżą w obszarze techniki, ale w ekonomi i strefie psychologii. Jak zaprojektować taki dom by nie wyglądał on jak reaktor czy "maszyna do mieszkania"? Dlatego za główne nasze osiągnięcie uważamy harmonijne połączenie wszystkich potrzebnych elementów. Zapewne ważną rolę dla akceptacji naszych domów odgrywa umiar w eksponowaniu techniki i nowoczesności oraz równoważenie ich w obszarach kulturowych przez tradycyjną architekturę i urbanistykę.
Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.
źródło i zdjęcia: Dworek Polski