Pokój ucznia pełni zdecydowanie więcej funkcji niż pokój przedszkolaka. Staje się on nie tylko miejscem wypoczynku i zabawy, ale także nauki i spotkań z rówieśnikami, które będzie służyło przez kilka lat. Im lepiej zaplanujemy przestrzeń, tym chętniej dziecko zasiądzie do odrabiania lekcji.
Dużą rolę w kreowaniu wnętrza i zapewnieniu komfortowych warunków do nauki odgrywa okno. Od jego wielkości zależy naturalne doświetlenie. Zwykle to właśnie pod oknem ustawia się biurko. Ten najważniejszy mebel, przy którym dziecko odrabia lekcje, najlepiej jest ustawić bokiem do okna.
Oczywiście, jeśli nasz uczeń jest praworęczny powinno ono stać lewym bokiem do okna, a gdy leworęczny - prawym. W ten sposób dziecko nie będzie zasłaniać światła podczas pisania, a światło nie będzie się odbijać od blatu, papieru czy książki, powodując efekt olśnienia.
Najlepsze do nauki jest światło wystarczająco jasne i równomiernie rozproszone. Nie zawsze jednak takie jest - wiele zależy od usytuowania okien względem stron świata i pory roku. Wielkość okna ma wpływ nie tylko na oświetlenie pokoju, ale też na jego mikroklimat.
Duża tafla szkła lepiej doświetli pokój, ale też może powodować latem nadmierne przegrzanie wnętrza lub zimą odczucie chłodu u dziecka siedzącego przy oknie, zwłaszcza gdy spędza ono dużo czasu na nauce. Z pewnością "zapanować" nad słońcem ułatwi nam wyposażenie okien w odpowiednie przesłony firmy ANWIS. Dobierając tkaniny przesłon do pokoju ucznia, powinniśmy kierować się nie tylko designem czy kolorystyką, lecz przede wszystkim funkcjonalnością.
Dobrym wyborem są rolety Impresja typu dzień i noc. Są one wykonane ze specjalnej tkaniny w poziome pasy o różnej szerokości, naprzemiennie transparentne i zaciemniające. Materiał jest zamontowany w taki sposób, aby dwie jego warstwy można było przesuwać między sobą. Pasy te nachodzą na siebie, pozwalając na płynną regulację ilości wpadającego do wnętrza światła - od rozproszonego światła aż do całkowitego zaciemnienia - bez konieczności podnoszenia lub opuszczania rolety. Mechanizm ten doskonale sprawdza się, gdy zależy na zatrzymaniu uciążliwego światła wpadającego do wnętrza w trakcie nauki lub pracy.
W pokoju dziecka doskonale sprawdzą się również żaluzje plisowane, zwane potocznie plisami. Ich specjalna konstrukcja daje dużą swobodę w ustawianiu tkaniny na dowolnej wysokości okna. Rynny żaluzji plisowanych można dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej, zasłaniając od góry lub od dołu wybrany fragment szyby. Bez większego kłopotu poradzi sobie z tym każdy uczeń.
Gdy pokój naszego dziecka jest ulokowany na poddaszu, potrzebna będzie lepsza ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem. Zapewnią ją żaluzję plisowane z tkaniną zaciemniającą lub duo. W tym drugim rozwiązaniu stosuje się dwa rodzaje tkaniny w jednej żaluzji, na przykład połączenie tkaniny półprzezroczystej i zaciemniającej. Odpowiednie ustawienia pozwoli przesłonić okno w ciągu dnia wpuszczając do pokoju rozproszone światło. Zaciągnięcie podczas słonecznego dnia materiału, który nie przepuszcza światła przyciemni wnętrze i ograniczy nagrzewanie wnętrza.
Niezwykle ważne jest, że na tkaninach oferowanych przez firmę ANWIS nie gromadzi się kurz i łatwo je utrzymać w czystości. Doskonale nadają się więc do pokoi dzieci wrażliwych na alergeny.
Kolory, wzory, nadruki
Oprócz funkcjonalności w pokoju ucznia ważna jest estetyka. Wszystkie elementy wyposażenia powinny współgrać ze sobą, tworząc komfortową przestrzeń do wypoczynku, zabawy i nauki. Podczas aranżowania można brać pod uwagę sugestie dziecka. Pamiętajmy jednak, że jego upodobania zmieniają się szybko wraz z zainteresowaniami. Lepiej więc będzie wybrać na przesłony tkaninę o ponadczasowym designie. Jeśli ściany są w kolorach pastelowych, ożywić wnętrze można wybierając tkaniny w intensywnych barwach.
Gdy jesteśmy pewni, że aranżacja pozostanie dłuższy czas możemy pokusić się o modne obecnie rolety z dowolnymi nadrukami - krajobrazami, dużymi motywami, napisami, a nawet własnymi fotografiami dobrej rozdzielczości, które firma ANWIS może wykonać na indywidualne zamówienie. Takie rolety są bardzo dekoracyjne. W zależności od wielkości okna, które przesłaniają mogą stać się jednym z elementów wnętrza albo głównym motywem dekoracyjnym. Dobrze jest przy tym zachować umiar - przesłony nie powinny męczyć wzroku ani też rozpraszać.
źródło i zdjęcia: ANWIS