Jak owa trudna do zdefiniowania racjonalność przełożyć się może na wykonanie odpowiedniego docieplenia budynku?
Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, technikę w jakiej został wzniesiony, wentylację, ogrzewanie, a nawet ilość i rodzaj otworów okiennych i drzwiowych. Istotnym czynnikiem jest również lokalizacja i funkcja obiektu czyli m.in. jego nasłonecznienie, wilgotność bezpośredniego otoczenia czy obecność roślinności.
Planując docieplenie inwestor powinien wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię. Dla 100% pewności, że wyliczenia grubości styropianu zostały wykonane prawidłowo, należałoby wykonać audyt energetyczny, izolacja musi być bowiem odpowiednio dobrana właściwie do rachunku zysków i strat.
Można ogólnie założyć, że stosunkowo mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, jednak to nie jest żelazną zasadą w planowaniu docieplenia. Pamiętać należy, że największym „złodziejem ciepła” jest wentylacja - w oczywisty sposób niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu „ucieka” nawet 30-40% ciepła. Tak więc to co najbardziej istotne przy projektowaniu budynku, mającego mieć cechy racjonalnie oszczędnego, jest w przede wszystkim właściwe zaprojektowanie systemu wentylacji.
Stosując bardzo zdroworozsądkowe kryteria racjonalności energooszczędności domu, można zaryzykować postawienie tezy, że prawidłowo zaprojektowany obiekt, będzie miał warstwę ocieplenia o grubości większej niż aktualnie stosowane.
W przypadku styropianów o szczególnych właściwościach izolacyjnych, takich jak Fasada System Grafit z Fabryki Styropianu ARBET, warstwa ta będzie znacznie mniejszej grubości niż w przypadku zastosowania tradycyjnych styropianów fasadowych.
Oto porównanie grubości płyt z uwzględnieniem zbliżonego oporu cieplnego (RD):
fasada system CLASSIC (λD = 0,045 W/mK) o grubości 15 cm i RD = 3,30 m2K/W
fasada system EXPERT (λD = 0,040 W/mK) o grubości 14 cm i RD = 3,50 m2K/W
fasada system GRAFIT (λD = 0,032 W/mK) o grubości 11 cm i RD = 3,40 m2K/W
Wymagany wzrost grubości ocieplenia płytami styropianowymi, z uwagi na zmiany przepisów w zakresie UC(max), na przykładzie trzech odmian styropianu firmy ARBET, przedstawiono na wykresie.
źródło i zdjęcia: ARBET