Fundament płytowy na przykładzie Płyt Fundamentowych PARATi
Ten rodzaj fundamentowania wyróżnia się przede wszystkim szybkim czasem realizacji. Budowa płyt fundamentowych zajmuje kilka dni - w praktyce od 4 do 7 dni. To cecha, która pozwala na przyśpieszenie budowy.
Ponadto płyta fundamentowa jest doskonałym rozwiązaniem na słabych gruntach dzięki równomiernemu rozłożeniu obciążeń. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu styropianowych elementów brzegowych PARATi i izolacji poziomej, fundament płytowy oferuje świetne właściwości termiczne.
Kolejną zaletą jest możliwość bezpośredniego układania wykończenia podłogowego na płycie, co upraszcza prace wykończeniowe.
Warto jednak pamiętać, że fundament płytowy wymaga bardziej złożonego projektu, który każdorazowo musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora. Niezbędny jest projekt konstrukcyjno-wykonawczy, a to może zwiększać koszty przygotowawcze.
Ponadto technologia ta jest stosunkowo nowa w Polsce, co może budzić obawy inwestorów wynikające z ograniczonego zaufania do tej metody.
Z drugiej jednak strony marka PARATi, producenta i wykonawcy płyt fundamentowych, znana jest w Polsce od ponad 25 lat. Fundamenty płytowe zaś stosowane są coraz częściej, szczególnie chętnie przy projektach energooszczędnych i pasywnych.
Fundament tradycyjny
Fundamenty tradycyjne to dobrze znane w Polsce rozwiązanie. To technologia sprawdzona i stosowana od lat w budownictwie, co daje mu przewagę w postaci dużego zaufania inwestorów. Przy dobrych warunkach gruntowych zarówno projekt i budowa fundamentów tradycyjnych są na ogół łatwe do realizacji.
Jednakże fundamenty tradycyjne wymagają głębokich wykopów, co utrudnia i wydłuża prace ziemne. Czas wykonania takich fundamentów to przeciętnie 16 do 21 dni.
Warto pamiętać o prawdopodobieństwie pojawienia się błędów przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej i częstym problemie z odpowiednią izolacją termiczną. Dodatkowe koszty generują również takie prace jak wylewanie ław fundamentowych i posadzki, co wydłuża czas budowy.
Fundamenty tradycyjne nie sprawdzają się także w domach energooszczędnych i pasywnych, co ogranicza ich zastosowanie do budownictwa tradycyjnego. Ponadto domy o fantazyjnych kształtach po prostu łatwiej posadowić na płycie.
Które rozwiązanie lepsze? A które tańsze?
Fundament płytowy jest rozwiązaniem nowoczesnym, szczególnie polecanym na trudne grunty oraz dla budynków energooszczędnych. Dzieje się tak dzięki szybkiemu czasowi budowy, doskonałej izolacji i przystosowaniu do nowoczesnych technologii.
Wybór odpowiedniej technologii zależy od specyfiki inwestycji, rodzaju gruntu oraz oczekiwań dotyczących efektywności energetycznej budynku.
No i sprawa bardzo ważna - cena! Ile kosztuje płyta, a ile fundament tradycyjny? Przyjęło się uważać, że płyta to rozwiązanie droższe, ale czy na pewno zawsze tak jest?
Warto dokładnie przeanalizować koszty, ponieważ mimo wszystko to właśnie płyta fundamentowa może okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
Tradycyjne fundamenty są niewątpliwie prostsze w projektowaniu - często mówi się, że ich obliczenia można wykonać wręcz „na kolanie”. Natomiast w przypadku płyt fundamentowych wymagane jest bardziej profesjonalne podejście do projektu.
Warto jednak uwzględnić wszystkie związane z tym wydatki, ponieważ w wielu przypadkach zmiana technologii na płytę fundamentową okazuje się nie tylko korzystniejsza, ale również tańsza.
Wyższy poziom specjalizacji w projektowaniu płyt fundamentowych nie oznacza, że dla doświadczonych fachowców stanowi to wyzwanie. Kluczowe jest tu precyzyjne zrozumienie indywidualnych potrzeb inwestora oraz wykonanie dokładnych obliczeń i dobranie najoptymalniejszych rozwiązań.
Doświadczenie projektantów odgrywa ogromną rolę - pomaga znaleźć odpowiednie technologie i całkowicie minimalizuje ryzyko popełnienia błędu.
źródło i zdjęcia: PARATi sp. z o.o.