Klucz do skutecznego ciepłego montażu okna dachowego tkwi w precyzyjnym wykonaniu izolacji termicznej.
Choć dostępne na rynku zintegrowane zestawy montażowe z gotowymi kołnierzami uszczelniającymi i izolacyjnymi ułatwiają zadanie, warto również znać podstawy, aby móc wykonać takie rozwiązanie samodzielnie.
– Jest to zawsze dodatkowy koszt, a inwestycję w lepszą termikę klient indywidualny lokuje zazwyczaj gdzie indziej – przede wszystkim w izolacji domu, a także w samym oknie – wyjaśnia Jakub Rusinow, koordynator serwisu OKPOL Sp. z o.o.
Puste przestrzenie wokół okna dachowego wypełniamy izolacją termiczną, którą mocujemy do zewnętrznych krawędzi ościeżnicy. Materiał powinien być równomiernie rozłożony na całym obwodzie ramy, z dbałością o ścisłe połączenie z izolacją dachu.
Precyzja wykonania jest niezwykle istotna – tylko dokładny montaż pozwoli uniknąć nieszczelności, które mogą prowadzić do utraty ciepła i przenikania wilgoci.
Do izolacji najlepiej użyć sprężystego materiału, który łatwo dopasowuje się do pustych przestrzeni w konstrukcji.
Doskonałym wyborem może być wełna mineralna, zarówno w formie dociętych pasków, jak i granulatu.
W przypadku okien dachowych należy unikać stosowania pianek montażowych PUR, ponieważ po utwardzeniu mogą one odspajać się, powodując przewiewy, lub wiązać ramę, co może prowadzić do jej deformacji.
– Wygodną i skuteczną alternatywę stanowi gotowa rama izolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB OKPOL, którą doklejamy po szerokości ramy okiennej, łatwo i szybko wypełniając szczelinę między ościeżnicą, a konstrukcją dachu – podpowiada Jakub Rusinow.
źródło i zdjęcia: OKPOL