6 najczęstszych mitów o rekuperacji

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to system, który zyskuje na popularności, ale wciąż krąży wokół niego wiele mitów i błędnych informacji. W tym artykule obalamy mity, wyjaśniamy jak działa system rekuperacji, czego możemy się po nim spodziewać i w rzeczowy sposób mówimy o faktach związanych z rekuperacją.

6 najczęstszych mitów o rekuperacji
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

1. Rekuperacja działa tylko w nowoczesnych budynkach

Mit: System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest odpowiedni jedynie dla nowych budynków lub tych o nowoczesnej architekturze.  

Fakt: To nieprawda. Rekuperacja może być stosowana zarówno w nowo budowanych, jak i starszych budynkach, o ile jest odpowiednio zaprojektowana. Każdy budynek, jego konstrukcję można dostosować do potrzeb instalacji rekuperacji: wykorzystując kanały kominowe, wykonując sufit podwieszany, w  którym możemy rozmieścić kanały wentylacyjne. itd.

Więcej na temat zaleceń dla domu z rekuperacją. Zwykle modernizuje się starsze budynki, aby poprawić ich efektywność energetyczną i komfort mieszkańców. I czasem jedynym sposobem na poprawę wentylacji czy pozbycie się wilgoci lub pleśni z budynku jest rekuperacja.

6 najczęstszych mitów o rekuperacji

2. Rekuperacja generuje wysokie koszty eksploatacyjne

Mit: System jest kosztowny w utrzymaniu, a zużycie prądu przez wentylatory znacząco podnosi rachunki.  

Fakt: Nowoczesne rekuperatory są energooszczędne, gdyż zużywają niewiele energii elektrycznej, często na poziomie kilkunastu złotych miesięcznie. Na przykład systemy rekuperacji dostępne w aeroVent zimą zużywają o ponad 35% mniej energii elektrycznej w porównaniu do systemów innych producentów.

Dlaczego? Ponieważ rekuperatory aeroVent są wyposażone w system bezgrzałkowy,  zabezpieczający wymiennik ciepła przed zamarzaniem, który uruchamia się podczas niskich temperatur. Natomiast w większości dostępnych na polskim rynku rekuperatorów jest zamontowana grzałka elektryczna, generująca wysokie koszty zużycia prądu. Więcej na temat oszczędności w domu z rekuperacją.

Ponadto sprawna rekuperacja obniża wydatki na energię cieplną, więc oszczędności są zdecydowanie wyższe, niż koszty użytkowania systemu. Odzyskiwane ciepło z wywiewanego powietrza, to oszczędności sięgające nawet 50% na ogrzewaniu.

Owszem, rekuperacja wymaga regularnych przeglądów, jak każda instalacja, a także wymiany filtrów, ale nie są to kosztowne ani częste operacje. Serwisowanie polega głównie na czyszczeniu urządzenia i wymianie filtrów co kilka miesięcy, a te czynności można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wiecej na temat konserwacji rekuperacji.

3. Rekuperacja zastępuje ogrzewanie

Mit: Rekuperacja jest w stanie ogrzać dom zimą, więc nie potrzebujesz osobnego systemu grzewczego.  

Fakt: Rekuperacja nie ogrzewa domu, a jedynie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, co zdecydowanie zmniejsza straty ciepła. Nadal jednak w naszych warunkach klimatycznych potrzebny jest system grzewczy, ale dzięki rekuperacji można znacznie zredukować jego koszty.

4. Instalacja rekuperacji jest droga i trudna w montażu

Mit: Montaż rekuperacji jest trudny i drogi, a korzyści są niewielkie.  

Fakt: Choć montaż wymaga starannego planowania, jest to inwestycja, która szybko się zwraca. Podstawą jest dobrze wykonany projekt, (odsyłamy do kompleksowego projektu rekuperacji, który w aeroVent wykonujemy bezpłatnie) z dobraniem odpowiedniej jednostki i prawidłowa instalacja, co zapewni sprawne i efektywne działanie systemu rekuperacji. Właściwie zamontowana rekuperacja gwarantuje dobrą jakość powietrza i komfort życia, a ponadto minimalizuje straty ciepła.

5. Rekuperacja powoduje hałas i przeciągi  

Mit: Systemy wentylacyjne generują hałas, co obniża komfort użytkowników, a źle dobrane systemy powodują przeciągi.  

Fakt: Nowoczesne systemy są ciche, a przy właściwym zaprojektowaniu i montażu nie ma problemu z hałasem ani z przeciągami. Rekuperacja zapewnia stały przepływ powietrza przy niskich prędkościach, świeże powietrze jest równomiernie rozprowadzane, co nie powoduje przeciągów. Pobierz specyfikację techniczną urządzeń aeroVent.

Problem pojawia się zwykle wtedy, gdy instalacja jest źle wykonana, np. zakończenia kanałów wentylacyjnych czyli anemostaty są nieprawidłowo rozmieszczone w pomieszczeniach lub zastosowano zbyt małe kanały wentylacyjne.

6. Rekuperacja nie jest potrzebna - wystarczy otworzyć okno

Mit: Otwieranie okien w pełni zastępuje wentylację mechaniczną.

Fakt: Tradycyjne wietrzenie poprzez otwieranie okien wiąże się z utratą ciepła, a to podnosi koszty ogrzewania, zwłaszcza zimą. Natomiast latem napływa do domu zbyt gorące powietrze, powodując ogólny dyskomfort. A w przypadku posiadania klimatyzacji wzrasta zużycie energii potrzebnej do schłodzenia pomieszczeń.

Poza tym spada komfort użytkowania klimatyzacji, gdyż przy działającej klimatyzacji powinno się zamknąć źródła dopływu ciepłego powietrza czyli okna i drzwi, aby klimatyzacja mogła skutecznie chłodzić pomieszczenia. Problem w tym, że klimatyzacja co prawda chłodzi, ale wciąż to samo powietrze, nie dostarczając świeżego. Efektem korzystania z klimatyzacji bez zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, mogą być alergie i inne choroby układu oddechowego.  

Reasumując: rekuperacja pozwala na stały dopływ świeżego powietrza bez utraty ciepła i zmniejsza koszty chłodzenia pomieszczeń w gorące dni przy posiadaniu klimatyzacji czy chociażby wentylatorów przenośnych. Konieczność otwieranie okien w domu z rekuperacją jest minimalna, ale można je, rzecz jasna, otwierać. Eliminuje to tym samy problem hałasu z zewnątrz i co ważniejsze ogranicza wnikanie zanieczyszczeń, pyłków i alergenów, co jest szczególnie ważne w miastach, a także dla osób cierpiących na alergie czy inne schorzenia związane z układem oddechowym.

źrodło i zdjęcia: aeroVent