Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Fornirowane cuda: Jak uzyskać elegancki wygląd bez użycia litego drewna

Płyta fornirowana to doskonałe połączenie eleganckiego wyglądu drewna z wszechstronnością płyt wiórowych. Zapewnia piękny, naturalny rysunek słojów bez konieczności użycia ciężkiego drewna litego. Idealnie nadaje się na ściany, meble i elementy dekoracyjne.

Fornirowane cuda: Jak uzyskać elegancki wygląd bez użycia litego drewna
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Każda kłoda to inna historia

Fornir to cienkie płaty drewna, naturalna okleina, która znacząco różni się od laminatu. Laminat ma wzór, który jest reprodukowany i powielany, natomiast fornir jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju, ponieważ każdy kawałek drewna ma niepowtarzalny rysunek słojów.

- Pozyskuje się go z kłody drewna, a każda kłoda to inna historia. Nie ma na świecie dwóch takich samych kłód, a co za tym idzie nie ma dwóch takich samych fornirów. Zgodnie z metodą pozyskiwania forniru, wzór usłojenia na płycie narasta lub maleje. Różni się też szerokością fladru, zależnie od tego, z której części pnia pochodzi. Choć na fornirze nie ma ciągłości wzoru, w obrębie jednej kłody możemy zapewnić wspólny odcień - tłumaczy Rafał Pluta, ekspert materiałów płytowych w JAF Polska.

Fornir jest idealny do pokrywania zaokrąglonych powierzchni i bardzo plastyczny w obróbce. Dostępna jest szeroka gama gatunków i odcieni, które można łączyć w większe kompozycje. Łatwo dopasujemy je do drewnianych mebli czy podłóg, tworząc spójne i eleganckie wnętrze.

Wykonane przy użyciu płyt fornirowanych meble, drzwi oraz inne elementy zyskują ekskluzywny wygląd.
Wykonane przy użyciu płyt fornirowanych meble, drzwi oraz inne elementy zyskują ekskluzywny wygląd.

Płyty fornirowane, czy warto?

Oczywiście! Istnieje ku temu kilka uzasadnionych powodów:

Po pierwsze, stosowanie płyt fornirowanych znacząco skraca czas produkcji. Są to gotowe półfabrykaty, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem w przemyśle meblarskim i aranżacji wnętrz. Wykonane przy ich użyciu meble, drzwi oraz inne elementy zyskują ekskluzywny wygląd. Co więcej, praca z płytami fornirowanymi stolarsko nie różni się od pracy z płytami laminowanymi.

Mając oddzielnie płytę i fornir, potrzebne będą m.in. gilotyna, spajarka, nakładarka kleju, prasa oraz doświadczenie w ich łączeniu. Natomiast praca z płytami fornirowanymi ogranicza się do rozkroju i wykończenia powierzchni, co dla wprawionego stolarza nie stanowi trudności ani nie wymaga dodatkowych narzędzi. Otrzymujemy od razu gotowy produkt i możemy działać od razu.

Ponadto, eliminujemy czasochłonny etap wybierania forniru na bazie zdjęć w Internecie. Od razu widzimy, jak fornir prezentuje się na płycie i czy pasuje do zamysłu klienta lub naszych wymagań. Nie musimy czekać na dostawę z innego kraju ani weryfikować stanu rzeczywistego forniru. Dzięki temu unikamy opóźnień i uszkodzeń w transporcie, ewentualnych zwrotów oraz błędów popełnianych na własny koszt podczas oklejania płyty.

- Płyta fornirowana to gotowy półfabrykat, którego wierzch został oklejony fornirem. Oprócz niepowtarzalnego wyglądu, kolejnym atutem takiego rozwiązania jest indywidualny charakter wykończenia. Powierzchnię płyt można olejować, bejcować, malować i lakierować. Możemy ją też szlifować, szczotkować, patynować oraz postarzać na różne sposoby - możliwości są nieograniczone. Aranżacja zależy wyłącznie od naszej wizji i nie ma szans, że identyczne usłojenie spotkamy u kogoś innego - mówi Rafał Pluta z JAF Polska.

Drewno to naturalna dekoracja domu, łódki, czy samochodu. Wprowadza do wnętrza poczucie ciepła, spokoju, a zarazem szlachetnej elegancji, będąc materiałem premium pod każdym względem. Płyty fornirowane pozwalają wykorzystać te zalety drewna w swoim mieszkaniu, bez konieczności rezygnacji z funkcjonalności nowoczesnych mebli na wymiar.

Fornir to cienkie płaty drewna, naturalna okleina, która znacząco różni się od laminatu.
Fornir to cienkie płaty drewna, naturalna okleina, która znacząco różni się od laminatu.

Jedyny w swoim rodzaju

- Fornir to na tyle unikatowa okleina, że nawet liczba płyt fornirowanych na palecie nie zawsze będzie jednakowa. Zależy przecież od tego, ile forniru dało się pozyskać z jednej kłody drewna, a każda jest inna. Kupując płyty fornirowane należy mieć świadomość, że nie otrzymujemy powtarzalności wzoru, koloru i rysunku słojów na każdej z płyt. To niemożliwe i wręcz sprzeczne z naturą forniru. Kupując fornir, płacimy przede wszystkim za niepowtarzalny i autentyczny charakter oraz możliwość obcowania z prawdziwym drewnem - dodaje na koniec Rafał Pluta, ekspert materiałów płytowych w JAF Polska.

W ofercie JAF Polska posiadamy bogaty wybór płyt wiórowych i MDF fornirowanych okleinami naturalnymi, takimi jak dąb, olcha oraz buk. Dostępne wzory ułożenia to flader, półflader, fryza i mix. Niezależnie od wybranego wariantu, otrzymujemy szlachetny wygląd oraz dotyk prawdziwego drewna. Więcej informacji znajdziecie na www.jaf-polska.pl

źródło i zdjęcia: JAF Polska