Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Renowacja mebli fornirowanych krok po kroku

Drewno to ponadczasowy materiał wielokrotnego użytku. Wystarczy trochę pracy, żeby cieszyć się na nowo jego blaskiem. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się renowacji mebli fornirowanych.

Renowacja mebli fornirowanych krok po kroku
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Meble muszą być zrobione z litego drewna litego, aby były naturalne w dotyku i posiadały charakterystyczne usłojenie. Wartym uwagi rozwiązaniem są meble fornirowane, czyli pokryte z zewnątrz okleiną pochodzenia naturalnego.

Okleina ta ma zwykle grubość poniżej 1 mm (zwykle 0,5-0,6 mm) i może ona pochodzić niemal z każdego gatunku drewna. Jest to o wiele tańszy, od drewna litego, sposób, aby osiągnąć ekskluzywny oraz unikatowy wygląd.

O kondycję również trzeba dbać fornirowanych mebli lub… przywrócić im dawny blask.

Drewno zawsze w modzie

Fornir z czasem zmienia swój wygląd. Najczęściej zmianie ulega jego kolor, który robi się mniej intensywny lub przybiera nieco inny odcień.

Dobrym pomysłem więc będzie odświeżenie wyglądu mebli. Zwłaszcza, że antyczne meble to nie tylko przedmiot codziennego użytku. Na szczęście fornir to materiał bardzo plastyczny, a jego renowacja to sama przyjemność!

Zrób to sam

Na początek trzeba znaleźć nieestetyczne odbarwienia, odkształcenia lub ubytki materiału. Absolutnie nie zrywamy całej okleiny, tylko naprawiamy ją miejscowo. Słabo trzymające się fragmenty forniru można podważyć dłutem i delikatnie oderwać.

Całość traktujemy papierem ściernym (gradacja 120), a do dużych powierzchni sugerujemy szlifierkę oscylacyjną. Następnie powierzchnię oczyścić i odtłuścić, a potem poszukać pasującego kawałka okleiny, który układem słojów oraz kolorem będzie pasował do całości.

Czasem nie obejdzie się bez tzw. łatek. Warto wiedzieć, że gdy nie mamy możliwości doboru idealnie pasującego kawałka materiału - lepiej jest wybrać drewno ciemniejsze. Ciemniejsza łatka zawsze rzuca się w oczy mniej, niż łatka zbyt jasna. Dopiero gdy okleina mebla jest całkowicie zniszczona lub bardzo mocno przetarta - warto rozważyć jej wymianę. W poszukiwaniu fornirów przyda się strona www.veneer-world.com - na której precyzyjnie dobierzemy pasujący do reszty fragment. Dostępne forniry starannie posegregowano gatunkami oraz sklasyfikowano pod względem jakości i grubości, a jest z czego wybierać! Zamieszczone na niej zdjęcia fornirów są bardzo szczegółowe. Możemy je przybliżać do woli milimetr po milimetrze. Każda kłoda została zmierzona, ponumerowana i sfotografowana z obu stron. Dzięki temu, mamy pewność, że zamawiamy dokładnie to, co widzieliśmy na stronie. Wszystko dostępne od ręki, bez niespodzianek i wychodzenia z domu. - mówi Przemysław Konstańczak, ekspert JAF Polska.

Z zakupionego płata forniru musimy wyciąć pasujący kawałek, który przykładamy w uszkodzone miejsce i odrysowujemy. Powinien zakryć dotychczasowy ubytek w całości. Następnie odcinamy z powierzchni mebla odrysowaną część i nanosimy klej. Musi wyschnąć.

Następnie przykładamy przygotowany kawałek i dociskamy, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Nadmiar kleju wystarczy usunąć nożem. Następnie trzeba czekać 24h, aż klej zwiąże na dobre. Po tym czasie można zeszlifować ewentualne nierówności, a ubytki uzupełnić szpachlówką.

Różnice kolorystyczne niwelujemy za pomocą bejcy lub lakieru. Bejca podkreśli dotychczasowe usłojenie albo nada nowej kolorystyki. Do jej aplikacji użyć można gąbki lub szmatki, a jej nadmiar trzeba usunąć. Na koniec nakładamy warstwowo lakier. Lepiej kilka cieńszych warstw, niż jedną. Nakłada się go pędzlem lub wałkiem.

Po 2-3 warstwach renowacja jest skończona.

Można to zrobić po swojemu

To jeden z wielu przykładów renowacji. Dlaczego?

W przypadku fornirów jest to kwestia równie indywidualna, co rysunek drewna. Powierzchnię można bejcować, lakierować, malować, olejować lub nałożyć na nią politurę. Możemy ją patynować oraz postarzać na inne sposoby. Nie wspominając o łączeniu ze sobą różnych gatunków lub fladrów - ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W ten sposób uzyskamy nowe i jeszcze bardziej fascynujące wzory. Fornirowane meble swobodnie dopasujemy do elementów aranżacji wnętrza (np. paneli ściennych) lub drewnianych podłóg. Naturalna okleina jest lekka, łatwa w obróbce i podatna na gięcie. Dzięki niej możemy korzystać z uroków prawdziwego drewna, gdzie i jak tylko chcemy. - tłumaczy Maciej Pawluczuk, ekspert JAF Polska.

Fornir to szlachetny materiał, a wykonane z niego meble mają duszę. Warto więc dać im drugą szansę, a sobie ciekawe zajęcie na zimowe wieczory. Renowacja mebli fornirowanych nie jest trudna, a płynąca z niej radość - ogromna!

źródło i zdjęcia: JAF Polska