Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Optymalizacja systemów grzewczych - klimakonwektory i grzejniki kanałowe

W obliczu rosnącego zainteresowania energooszczędnymi rozwiązaniami, niskotemperaturowe systemy grzewcze zyskują na popularności jako krok ku zrównoważonemu rozwojowi. Aby wykorzystać ich potencjał, niezbędne jest właściwe dostosowanie ich parametrów – klucz do efektywności energetycznej i ekonomicznej.

Optymalizacja systemów grzewczych - klimakonwektory i grzejniki kanałowe
Purmo Group Poland Grzejniki płytowe, konwektorowe, kolumnowe
www.purmo.com
Purmo Group Poland Grzejniki płytowe, konwektorowe, kolumnowe
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15, 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Klimakonwektory - serce efektywności

Klimakonwektory, na przykład Vido S2, i grzejniki kanałowe z wentylatorem, takie jak Aquilo, stanowią fundament niskotemperaturowych systemów grzewczych. Ich zadaniem jest emisja ciepła konwekcyjnego, uzyskiwana dzięki wykorzystaniu miedzianych rur oraz aluminiowych lameli. Sekretem ich skuteczności jest turbulentny przepływ wody, który zapewnia lepsze warunki termodynamiczne niż przepływ laminarny.

Przepływ turbulentny: nieregularny przepływ z ciągłą zmianą wielkości i kierunku przepływu. Charakteryzuje się dużą prędkością
Przepływ turbulentny: nieregularny przepływ z ciągłą zmianą wielkości i kierunku przepływu. Charakteryzuje się dużą prędkością
Przepływ laminarny: gładki, opływowy przepływ charakteryzujący się niższą prędkością
Przepływ laminarny: gładki, opływowy przepływ charakteryzujący się niższą prędkością

"Przepływ turbulentny umożliwia wodzie lepsze przenoszenie ciepła . Dlatego właśnie kontrola przepływu jest tak ważna w przypadku klimakonwektorów i grzejników kanałowych z wentylatorem. Jeśli przepływ jest zbyt niski, wymagana moc cieplna po prostu nie zostanie osiągnięta" - wyjaśnia Niclas Schubert, wiceprezes ds. sprzedaży w Purmo.

Precyzja pomiarów - klucz do realnej mocy

Dla zapewnienia zgodności obliczeń z rzeczywistą wydajnością systemu, precyzja pomiarów jest niezbędna. Firma Purmo podkreśla wagę dokładnych testów, przeprowadzanych zarówno w warunkach przepływu laminarnego, jak i turbulentnego.

Niclas dodaje:

- "Co więcej, dostawcy czasami zwiększają przepływ w klimakonwektorach bardziej niż to konieczne. Kiedy zwiększasz turbulencje, zwiększasz również moc wyjściową. Pozwala to na zwiększenie transferu ciepła z wody przez rury do lameli nawet o 20%. Oznacza to, że można mieć mniejszy konwektor wentylatorowy emitujący taką samą ilość energii. Jednak koszt eksploatacji konwektora znacznie wzrasta, ponieważ do napędzania systemu potrzebna jest większa pompa obiegowa. W rezultacie wzrasta zużycie energii elektrycznej, co przeciwdziała oszczędnościom energii, które próbujesz osiągnąć dzięki niższym temperaturom zasilania".

- "Mówiąc o pompie i oszczędności energii, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden niuans. Producenci pomp czasami twierdzą, że można zmniejszyć zużycie energii o 40%. To prawda, ale tylko w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej przez SAMĄ pompę, NIE dla całego systemu. Pompa stanowi około 4 do 5% całkowitego zużycia energii w systemie grzewczym. Redukcja wynosi więc 40% z 5%, a nie ze 100%".

Znaczenie temperatury i przepływu

Aby osiągnąć maksymalną efektywność, niezbędne jest również odpowiednie dostosowanie temperatury zasilania i powrotu. Przy projektowaniu nowych systemów lub przeprowadzaniu renowacji, istotne jest zwrócenie uwagi na wymagany przepływ oraz możliwości istniejącej infrastruktury rur.

- "Jeśli rzeczywista temperatura powrotu różni się od teoretycznej, istnieje ryzyko że zachodzi przepływ laminarny i jest znacznie niższa mocy wyjściowa. Powoduje to problemy w przypadku wysokich temperatur zasilania i niskich temperatur powrotu. Rozwiązaniem jest wtedy obniżenie różnicy temperatur, aby stworzyć przepływ turbulentny i wyrównać system z emiterem ciepła. Jako dostawca systemów zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest wyrównanie wszystkich elementów i kontrolowanie zarówno temperatury zasilania, jak i powrotu w celu zapewnienia odpowiedniej mocy wyjściowej. Nasze dokładne pomiary, również w przepływie laminarnym są do tego najlepszą podstawą".

Niclas dodaje:

- "Temperatura powrotu jest tak ważna. Zwłaszcza jeśli masz kocioł kondensacyjny, co nadal ma miejsce w większości budynków. Musisz mieć możliwość kondensacji. Jeśli temperatura powrotu jest zbyt wysoka, system nie jest tak wydajny, jak w przypadku niskiej temperatury powrotu."

Adaptacja do niskotemperaturowych systemów grzewczych wymaga skupienia na wielu aspektach, od dokładności pomiarów, przez kontrolę przepływu i temperatury, po wybór odpowiednich komponentów. Wszystkie te elementy łączą się w celu stworzenia efektywnych, energooszczędnych rozwiązań grzewczych, które sprostają wyzwaniom przyszłości. Przechodzenie na takie systemy jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby ekologiczne, ale także sposób na optymalizację kosztów eksploatacji w dłuższej perspektywie.

źródło i zdjęcia: Purmo Group Poland