Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł
Purmo Group Poland Grzejniki dekoracyjne
www.purmo.com
Purmo Group Poland Grzejniki dekoracyjne
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15, 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

"Zielona" produkcja grzejników w Rybniku

Pojawienie się marki grzejników płytowych Purmo, w 1992 roku, na polskim rynku całkowicie zrewolucjonizowało krajobraz rozwiązań grzewczych. To międzynarodowe przedsiębiorstwo o fińskich korzeniach w ciągu trzydziestu lat zdobyło niekwestionowany sukces, sprzedając rekordową liczbę ponad 17 milionów grzejników płytowych na polskim rynku. Statystycznie rzecz biorąc, oznacza to, że w prawie każdym polskim domu znajduje się co najmniej jeden grzejnik marki Purmo.

"Zielona" produkcja grzejników w Rybniku

Większość z tych grzejników została wyprodukowana w największej i najbardziej nowoczesnej fabryce koncernu, zlokalizowanej w Rybniku, która w minionym roku świętowała swoje 30-lecie funkcjonowania. W marcu tego roku oddano do użytku kolejną, nową halę produkcyjną, która już w przyszłym roku ma zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu.

Polska stanowi jeden z kluczowych i najbardziej rozwiniętych rynków dla koncernu Purmo Group. Dlatego już po pierwszym roku działalności w naszym kraju podjęto strategiczną decyzję o budowie nowej fabryki Purmo w Rybniku. Zakład rozpoczął produkcję grzejników płytowych w 1993 roku i szybko stał się największym oraz najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym w ramach koncernu.

Aktualnie w tej największej fabryce w Europie, która stale się modernizuje i jest najbardziej efektywna, działają cztery linie produkcyjne obsługiwane przez doświadczoną kadrę oraz zaawansowane roboty. Rocznie z Rybnika wysyłanych jest ponad 2 miliony grzejników na cały świat. Zarząd zakładu systematycznie dąży do zwiększenia efektywności produkcji, co przekłada się na wyjątkowe osiągnięcia, takie jak w 2017 roku, kiedy wyprodukowano aż 2,7 miliona grzejników.

Wszystkie grzejniki stalowe są trwałe i w stu procentach nadają się do recyklingu po zakończeniu użytkowania.
Wszystkie grzejniki stalowe są trwałe i w stu procentach nadają się do recyklingu po zakończeniu użytkowania.

Obecnie fabryka zatrudnia niemal 500 osób i jest jednym z największych pracodawców w Rybniku. Na początku marca 2023 roku oficjalnie otwarta została nowa hala produkcyjna, w której już na ukończeniu są prace montażowe tzw. linii hybrydowej - będzie to linia zdolna do produkcji zarówno modeli grzejników pionowych, jak i poziomych. W związku ze zwiększeniem skali produkcji planowany jest wzrost zatrudnienia o kilkadziesiąt osób. Zgodnie z planami nowa linia rozpocznie produkcję w pierwszym kwartale 2024 roku.

Zielona produkcja

W 2017 roku zarządzanie fabryką w Rybniku objęła nowa dyrektor – Barbara Katychów, związana z zakładem od 20 lat i zaledwie w ciągu roku  produkcja osiągnęła rekordowy poziom – aż 2,7 miliona sztuk grzejników w skali roku!

W każdym procesie najważniejsi są dla mnie… ludzie. Sukces, który osiągamy w zarządzanym przeze mnie zakładzie produkcyjnym w Rybniku jest możliwy przede wszystkim dzięki zespołowi specjalistów, którzy pracują z pełnym zaangażowaniem na sukces marki Purmo. Otwarcie nowej linii produkcyjnej było możliwe dzięki niezwykle efektywnej pracy zespołowej pomiędzy wszystkimi działami naszej fabryki. Część z osób, które symbolicznie przecinały wstęgę, pracuje w naszej fabryce od samego początku – czyli od 30 lat! Dzięki takiemu zespołowi wysokiej klasy specjalistów w fabryce w Rybniku nieustannie doskonalimy procesy, mając na uwadze dbałość o ekologię całego cyklu produkcyjnego, co stało się naszą pasją. – podsumowuje Barbara Katychów.

Firma Purmo od dłuższego czasu kładzie duży nacisk na kwestie związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Już na etapie produkcji stosuje rozwiązania, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej i redukcję śladu węglowego. Proces ten rozpoczyna się od świadomego wyboru surowców, poprzez modernizację produkcji, aż po modyfikację opakowań i usprawnienia logistyczne.

Rocznie z Rybnika wysyłanych jest ponad 2 miliony grzejników na cały świat.
Rocznie z Rybnika wysyłanych jest ponad 2 miliony grzejników na cały świat.

Warto podkreślić, że wszystkie grzejniki stalowe produkowane w zakładzie w Rybniku są trwałe i w stu procentach nadają się do recyklingu po zakończeniu użytkowania. W planach przyszłych inwestycji, firma Purmo zamierza wykorzystać tzw. "zieloną stal", która jest wytwarzana przy użyciu wodoru zamiast tradycyjnych źródeł, takich jak węgiel i koks.

Tego typu stal już jest produkowana w Skandynawii. Dodatkowo, firma Purmo aktualnie wykorzystuje mosiądz pochodzący z recyklingu, cechujący się niską zawartością ołowiu. Produkty są pakowane w ekologiczne opakowania, które nadają się do ponownego wykorzystania. Ponadto, fabryka w Rybniku od dłuższego czasu posiada własną oczyszczalnię wody, która jest wykorzystywana w procesie produkcji, oraz filtr cząstek stałych.

Linie produkcyjne stale podlegają modernizacji, nie tylko pod względem wydajności i jakości, lecz także w celu oszczędności energii. Wszystkie etapy produkcji zostały zoptymalizowane tak, aby odzyskiwać ciepło generowane w trakcie procesów produkcyjnych. To ciepło jest później wykorzystywane do ogrzewania hal fabryki, co stanowi przykład efektywnego wykorzystania energii.

Zakład produkcyjny w Rybniku od dłuższego czasu posiada certyfikaty zgodności z normami zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz normami jakości ISO 9001. Obecnie jest to największa, najbardziej efektywna i najnowocześniejsza fabryka grzejników nie tylko w obrębie koncernu Purmo, ale również w skali całej Europy.

źródło i zdjęcia: Purmo Group Poland