Oszczędzaj i zarządzaj energią z fotowoltaiki - jak efektywnie magazynować nadwyżki?

Czy wiesz, że ilość energii elektrycznej, którą możemy pozyskać z fotowoltaiki, zależy od intensywności nasłonecznienia? To oznacza, że zimą, kiedy dni są krótkie i słońce rzadziej gości na niebie, instalacja fotowoltaiczna może nie pokryć całego zapotrzebowania budynku na prąd. Z kolei podczas długich i słonecznych letnich dni zazwyczaj powstają nadwyżki. Właśnie dlatego magazynowanie energii z fotowoltaiki jest tak istotne. Sprawdź, jak rozsądnie nią gospodarować!

Oszczędzaj i zarządzaj energią z fotowoltaiki - jak efektywnie magazynować nadwyżki?
ERATO ENERGY Fotowoltaika, banki energii, pompy ciepła
Dane kontaktowe:
+48 22 299 10 70
Plac Konesera 9 03-736 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Dlaczego magazynujemy energię z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne nie pracują z jednakową efektywnością przez cały rok. Ich skuteczność zależy bezpośrednio od ilości światła słonecznego, dlatego latem produkują znacznie więcej energii elektrycznej niż zimą. Tymczasem z zapotrzebowaniem jest odwrotnie – zazwyczaj jest wyższe, gdy dni są krótsze i zimniejsze. To dlatego odpowiednie zagospodarowanie nadwyżek energii jest tak ważne. Dzięki temu można z niej korzystać wtedy, gdy jest potrzebna, a nie wtedy, gdy jest wytwarzana. Ponadto niezależne magazyny energii stanowią dobre zabezpieczenie na wypadek awarii, jako zapasowe źródło prądu.

Magazynowanie energii poprzez bilansowanie z zakładem energetycznym

Najprostszym sposobem na gospodarowanie energią elektryczną z fotowoltaiki jest rozliczanie nadwyżek z zakładem energetycznym. To rozwiązanie niewymagające żadnych inwestycji i całkowicie bezobsługowe. Wystarczy podpisać z dostawcą energii tzw. umowę kompleksową i poczekać na montaż licznika dwukierunkowego. Dzięki temu właściciel fotowoltaiki staje się tzw. prosumentem. To status pozwalający na wprowadzanie nadwyżek energii do sieci w celu ich późniejszego odebrania. Jak to działa w praktyce?

Jakie są sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki?

Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, a jej właściciel ma podpisaną umowę prosumencką, może korzystać z atrakcyjnego rozliczenia z dostawcą energii. Wówczas wszelkie nadwyżki energii z instalacji solarnej (czyli prąd, który nie zostanie wykorzystany na bieżąco) są odprowadzane do sieci. Ilość oddanych kilowatogodzin mierzy licznik dwukierunkowy. Natomiast w momencie, w którym energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną nie wystarcza do pokrycia bieżącego zapotrzebowania, nadwyżki są "odbierane" z sieci. Maksymalnie za każdą 1 kWh "oddanej" energii można odebrać:

  • 0,8 kWh, jeśli instalacja ma moc do 10 kWp,
  • 0,7 kWh, jeśli instalacja ma moc powyżej 10 kWp.

Być może nie brzmi to szczególnie korzystnie, ale stanowi bardzo wygodne i opłacalne rozwiązanie. Gospodarowanie nadwyżkami energii odbywa się bezobsługowo, a przy odpowiednio dobranej mocy paneli fotowoltaicznych można w ten sposób obniżyć rachunki nawet o ponad 90%!

Jak wykorzystać akumulatory do przydomowego magazynowania energii?

Innym sposobem na przechowanie energii z instalacji fotowoltaicznej na później są akumulatory, zwane też magazynami energii. To rozwiązanie całkowicie niezależne, co wiąże się z ważnymi zaletami. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie magazynu energii wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aby z niego korzystać, należy zainstalować falownik przystosowany do pracy w trybie odłączonym od sieci energetycznej.

Gdy fotowoltaika produkuje nadwyżki, są one używane do ładowania akumulatorów. Gdy zaś ilość energii słonecznej jest niewystarczająca, jest ona pobierana z magazynu. W ten sposób można odzyskać nawet ponad 90% wyprodukowanej energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że domowy magazyn energii ma określoną pojemność, dlatego jej dobór jest kluczowy – warto wybrać rozwiązanie, które pozwala na rozbudowę.

Inne metody magazynowania energii

Istnieją również inne sposoby magazynowania energii z paneli fotowoltaicznych. Coraz więcej osób wykorzystuje system fotowoltaiczny do ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki temu można oszczędzać nie tylko na dostawie energii dla domu, ale również na przemieszczaniu się. Samochody elektryczne stają się wówczas bardzo tanimi środkami transportu, co ma ogromne znaczenie w dobie rosnących cen paliw i energii dostarczanej z "tradycyjnych" źródeł.

Istnieje również możliwość bezpośredniego zasilania pompy ciepła, klimatyzacji lub systemu podgrzewania wody użytkowej. Dzięki temu energia elektryczna wytwarzana w instalacjach fotowoltaicznych się nie marnuje, a zyski gospodarstw domowych się powiększają. Światło słoneczne "funduje" im bowiem nie tylko prąd, ale również komfort termiczny o każdej porze roku.

Czy opłaca się magazynowanie energii z instalacji fotowoltaicznej?

Produkując własną energię elektryczną ze słońca, zapewniasz sobie znaczące oszczędności. Warto jednak również zastanowić się, jak magazynować energię, której nie da się zużyć na bieżące potrzeby. Czy to się opłaca? Jak najbardziej! Najważniejszy jest wybór właściwej metody dopasowanej do indywidualnej sytuacji użytkownika. Warto też zadbać o zmaksymalizowanie tzw. autokonsumpcji, czyli bieżącego zużycia energii słonecznej. Dzięki temu fotowoltaika przyniesie Ci maksymalne oszczędności.

źródło i zdjęcia: ERATO ENERGY