Jak oszczędzać prąd w domu?
Temat oszczędzania energii elektrycznej jest obecny w wielu dyskusjach od jakiegoś czasu. Istnieje wiele powodów, dla których warto podejść do tego tematu. Jednym z głównych czynników jest rosnące zanieczyszczenie środowiska, które wynika głównie z produkcji energii elektrycznej opartej na spalaniu paliw kopalnych przez przemysł energetyczny. Dodatkowo, wzrost cen energii elektrycznej sprawia, że rachunki za prąd stają się coraz bardziej obciążające dla wielu gospodarstw domowych.
Oszczędzanie energii elektrycznej przynosi wiele korzyści zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak i dla społeczeństwa oraz środowiska. Często wystarczy wprowadzić drobne zmiany w nawykach i wymienić niektóre urządzenia na bardziej energooszczędne modele. Istnieje wiele praktycznych sposobów, które można zastosować w domowych warunkach, aby zredukować zużycie prądu.
Jak oszczędzać energię na oświetleniu domu?
Oświetlenie jest stałym elementem wyposażenia domu i funkcjonowanie bez niego jest praktycznie niemożliwe. To również jeden z obszarów, który generuje nadmierne zużycie energii przez stosowanie złych nawyków. Jednym z nich jest np. pozostawianie włączonego światła po wyjściu z pomieszczenia.
Koszty energii elektrycznej możesz zmniejszyć, jeśli:
- większość prac będziesz wykonywać w ciągu dnia, ograniczając włączanie lamp,
- zaaranżujesz pomieszczenie tak, aby jak najwięcej stref miało dostęp do naturalnego światła dziennego,
- zainstalujesz żarówki energooszczędne,
- będziesz korzystać z punktowego oświetlenia o mniejszej mocy,
- nie zapomnisz o czyszczeniu kloszy,
- będziesz pamiętać o wyłączaniu światła po wyjściu z pomieszczenia,
- zastosujesz przejrzyste klosze,
- pomyślisz o pięciokrotnym zwiększeniu efektywności świetlnej, jaki zapewni Ci wymiana żarówek na LED-owe.
Jak można oszczędzać energię na urządzeniach elektrycznych w domu?
Jednym z największych pożeraczy prądu jest wyposażenie AGD i RTV. Problem nie leży jedynie w niewłaściwym użytkowaniu, lecz również w ich liczbie. Wraz z upływem lat z pewnością w Twoim domu przybywa takich urządzeń jak pralka, lodówka, zamrażarka, telewizor czy komputer. Jedne z nich potrzebują niewiele prądu, inne dosłownie go pochłaniają. Piekarnik elektryczny to 4000 W, żelazko – 2500 W, czajnik elektryczny – 2000 W. Korzystanie z kuchenki mikrofalowej czy żelazka z pewnością znacząco wpływa też na zużycie prądu.
Jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną, używając sprzętu RTV i AGD, pamiętaj, aby:
- zrezygnować z trybu czuwania i zawsze wyłączać sprzęt, również wyjmując wtyczki z gniazdek,
- podczas zakupu wybierać spośród energooszczędnych pralek, kuchni elektrycznych czy mniej energochłonnych laptopów jako alternatywy dla komputerów,
- jak najczęściej wybierać tryb oszczędzania energii,
- zasypiając przy telewizorze, ustawiać automatyczne wyłączenie,
- zastąpić klimatyzator wentylatorem biurkowym,
- nie włączać pralki dla kilku sztuk odzieży,
- ograniczać liczbę pracujących jednocześnie urządzeń.
Jak oszczędzać prąd na ogrzewaniu?
Jednym z powodów dużego zużycia prądu w domu jest jego ogrzewanie. W tej dziedzinie o oszczędność energii elektrycznej warto zadbać jeszcze na etapie budowy domu. Jednak jeśli to niemożliwe, rozwiązaniem może być remont i wprowadzenie kilku zmian. Skuteczną metodą oszczędzania prądu jest odpowiednia izolacja termiczna budynku, która zapobiegnie stratom ciepła, gdy zapanuje niższa temperatura otoczenia.
Jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną na ogrzewaniu:
- wykonuj zabudowy grzejników wyłącznie z materiałów przewodzących ciepło,
- nie blokuj dopływu ciepła do wnętrz meblami czy tekstylnymi zasłonami,
- zadbaj o szczelność okien, a jeśli są nowoczesne, nie używaj zbyt często mikroszczeliny,
- ustawiaj termostat na minimum, jeśli wychodzisz z domu lub dłużej nie korzystasz z pomieszczenia,
- zainstaluj rolety lub żaluzje i na noc zasłaniaj okna, aby jak najwięcej ciepła pozostało w domu,
- pozbądź się nieefektywnej izolacji i zastąp ją wydajną pianką PUR, która charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi,
- używaj programatora czasowego ogrzewania.
Jakie są inne sposoby na zaoszczędzenie energii?
Sposobów na oszczędzanie energii w domu jest znacznie więcej, a wiele z nich możesz znaleźć samodzielnie. Nie uruchamiaj pralki dla kilku sztuk bielizny, piecz mięso i ziemniaki jednocześnie, rozdrabniaj produkty przed obróbką termiczną, nie dopuszczaj do oblodzenia wnętrza lodówki. Wyłączaj światło na korytarzu, klatce schodowej czy przed domem, jeśli nie jest tam potrzebne. Ustaw tryb oszczędzania energii urządzeń, ogranicz zużycie ciepłej wody przez zakręcanie kranu, gdy namydlasz ciało pod prysznicem lub szczotkujesz zęby. Sprawdź też sposoby na oszczędzanie z energią odnawialną.
źródło i zdjęcia: ERATO ENERGY