Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Renesans dachu mansardowego - sztuka i funkcjonalność w jednym

Dach mansardowy to jedno z unikalnych rozwiązań architektonicznych, które możemy spotkać podczas spaceru po miejskiej starówce, dzielnicach willowych czy osiedlach domów jednorodzinnych. Dzięki swojej spektakularnej formie zwraca na siebie uwagę. Swoją strukturę zawdzięcza różnym płaszczyznom, które posiadają różne kształty i różny kąt nachylenia. W kolejnej części dowiemy się, jak są projektowane dachy mansardowe dwuspadowe i czterospadowe oraz z jakiego powodu wielu inwestorów wybiera ten typ pokrycia dachowego.

Renesans dachu mansardowego - sztuka i funkcjonalność w jednym
Florian Centrum Sp. z o.o. Blacha dachowa
floriancentrum.com.pl
Florian Centrum Sp. z o.o. Blacha dachowa
Dane kontaktowe:
24 355 14 65
Metalowa 11 A , 99-300 Kutno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dach mansardowy, który zyskał popularność w XVI wieku, jest dziełem francuskiego architekta François Mansarta. Tak skonstruowany dach umożliwił mu efektywne wykorzystanie przestrzeni użytkowego poddasza. Ten rodzaj dachu, znanego jako dach mansardowy dwuspadowy, był chętnie stosowany w francuskim budownictwie czasów Cesarstwa. Z czasem zyskał na popularności również w Polsce, a zwłaszcza na Górnym Śląsku.

Konstrukcję dachu mansardowego można podzielić na dwuspadową i czterospadową. Każda z jego połaci składa się z dwóch części: górnej o mniejszym kącie nachylenia i dolnej o dużym kącie. Taka konstrukcja pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni poddasza, sprawiając, że jest ono wyższe.

Tradycyjny francuski dach mansardowy składał się z górnej połaci o kącie nachylenia 30° i dolnej o 60°. Obecnie te proporcje uległy modyfikacji i nie stanowią już reguły dla architektów.

Na dachach mansardowych możemy zobaczyć różnego rodzaju otwory okienne, nie tylko okna połaciowe, ale również wykusze i lukarny. Wśród dachów mansardowych wyróżniamy konstrukcje jedno, dwu i czterospadowe, przy czym najpopularniejsze są dachy dwuspadowe.

Projektowanie dachu mansardowego to wyzwanie. Wymaga precyzyjnych obliczeń jego przyszłej powierzchni oraz osobnego projektowania każdej z dwóch części połaci. Dodatkowo, projekt musi uwzględniać specyficzną więźbę przenoszącą obciążenia na ściany budynku.

Pod względem konstrukcyjnym, dach mansardowy opiera się na dwukondygnacyjnej więźbie mieszanej. Dach mansardowy izolowany jest w podobny sposób, jak inne pokrycia dachowe, a docieplany jest najczęściej wełną mineralną.

Tradycyjny francuski dach mansardowy był pokryty dachówką ceramiczną, natomiast współcześnie używane są też blachy trapezowe, blachy na rąbek stojący oraz blachodachówki.

Budynki z dachem mansardowym posiadać mogą większe poddasza, ciekawie prezentują się w krajobrazie miejskim, a także mają lepiej doświetlone strychy. Jednak konieczność liczenia się z trudnościami i kosztami wykonania jest jednym z powodów, dla których nie wszyscy decydują się na taki typ dachu.

Cena dachu mansardowego zależy od wybranego pokrycia. Najdroższym rozwiązaniem jest pokrycie wykonane z dachówki ceramicznej. Każda dachówka zaprojektowana z myślą o konkretnym dachu może kosztować nawet 1500 zł. Sposobem na obniżenie kosztów inwestycji jest zastosowanie blachodachówki oraz blachy na rąbek stojący lub trapezowe.

W nowoczesnym budownictwie dachy mansardowe są rzadko stosowane. Konstrukcje dwuspadowe stosowane są przede wszystkim na budynkach jednorodzinnych, w celu nadania im elegancji oraz zagospodarowania poddasza na cel mieszkalny. Ten rodzaj dachu robi duże wrażenie, a koszty jego wykonania rekompensowane są przez ostateczny efekt prac. Zwłaszcza, że istnieje możliwość zastąpienia kosztownej dachówki ceramicznej lekkim i efektownym blachodachówką.

źródło i zdjęcia: Florian Centrum Sp. z o.o.