Dach mansardowy, który zyskał popularność w XVI wieku, jest dziełem francuskiego architekta François Mansarta. Tak skonstruowany dach umożliwił mu efektywne wykorzystanie przestrzeni użytkowego poddasza. Ten rodzaj dachu, znanego jako dach mansardowy dwuspadowy, był chętnie stosowany w francuskim budownictwie czasów Cesarstwa. Z czasem zyskał na popularności również w Polsce, a zwłaszcza na Górnym Śląsku.
Konstrukcję dachu mansardowego można podzielić na dwuspadową i czterospadową. Każda z jego połaci składa się z dwóch części: górnej o mniejszym kącie nachylenia i dolnej o dużym kącie. Taka konstrukcja pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni poddasza, sprawiając, że jest ono wyższe.
Tradycyjny francuski dach mansardowy składał się z górnej połaci o kącie nachylenia 30° i dolnej o 60°. Obecnie te proporcje uległy modyfikacji i nie stanowią już reguły dla architektów.
Na dachach mansardowych możemy zobaczyć różnego rodzaju otwory okienne, nie tylko okna połaciowe, ale również wykusze i lukarny. Wśród dachów mansardowych wyróżniamy konstrukcje jedno, dwu i czterospadowe, przy czym najpopularniejsze są dachy dwuspadowe.
Projektowanie dachu mansardowego to wyzwanie. Wymaga precyzyjnych obliczeń jego przyszłej powierzchni oraz osobnego projektowania każdej z dwóch części połaci. Dodatkowo, projekt musi uwzględniać specyficzną więźbę przenoszącą obciążenia na ściany budynku.
Pod względem konstrukcyjnym, dach mansardowy opiera się na dwukondygnacyjnej więźbie mieszanej. Dach mansardowy izolowany jest w podobny sposób, jak inne pokrycia dachowe, a docieplany jest najczęściej wełną mineralną.
Tradycyjny francuski dach mansardowy był pokryty dachówką ceramiczną, natomiast współcześnie używane są też blachy trapezowe, blachy na rąbek stojący oraz blachodachówki.
Budynki z dachem mansardowym posiadać mogą większe poddasza, ciekawie prezentują się w krajobrazie miejskim, a także mają lepiej doświetlone strychy. Jednak konieczność liczenia się z trudnościami i kosztami wykonania jest jednym z powodów, dla których nie wszyscy decydują się na taki typ dachu.
Cena dachu mansardowego zależy od wybranego pokrycia. Najdroższym rozwiązaniem jest pokrycie wykonane z dachówki ceramicznej. Każda dachówka zaprojektowana z myślą o konkretnym dachu może kosztować nawet 1500 zł. Sposobem na obniżenie kosztów inwestycji jest zastosowanie blachodachówki oraz blachy na rąbek stojący lub trapezowe.
W nowoczesnym budownictwie dachy mansardowe są rzadko stosowane. Konstrukcje dwuspadowe stosowane są przede wszystkim na budynkach jednorodzinnych, w celu nadania im elegancji oraz zagospodarowania poddasza na cel mieszkalny. Ten rodzaj dachu robi duże wrażenie, a koszty jego wykonania rekompensowane są przez ostateczny efekt prac. Zwłaszcza, że istnieje możliwość zastąpienia kosztownej dachówki ceramicznej lekkim i efektownym blachodachówką.
źródło i zdjęcia: Florian Centrum Sp. z o.o.