Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wyzwania stojące przed kamieniarzami - priorytet to bezpieczeństwo pracy

Kamieniarstwo to zawód, który łączy w sobie ciężką pracę z artystycznym kunsztem. Osoby działające w tej dziedzinie wykorzystują swoje umiejętności do rzeźbienia w kamieniu, układania oraz obróbki różnych powierzchni, takich jak spieki czy konglomeraty kwarcowe.

Wyzwania stojące przed kamieniarzami - priorytet to bezpieczeństwo pracy
Cosentino Blaty kuchenne
www.cosentino.com
Cosentino Blaty kuchenne
Dane kontaktowe:

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Efektem ich pracy są oszałamiające dzieła, które przynoszą wnętrzom zupełnie nową jakość. Popyt na specjalistów z tej branży nieustannie rośnie, bowiem wielu architektów i projektantów chętnie wykorzystuje kamień do tworzenia nowoczesnych fasad, blatów kuchennych i łazienkowych, posadzek, okładzin ścian oraz mebli. Praca z dużymi płytami kamienia pozwala odkryć prawdziwe piękno tego materiału, ale jest również wymagająca i niosąca ze sobą pewne ryzyko, dlatego kluczowe jest przestrzeganie zasad, które gwarantują bezpieczne wykonywanie tego zawodu.

Kamieniarstwo to zawód, który łączy w sobie ciężką pracę i artyzm
Opis

Ochrona słuchu i wzroku

Ostateczne wyroby z kamienia prezentują się luksusowo i przetrwają próbę czasu, co sprawia, że cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Jednak podnoszenie i przenoszenie wielkich kamieni to nie jedyne ryzyko towarzyszące codziennej pracy kamieniarza. Hałas generowany podczas cięcia oraz kontakt z pyłem mogą negatywnie wpłynąć na słuch i wzrok, dlatego niezwykle istotne jest noszenie okularów ochronnych i zabezpieczeń słuchowych podczas obróbki takich powierzchni.

Zagrożenia dla zdrowia płuc

Zdrowotne problemy dotykające kamieniarzy obejmują astmę, krzemelkowatość oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Często przez wiele lat nie wykazują one żadnych objawów, jednak pył kamienia gromadzący się w płucach z biegiem czasu może powodować uszkodzenia. Uczucie duszności oraz nieustępujący kaszel są jednymi z głównych sygnałów tego problemu.

Praca na wysokości

Innym wyzwaniem, przed którym stają kamieniarze, jest praca na wysokości. Czasami, aby osiągnąć miejsca wymagające obróbki, konieczne jest korzystanie z rusztowań. W związku z tym pracownicy muszą ściśle przestrzegać protokołów bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości.

Problemy zdrowotne kamieniarzy obejmują astmę, krzemicę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
Problemy zdrowotne kamieniarzy obejmują astmę, krzemicę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc

Wskazówki dla większego bezpieczeństwa

Firma Cosentino, hiszpański producent powierzchni kwarcowych Dekton, Silestone oraz kamieni Sensa, dąży do prowadzenia działalności zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i higieny. Wspiera główne wytyczne i normy wśród swoich klientów, dostawców oraz partnerów. Firma przykłada dużą wagę do zapobiegania ryzyku oraz ochrony zdrowia w miejscu pracy, regularnie organizując szkolenia dla kamieniarzy. Te sesje mają na celu zapewnienie osobom pracującym na co dzień z tymi materiałami maksymalnego bezpieczeństwa.

8 sierpnia 2023 roku firma zorganizowała debatę, podczas której Bogdan Lewicki, dziennikarz "Nowy Kamieniarz", Jacek Bobkowski, właściciel zakładu kamieniarskiego MAR-BOB oraz Łukasz Warzybok, Dyrektor Generalny Cosentino Katowice, omawiali kwestie związane z ochroną zdrowia. W rozmowie prowadzonej przez Karolinę Sieniawską, Koordynatorkę ds. Marketingu w Cosentino, skupiono się przede wszystkim na konieczności przestrzegania właściwych szkoleń BHP na budowie oraz w zakładzie kamieniarskim, dogłębnym zrozumieniu wszelkich zagrożeń, wypracowaniu bezpiecznych procedur pracy, właściwym użytkowaniu sprzętu oraz konieczności noszenia specjalistycznego stroju, masek, pasów oraz ochrony słuchu.

- "Poprzez wdrażanie nowych technologii produkcji Cosentino każdego roku przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, zarówno pracowników, jak i klientów końcowych. Przestrzegamy trzech głównych kryteriów ESG. Firma jest mocno zaangażowana w zrównoważony rozwój w aspekcie środowiska, społeczeństwa oraz zarządzania. Już od dawna wdrażamy i egzekwujemy środki bezpieczeństwa, poprzez ochronę indywidualną oraz regularne szkolenia. Cosentino inwestuje w nowe technologie, takie jak wprowadzona w 2020 r. HybriQ+, zmniejszająca użycie krzemionki krystalicznej o 50%, osiągająca redukcję nawet o 90% w przypadku wybranych wzorów Silestone" - mówił podczas debaty Łukasz Warzybok, General Manager Cosentino Katowice.

- "Wyszczególniłbym dwa podstawowe czynniki bezpieczeństwa, czyli edukację pracowników i zapewnienie osoby, która takie szkolenie przeprowadzi, a także odpowiednie wyposażenie zakładu; ściany odpylające, panele akustyczne oraz nowoczesne maszyny, które maja bariery zabezpieczające pracownika przed wypadkami"- dodał Jacek Bobkowski, właściciel MAR-BOB.

źródło i zdjęcia: Cosentino