Strategia ESG firmy Xella opiera się na trzech filarach: zmniejszeniu emisji CO2 we wszystkich operacjach i w całym łańcuchu wartości, wykorzystywaniu założeń gospodarki o obiegu zamkniętym w produkcji materiałów oraz zapewnieniu bezpiecznego i różnorodnego miejsca pracy sprzyjającego włączeniu społecznemu. Najnowsze sprawozdanie z zrównoważonego rozwoju podkreśla stały postęp w realizacji każdego z tych trzech filarów strategii ESG spółki Xella.
W 2022 roku spółka Xella osiągnęła znaczne ograniczenie emisji CO2 związanych z jej działalnością rynkową, co wynikało z wdrożenia działań zwiększających efektywność energetyczną. Spółka przeprowadziła również szczegółową ocenę swoich emisji CO2 na poziomie 3, które stanowiły 84% całkowitych emisji. W oparciu o wnioski naukowe, firma ustaliła cele ograniczenia emisji na poziomie 3, aby uzupełnić ambitne cele dotyczące emisji na poziomach 1 i 2. Dodatkowo, spółka zobowiązała się do współpracy z dostawcami w celu redukcji emisji CO2 związanych z wybranymi kategoriami surowców w nadchodzących latach.
W kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, w 2022 roku spółka Xella zmniejszyła zużycie materiałów o 4%, głównie dzięki zwiększonemu wykorzystaniu kruszywa z odpadów produkcyjnych. Działania te wpisują się w zobowiązanie firmy do wyeliminowania składowania pozostałości produkcyjnych na wysypiskach do 2025 roku. Spółka Xella ma zamiar kontynuować prace nad zamykaniem obiegu swoich produktów i procesów produkcyjnych, co obejmuje ograniczanie generowanych odpadów i badanie nowych sposobów wykorzystania resztek oraz pozostałości w produkcji jako materiału pierwotnego. Również wprowadzenie rozwiązań cyfrowych, takich jak blue.sprint, przyczynia się do optymalizacji wykorzystania produktów i zmniejszenia ilości błędów w procesie produkcyjnym.
Spółka Xella kontynuuje inwestycje w bezpieczeństwo i higienę pracy, co obejmuje zakup bezpieczniejszych maszyn oraz inwestycje w ogrodzenia ochronne. Inicjatywa Total Safety Leadership Program ma na celu zwiększenie poczucia indywidualnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo wśród pracowników. Xella odnotowała również wzrost odsetka kobiet na stanowiskach kierowniczych w całej grupie do 20% w roku 2022, co wskazuje na postępy w zakresie różnorodności płci w firmie.
Cécile Fages, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji spółki Xella, komentuje:
- "Jesteśmy bardzo dumni z postępów, które poczyniliśmy w 2022 roku w zakresie naszych działań ESG oraz z rosnącego zaangażowania naszych pracowników w tym obszarze. Mimo to dążymy do tego, aby osiągnąć jeszcze więcej. Jako jeden z wiodących europejskich dostawców materiałów budowlanych, dysponujemy odpowiednimi środkami, które pozwalają nam na przyspieszenie redukcji emisji CO2 i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, a zarazem ponosimy odpowiedzialność za te obszary, ponieważ widzimy skutki postępujących zmian klimatycznych. Nasza spółka obecnie dostarcza i nadal będzie dostarczać odpowiednie rozwiązania, które będą stanowiły odpowiedź na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem w branży budowlanej."
Sprawozdanie opublikowane przez spółkę opiera się na normach GRI z 2021 roku, a część jego treści została zweryfikowana przez niezależnych audytorów zewnętrznych (PwC) z ograniczoną pewnością.
źródło i zdjęcia: Xella Polska