W roku 1923, po zakończeniu Wielkiej Wojny, koszty energii poszybowały w górę w Europie, co zmusiło rząd Szwecji do podjęcia działań w celu ograniczenia zużycia energii. W odpowiedzi na to, szwedzki architekt, Axel Eriksson, poszukiwał nowego materiału, który miałby lekką strukturę i łatwość obróbki, podobnie jak drewno, ale jednocześnie zapewniałby doskonałą izolację termiczną, a także nie posiadałby wad drewna, takich jak łatwopalność czy podatność na gnicie.
Eriksson rozpoczął serię eksperymentów, które doprowadziły go do rewolucyjnego pomysłu. Pod wysokim ciśnieniem utwardził nową mieszankę, składającą się z wapna, proszku metalowego, piasku i wody. Powstał autoklawizowany beton komórkowy (ABK), charakteryzujący się porowatą strukturą i niską gęstością, dzięki czemu miał doskonałe właściwości termiczne i był lekki jak drewno, ale przy tym w pełni niepalny. Rok później, Eriksson opatentował ten przełomowy materiał budowlany.
ABK otrzymał pierwszą zastrzeżoną markę na świecie - Ytong, która do dziś istnieje jako najstarsza i wciąż rozwijająca się marka wśród autoklawizowanych betonów komórkowych. Bloczki Ytong zdobyły popularność na całym świecie, wychodząc ze Szwecji i zdobywając rynek budownictwa.
ABK znacząco uproszczył proces budowy i przyspieszył wznoszenie domów, co było szczególnie istotne w powojennym okresie, kiedy Europa odbudowywała się z ruin. Dzisiaj, dla tych, którzy chcą budować nowocześnie i zrównoważone, przykładając uwagę do energooszczędności, wybór autoklawizowanego betonu komórkowego jest oczywisty. W Polsce i Europie, około 40% ścian budynków powstaje z tego innowacyjnego materiału budowlanego.
W ciągu ostatniego stulecia od wynalezienia, ABK stał się jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych na rynku.
Firma Xella jest pełna dumy, że może brać udział w tej rewolucji. Badacze z Xella Technologie- und Forschungsgesellschaft mbH nadal intensywnie pracują nad doskonaleniem właściwości izolacyjnych autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) oraz jego roli w zrównoważonym budownictwie. Stale wprowadzamy coraz bardziej zaawansowane wersje bloczków Ytong, eksperymentujemy z nowymi formatami i konsekwentnie dążymy do ograniczenia śladu węglowego w procesie produkcji.
źródło i zdjęcia: Xella Polska