O wynikach konkursu wszyscy uczestnicy zostali poinformowani mailowo. Troje zwycięzców zostało wybranych spośród ponad 200 zgłoszeń nadesłanych nie tylko z Polski, ale również Skandynawii, Niemiec, Austrii i Francji. Poza nagrodą główną w wysokości 8 000 euro przyznano dwie nagrody wyróżnienia po 2 000 euro. Zwycięskie prezentowane są na wystawie w MOCAK-u od 26 czerwca 2023 roku. Ekspozycja potrwa do 17 września.
Prace nadesłane w konkursie oceniało znamienite jury w składzie:
– Anda Rottenberg, historyczka, krytyczka i kuratorka sztuki, organizatorka polskiego życia artystycznego. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Współzałożycielka niezależnej Fundacji Egit, Fundacji Instytut Promocji Sztuki i Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego. Publicystka mająca w swoim dorobku wiele tekstów krytycznych o sztuce, publikowanych w kilkunastu językach. Kuratorka licznych wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą. Autorka powieści, esejów i dzienników. Prowadząca w radiu Tok FM cykliczną audycję Andymateria oraz dział kultury w miesięczniku „Vogue”.
– prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, polski malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rektor tej uczelni. Autor ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w dwudziestu dziewięciu krajach. Wieloletni członek zarządu, członek rady programowej, kurator oraz kilkukrotny członek jury Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Jego twórczość była honorowana m. in.: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki RP (1987), Nagrodą Województwa Małopolskiego za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury ARS QUAERENDI (2017) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2019).
– Maria Anna Potocka, krytyk i filozof sztuki. Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Założycielka czterech galerii autorskich (1972–2010), twórczyni międzynarodowej kolekcji sztuki (1973–2010, przekazanej do MOCAK-u), kurator wielu wystaw. Członkini IKG, AICA, ICOM, SPP, redaktor magazynu artystyczno-filozoficznego „Tumult” (1990–1994). Autorka wielu książek o sztuce.
– Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner, który od 1989 roku prowadzi wraz z żoną Teresą Galerię Starmach w Krakowie.
źródło i zdjęcie: Oknoplast